Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Clasa :a-IX-a
Tema: Bioritmul plantelor
Profesor : PRISAC ANNA
Unitatea de invatare : Varietatea lumii vegetale
Tipul de lecţie: elaborarea de cunoştinţe şi dezvoltarea strategiilor cognitive, varianta
bazata pe observarea de lunga durata si invatarea prin descoperire
Scopul lecţiei: completarea sistemului de cunostinte referitoare referitoare la varietatea
lumii vegetale cu cele legate de bioritmul plantelor ; consolidarea
deprinderilor de analiza si utilizare a observatiilor de lunga
durata, de transpunere a lor in ,, Calendarul naturii’’

Competente : 1. distingerea bioritmului diurn al plantelor de cel anual pe baza


observatiilor de lunga durata realizate in decursul anului
2. compararea conditiilor meteo-climaterice ale anotimpurilor urmarind
prezentarile in power-point ale unor gradini botanice din
lume (Butchart Gardens Vancouver, etc)
3. exemplificarea activitatilor umane legate de modificarile vegetatiei in
fiecare anotimp, completand schema la tabla, pe grupe

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia,
comparaţia, învăţarea prin descoperire, modelarea,
problematizarea, informatizarea, comparatia,
metoda RAI
Mijloace de învăţământ:
a. pentru activitatea frontală: laptop, CD cu imagini din gradini botanice in
anotimpuri diferite , plante din diferite increngaturi, imagini cu diferite
flori , fotografii.
b. pentru activitatea pe grupe: flori naturale, flori presate, plante din diferite
increngaturi, imagini cu diferite flori , fotografii, foi albe pentru realizarea
ceasului floral, fise de lucru, rebusuri, ghicitori despre plante, pasteluri de
Vasile Alecsandri
FORME DE ORGANIZARE:
 Individual-la rezolvarea rebusului
 Pe grupe- la completarea fiselor de lucru
 Frontal.-la completarea schemei la tabla
Evaluare : pe parcursul întregii ore,
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele Situaţii şi sarcini de învăţare


lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Elevii isi pregatesc manualele,
MOMENT Profesorul verifică prezenţa elevilor, caietele, instrumentele de scris,
ORGANIZATORIC asigurarea materială a lecţiei poeziile si plantele aduse.(material viu
si imagini)
- solicită elevii să-şi amintească ca la studiul Elevii mentioneaza date din
REACTUALIZARE ‘’Stiintelor’’ din clasele primare au analizat ‘Calendarul naturii’ prin care au
A UNOR modificarile plantelor de la zi la noapte, concretizat observatiile despre plante
CUNOŞTINŢE aspectul lor diferit de la un anotimp la altul si animale de-alungul unui an.
ÎNSUŞITE -solicita elevii sa analizeze mediul de viata al -exemplifica factorii abiotici si biotici
ANTERIOR
plantelor - clasifica plantele in principalele
-solicita elevii sa clasifice diferite plante in grupe prin metoda RAI
principalele grupe
CAPTAREA - solicita elevii sa rezolve rebusul si sa - elevii deduc titlul lectiei din rebus
ATENŢIEI ŞI gaseasca titlul lectiei -citesc versurile selectate din poezia
ENUNŢAREA - prezinta obiectivele lecţiei care se regasesc ‘Pasteluri” de Vasile Alecsandri si le
OBIECTIVELOR in versurile poeziei comenteaza succint
-conduce elevii spre formularea corecta a -definesc bioritmul
definitiei bioritmului plantelor -noteaza in caiete data, titlul lectiei,
-noteaza la tabla data, titlul lectiei, primele primele idei legate de bioritmul
idei legate de bioritmul plantelor plantelor
-privesc si comenteaza, caracterizeaza
PREZENTAREA
-solicita elevii sa prezinte schimbarile meteorologic fiecare anotimp al
NOILOR
CUNOŞTINŢE ŞI observate in lumea vegetala urmarind anului, compara diferiti factori
DIRIJAREA prezentarile in power-point ale unor gradini abiotici, in timpul zilei si al noptii,
ÎNVĂŢĂRII botanice din lume (Butchart Gardens respectiv din timpul celor patru
Vancouver, etc) anotimpuri, descriu vegetatia de-a
lungul unui an, modificarile acesteia
-arata implicatiile pe care le au in
legatura cu activitatea omului
-noteaza schema lectiei la tabla cu ajutorul -noteaza schema lectiei la tabla si in
elevilor caiete
CONEXIUNE -imparte elevii în patru grupe primind -Grupurile de elevi isi completeaza
INVERSĂ sarcinile de lucru specifice grupei fisele de lucru utilizand manualul
Feed-back
EXPERIMENTUL - solicita elevii sa realizeze un ceas floral -realizeaza un ceas floral cu ajutorul
manualului
ASIGURAREA -solicita elevii să realizeze un calendar al
FIXĂRII unei plante şi apreciaza cele mai frumoase - corectează dacă au greşit
CUNOŞTINŢELOR ceasuri florale
-prezinta ghicitori despre plante -deduc plantele descrise
-Exista ritmuri sezoniere in padurile
ecuatoriale ? Motiveaza raspunsul! -Nu, pentru ca nu sunt anotimpuri.
Problematizare -indruma elevii sa citeasca curriozitatile din -Elevii citesc curiozitatile din manual
manual. (pag. 158)
- apreciez participarea elevilor la oră, modul -Elevii sunt multumiti.
EVALUARE în care au lucrat în cadrul grupei, modul în
care au desenat, au răspuns şi notez în catalog

Schema la tabla
 "A intelege natura inseamna a intelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea
naturii atat de amenintata azi, inseamna a contribui la fericirea omenirii" Eugen A.
Pora
Bioritmul plantelor
= modificarile vegetatiei datorita factorilor abiotici (lumina, T, U), determinate de
alternanta - zi/noapte= modificari circadiene
- anotimpurilor = -//- sezoniere

Fiecare planta are un ceas floral ce cuprinde stadiile: - germinatie,


- inmugurire,
- inflorire,
- infrunzire,
- formarea si coacerea fructelor si semintelor.
Anotimpul Primavara Vara Toamna Iarna
Caracteristici - infloresc -maxima activitate a -schimbarea - lipseste
arborii(liliac, plantelor:imbobocire, coloritului vegetatia
mesteacan, salcie, inflorire, coacerea vegetatiei ierboasa
cires, cais, piersic ) unor fructe si seminte -coacerea fructelor - arborii, arbustii
- infloresc plante si semintelor fara
ierboase de primavara frunze(exceptie
(ghiocei,lalele, Conifere)
zambile, narcise,
toporasi,deditei)
Activitatile -curatirea parcurilor, -intretinerea culturilor -recoltarea - protectia
omului gradinilor -distrugerea plantelor cultivate plantelor contra
-taierea ramurilor daunatorilor - insamantarea inghetului
uscate in livezi -irigatii unor plante de
-semanarea unor -culegerea unor cultura in camp sau
legume, etc. fructe rasadnite
Rebus
A
1 B A C T E R I I
2 P R I M A V A R A
3 T O A M N A
C I U P E R C I
5 L I C H E N I
6 T E X T I L E
7 M U G U R E
B
1. Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat
2. anotimpul in care apar primele flori
3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei
4. plante cu palarie
5. simbioza dintre alge si ciuperci
6. inul, canepa si bumbacul sunt plante..................
7. apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor
Ceas floral
A
1
2
3

5
6
7
B
1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat
2.anotimpul in care apar primele flori
3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei
4.plante cu palarie
5.simbioza dintre alge si ciuperci
6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................
7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor
A
1
2
3

5
6
7
B
1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat
2.anotimpul in care apar primele flori
3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei
4.plante cu palarie
5.simbioza dintre alge si ciuperci
6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................
7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor
Ceas floral

Ceas floral
Fisa de lucru
1. Subliniaza plantele ce infloresc vara!
cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul,
conopida, mazarea, nucul

2. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpul


respectiv:
Primavara Vara Toamna

Fisa de lucru
3. Subliniaza plantele ce infloresc vara!
cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul,
conopida, mazarea, nucul

4. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpul


respectiv:
Primavara Vara Toamna
Calcea calului Luşca laurul porcesc
(Caltha laeta) (Leucojum vernum), (Datura stramonium)

opăţelul de noapte (Lychnis vespertina)


Papadie Regina noptii (Nicotiana allata) (Nicotiana affinis)

S-ar putea să vă placă și