Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VIII-a
Aria curriculara: Matematica şi ştiinţe ale naturii
Obiectul: Biologie
Profesor: Sandu Neluţa
Şcoala: Şcoala cu clasele I-VIII Cislău
Unitatea de învãţare: Omul şi echilibrele naturale
Tema: Agroecosisteme.
Scopul lecţiei:cunoaşterea caracteristicilor şi importanţa agroecosistemelor, în
vederea formării unor noţiuni cu caracter operaţional şi obiectiv,necesare pentru
păstrarea echilibrului naturii.
Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
 Sa defineasca notiunea de agroecosistem;
 Sa compare biotopul si biocenoza dintr-un agroecosistem cu biotopul si
biocenoza dintr-un ecosistem natural ;
 Sa argumenteze importanta agroecosistemelor ;
Tipul lecţiei:lectie de dobandire de noi cunostinte –lectie bazata pe activitatea
pe grupe;
Demersul didactic:
Resurse procedurale: observaţia, explicaţia, conversatia,jocul
didactic,descoperirea,demonstratia.
Resurse materiale:- pt. intreaga clasa:CD imagini PowerPoint ,
calculator,planse cu agroecosisteme.
-pt. fiecare grupa:fisa de lucru,jetoane cu organisme
vegetale si animale din diferite ecosisteme,polistiren,ace .
Forma de activitate: frontalã ,individuala,pe grupe.
Locul desfasurarii:sala de clasa.
Bibliografie:
 Aglaie Ionel,Victoria Oaida ,Biologie -Manual pentru clasa
aVIII-a Ed. Humanitas,
 Aurora Mihail,Gheorghe Mohan, Biologie -Manual pentru clasa
aVIII-a Ed.All.
 Ciurchea Maria,Ciolac –Russu Anca,Iordache Ion-Metodica
predarii stiintelor biologice,EDP,1982
 Viorel Lazar, Mariana Nicolae – Lectia forma de baza a
organizarii procesului de predare-învãţare-evaluare la disciplina
biologie, Ed. Arves.
 MEN programa scolarã;
DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA


LECTIEI PROFESORULUI ELEVILOR
Organizarea -Verifica daca sunt conditii -Isi pregatesc cartile si
clasei optime pentru desfasurarea caietele.
lectiei;
-Noteaza in catalog elevii absenti;
Pregateste materialul didactic
necesar desfasurarii lectiei;
Verificarea Prin chestionare orala: Raspund la intrebari.
cunostintelor -Ce sunt ecosistemele?

-Cum se clasifica ecosistemele?

-Definiti amenajarile urbane si


industriale!

-Care sunt avantajele si


dezavantajele acestor amenajari?

Captarea -Solicita elevii sa urmareasca -Urmaresc imaginile si


atentiei si imagini cu diferite tipuri de le recunosc.
reactualizarea culturi agricole,crescatorii
cunostintelor zootehnice si piscicole, cerandu-
le sa le recunoasca.

Anuntarea
temei si - Anunta tema -Noteaza in caiete titlul
obiectivelor lectiei”Agroecosisteme”;scrie lectiei si urmaresc
titlul pe tabla si obiectivele obiectivele.
operationale.
Dirijarea - Defineste impreuna cu elevii -Urmaresc activitatea
invatarii agroecosistemul . profesorului si raspund
solicitarii.
-Imparte elevii in trei -Noteaza definitia .
grupe,distribuindu-le jetoanele.
-Solicita elevilor organizati pe -Fixeaza jetoanele in
grupe , sa aranjeze jetoanele cu ace pe poliester in
organisme vegetale si animale functie de cererea
realizand un agroecosistem . profesorului.
- Fiecare grupa reda in fata clasei
agroecosistemele realizate,
reprezentand:
-o cultura
de legume
-o
crescatorie zootehnica
-o -Compara cele doua
crescatorie piscicola tipuri de ecosisteme.
-Relizeaza clasificarea
agroecosistemelor.
-Stabileste impreuna cu elevii
cum este biotopul si biocenoza in
cadrul agroecosistemelor, facand
observatii asupra relatiilor trofice
si a stabilitatii prin compararea -Se gândesc şi emit
acestora cu ecosistemele naturale. diferite ipoteze.
-Explica faptul ca inlaturarea
recoltei intrerupe circuitul
materiei.
-Lanseaza urmatoare situatie -Observa imaginile si
problema:credeti ca raspund.
agroecosistemele contribuie la
poluarea mediului?Cum poate fi
redusa poluarea?
-Scriu schita lectiei in
-Prezinta elevilor cateva specii de caiete.
plante si animale prezente in
agroecosisteme cerandu-le sa
deduca importanta acestora
pentru om.

-Realizeaza schita lectiei pe tabla.

Obtinerea Inventariaza principalele -Raspund la intrebari.


performantei informatii si solicita elevilor sa
elevilor dea raspunsuri clare pentru a
verifica masura in care notiunile
nou prezentate au fost intelese
corect si fixate de catre elevi.

Evaluarea Prin chestionare orala pe tot -Se gandesc si rezolva


performantei parcursul lectiei si scrisa exercitiile.
elevilor completand fisa de evaluare.

SCHEMA LECTIEI
AGROECOSISTEMUL

Agroecosistemele -sunt ecosisteme agricole create de om.

-sunt reprezentate de: -culturi agricole


-crescatorii zootehnice
-crescatorii piscicole

-biotopul este controlat si chiar realizat de om


-biocenoza este formata din putine specii(de obicei se cultiva sau creste o
singura specie).
Consumatorii sunt eliminati de om evitandu-se in acest fel pierderile de
productie.
-lanturile trofice scurte,reteaua trofica mult simplificata determina
scaderea stabilitatii

Importanta agroecosistemelor:
-satisfacerea necesitatilor de hrana;
-materie prima pentru industrie;
-locuri de munca

FISA DE EVALUARE
1.Să presupunem că, pe o suprafaţă cultivată cu porumb, un avion
pulverizează substanţe chimice împotriva dăunătorilor. Pe ce cale ajung
substanţele chimice la om?

2.De ce la om se înregistrează cea mai mare cantitate de insecticid?

3.Ce sfaturi ecologice le-aţi da agricultorilor care folosesc aceste


substanţe?

S-ar putea să vă placă și