Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Profesor propunator: XXXXXX

Liceul: Cezar Nicolau, Branesti, jud. Ilfov

Disciplina: Modulul II – Calitatea mediului inconjurator

Aria curriculară: Tehnologii

Profilul: Resurse naturale şi protecţia mediului

Clasa: a X-a

Tema lecţiei : Pramide ecologice

Tipul lecţie: Lecţie combinată (mixtă)

Durata: 50 minute

Obiectivul general: Sa cunoasca principalele lanturi trofice din cadrul unui ecosistem.

Obiective de referinţă: Să identificare tipurilor de piramide ecologice, interpretarea sensului.

- Sa stabileasca principalele legaturi si niveluri trofice.

Obiective operaţionale: La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil:

O1.- Să explice noţiunile ecologice: piramide ecologice, ecosistem, biocenoza, lant trofic în baza unui
fragment din text şi a termenilor cheie;

O2.- Să enumere nivelele trofice pe baza observarii unor piramide trofice, scări trofice, grafice trofice,
etc.;

O3.- Să explice legaturile energetico-materială între diferitele populaţii ale unei biocenoze în baza
studierii unui scheme;

O4.-Să explice ecologia resurselor energetice în baza studierii unei scheme;

O5.-Să identifice tipul unei piramide ecologice în baza studierii unei planse.

Forme de organizarea clasei de elevi: frontal, pe grupe, individual.


Strategii didactice

a. Metode si procede: dialogul, explicaţia, conversaţia, lucru cu manualul, problematizarea,


brainstorming, analiza, lucrul în grup, conversaţie euristică, metoda Pres.

b. Materiale didactice: Manualul, dictionar, set de fişe, scheme, planse, texte, enciclopedie, fişe de
lucru, CD- uri, videoproiector.

Tipuri de evaluare: activitate frontală, activitate la tablă , activitate pe grupe.

Bibliografie:

 Nicola Ioan, Pedagogie, Editura Didactică şi Pedagogică, R.A., Bucureşti, 1992

 Nicola Ioan, Farcaş Domnica, Pedagogie generală, Editura Didactică şi Pedagogică, R.A.,
Bucureşti, 1997

 Enciclopedie, Marea carte a adevarurilor, ed. Aqvila, 2008

 blog.bioterapi.ro

 www.glogster.com

 www.scritub.com

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele lectie/Dozare Ob.

op. Continuturi stiintifice Metode si procedee Evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevului

1.Moment organizatoric

2 min. Profesorul salută elevii si organizează clasa pentru lecţie.

- verificarea prezenţei, notarea absenţilor, observaţii asupra ţinutei clasei şi a elevilor. Elevii
raspund la salut;

Elevii raspund la intrebari si isi verifica tinuta. Conversatia, dialogul Frontală

2.Reactualizarea cunostiintelor

10 min.
Profesorul adresează cîteva întrebări referitoare la tema lectiei anterioare Investigarea
cantitativă a populaţiilor unui agroecosistem.

1. Cu ce probleme se confruntă mediul înconjurător ?

2. Care este impactul antropic (pozitiv/negativ) asupra mediului?

3. Care sunt consecinţele acestor probleme?

Profesorul verifica tema pentru acasa. Elevii raspund pe rand la intrebarile profesorului.

Elevul desemnat expune oral lectia de zi.

Elevii prezinta caietele cu tema de zi.

Conversatia, dialogul,

expunerea Frontală

Individuala

3.Captarea atenţiei

5 min. Profesorul propune elevilor vizionarea unui film la videoproiector in care sunt redate
piramidele ecologice. Elevii vizionează filmul ,meditează, comentează, îşi expun părerile,,.
Expunerea de idei Frontală

4.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor

5 min. Se anunţă tema: “Piramidele ecologice”. Obiectivele sunt afişate pe tablă, profesorul le
citeşte si le explica.

Anexa nr. 1- Cuprins Notează tema lectiei, obiectivele si cuprinsul în caiete. Conversatia,
dialogul, explicatia Observarea comporta-mentului elevilor.

5.Realizarea obiectivelor

20 min.
O1

Profesorul prezinta Anexa 2 cu Notiunile de baza ale piramidelor ecologice.

Clasa este împărţită în 4 grupe. Fiecare grup primeşte cîte o noţiune pe fişă, pe care trebuie s-o explice
cu propriile cuvinte.

1-ul grup: piramide ecologice

al 2-lea grup: ecosistem


al 3-lea grup: biocenoza

al 4-lea grup: lant trofic

Pe tablă este amplasat tabelul explicativ, un reprezentant din fiecare echipă trece la tablă şi înscrie
noţiunea în casetele libere. Eevii noteaza in caiete Notiunile de baza.

Elevii lucrează cu textul din manual şi dicţionarul, explică noţiunele, formulează un răspuns.

Expunerea

Lucrul cu manualul

Lucrul in grup

Conversaţie euristică

La tablă Frontală

La tală

Pe grupe

Observarea comporta-mentului elevilor.

O2 Profesorul solicita elevii, asfel:

-Enumerati nivelurile trofice pe baza observarii unor piramide trofice, scări trofice, grafice trofice, etc.

Anexa 3.

Profesorul expune pe rand schemele cu piramidele trofice, scari trofice, grafice trofice. Anexele 4-8
Elevii raspund: Nivelurile trofice sunt: producatori si descumparatori, consumatori primari,
secundari si tertiati.

Observa piramidele trofice. Observarea, explicatia, conversatia, problematizarea

Frontală
Observarea comporta-mentului elevilor.

O3 Se propune fiecărui grup sa explice legaturile energetico-materială între diferitele


populaţii ale unei biocenoze în baza studierii unui scheme. Este necesar ca elevii să le identifice şi să-şi
expună părerea cu privire la aceste probleme. Anexa nr. 9

Profesorul prezinta Anexa nr. 10 Biotip, Bioceza Elevii analizează imaginele şi comentează legaturile
energetico-materială între diferitele populaţii ale unei biocenoze în baza studierii unui scheme. Isi expun
părerea cu privire la aceste legaturi. Observarea, explicatia, conversatia, problematizarea

Frontală

Observarea comporta-mentului elevilor.

Pe grupe

O4 Profesorul:

-Am observat împreună care sun legaturile energetico-materială între diferitele populaţii ale unei
biocenoze în baza studierii unui scheme?

Se propun pentru analiză ecologia resurselor energetice în baza studierii unei scheme. Anexa nr.
11,12,13 Elevii analizează schema, depistează cauzele, efectele si ecologia resurselor energetice.

Un reprezentant din grup trece la tablă şi explică problema. Observarea, explicatia, conversatia,
problematizarea

Frontală

La tablă, Observarea comporta-mentului elevilor.

O5

Să identifice tipul unei piramide ecologice în baza studierii unei planse. Profesorul inparte clasa
in doua grupe. Fiecare grup primeşte cate o plansa si au ca sarcina sa identifice tipul piramidei ecologice
si explica esenta interdependentelor. Anexele nr. 14,15Elevii identifica tipul piramidei ecologice si
explica esenta interdependentelor. Observarea, explicatia, conversatia, problematizarea
Frontală

La tală

6.Realizarea feed-back-ului

6 min. Profesorul întreabă elevii dacă s-au realizat toate obiectivele propuse.

- se analizeaza activitatea fiecarei grupe. Pentru consolidarea materiei se propune metoda “PRES”.
Anexa nr. 16. Elevii raspund, fac comentarii.

Elevii isi consolidează cunoştinţele asimílate. explicatia, conversatia, problematizarea

Frontală
Individuala

7. Incheierea lectiei

2 min. Profesorul face aprecieri de grup si individuale asupra activitatii desfasurate de elevi pe
parcursul lectiei. Sunt notati elevii activi.

Tema pentru acasa. Profesorul propune elaborarea unei comunicari despre piramidele ecologice din
mediului înconjurător si ofera explicatiile necesare.

Salutul. Elevii notează tema pentru acasă.

Elevii saluta profesorul. explicatia, conversatia Frontală

Pe grupe

Individuala

Anexa nr.1

CUPRINS

1. Noțiuni de bază

2. Legături şi nivele trofice

3. Lanţ trofic marin de tip prădător


4. Lanţ trofic de tip. frunze, afide....

5. Reţea trofică

6. Piramida trofică numerică

7. Scara trofică

8. Structura trofică a biocenozei

9. Ecologia resurselor energetice

10. Piramida energetică a unui ecosistem marin

11. Piramide eltoniană a numărului de indivizi

12. Sistematizare: identificare tipurilor de piramide ecologice, interpretarea sensului.

Anexa nr.2

Notiuni de baza

În cadrul unui ecosistem, are loc un permanent transfer de energie şi materie. Legătura
energetico-materială între diferitele populaţii ale unei biocenoze, în care unele dintre ele îndeplinesc
rolul de producători, iar altele de consumatori, se numeşte lanţ trofic. Fiecare individ din lanţ se
hrăneşte pe seama unui individ situat într-o poziţie inferioară, ceea ce presupune existenţa unor nivele
diferite, în cadrul relaţiilor trofice.

Reţeaua trofică prezintă mai multe puncte de intersecţie (noduri de reţea), în dreptul verigilor
(organismelor) care pot intra în componenţa unor lanţuri diferite.

Relaţiile trofice, se mai exprimă prin piramide trofice , scări trofice, grafice trofice, etc

S-ar putea să vă placă și