Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-a A
ŞCOALA: Liceul Pedagogic „Nicolae Bolcaş” Beiuş
DATA: 26.04.2012
INSTITUTOR: Silvia Istoc
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe
OBIECT: Ştiinţe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Influenţa omului şi a factorilor de mediu asupra corpurilor
SUBIECT: Protejarea mediului. Folosirea deşeurilor
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
- lărgirea sferei de cunoştinţe şi reprezentări cu privire la protejarea mediului şi dobândirea
deprinderilor de a-l proteja.
.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.1. - să indice asemănări şi deosebiri dintre corpuri pe baza unor observaţii
proprii;
3.1 - să conştientizeze efecte ale activităţii omului asupra mediului înconjurător;
OBIECTIVE CADRU:

1. Formarea şi dezvoltarea capacităţilor şi abilităţilor de experimentare şi


explorare / investigare a realităţii, folosind instrumente şi procedee specifice;
2. Dezvoltarea interesului şi a responsabilităţii pentru menţinerea unui mediu natural
echilibrat, propice vieţii
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive:
OOC1 – Să-şi formeze capacităţile de explorare şi înţelegere a realităţii din
mediul înconjurător;
OOC2 – Să-şi dezvolte atenţia şi spiritul de observaţie;
OOC3 – Să-şi lărgească sfera de cunoştinţe şi de reprezentări cu privire la
efectele poluării;
OOC4 – Să dovedească cunoaşterea importanţei protejării mediului
înconjurător.

b) Afective:
OOA1 – Să-şi formeze o atitudini pozitive faţă de mediul înconjurător;
OOA2 – Să-şi dezvolte simţul estetic şi critic;

c) Psiho-Motrice:
OO1 – să înveţe să coopereze.
OO2 – să adopte o poziţie corectă în bancă pe parcursul orei
RESURSE:
 Procedurale:
M1 - conversaţia
M2 - explicaţia
M3 - exerciţiul
M4 - problematizarea
M5 - metoda didactică “Turul galeriei”

 Materiale:
m1 – manualul;
m2 – caietul elevului;
m3 – flipchart;
m4 – planşe;
m6 – laptop.
 Bibliografice:
- Ştiinţe ale naturii – caietul elevului, clasa a III-a, Tudora Piţilă, Cleopatra
Mihăilescu, Editura Aramis, Bucureşti, 2005
- Ştiinţe ale naturii – manual pentru clasa a III-a, Tudora Piţilă, Cleopatra
Mihăilescu, Editura Aramis, Bucureşti, 2005
- Metodica predării cunoştinţelor despre natură şi om la clasele I-IV,
VirginiaTudor,Silvia Bărbuleanu, Elisabeta Burtea, Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 1981
- Lumea vie, Liliana Cătrună, Gheorghe-Mandizu Cătrună, Editura Coresi,
Bucureşti, 2005
- Minunata lume a animalelor, International Masters Publishers SRL

 Umane: 22 elevi
 Temporale: 50 minute
FORME DE ORGANIZARE: - frontal;
- individual;
- în echipă.
FORME DE EVALUARE: activ – participative, continuă
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Etapele OO Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Strategii didactice


Crt. didactice Metode si Forme de Mijloace
procedee organizare didactice
1 Moment Voi asigura un climat - se pregătesc frontal
organizatoric favorabil bunei desfăşurări a pentru lecţie
lecţiei si voi pregăti
materialele didactice
necesare.
2 Reactualizarea - Ce factori de mediu - aerul, lumina, apa M1 frontal
cunoştinţelor cunoaşteţi? şi solul
- Ce importanţă au factorii de - Fără aceştia viaţa
mediu pentru corpurile cu nu ar fi posibilă
viaţă?
3 Captarea atenţiei OOC1 Astăzi la ora le limba şi - Da M1
literatura română am discutat M2 individual
despre Heidi şi Clara şi am
aflat că aceasta din urmă s-a
vindecat, nu-i aşa?
Voi afişa o planşă cu Heidi şi
Clara la munte, cu multe flori.
- Ce observaţi în această - Datorită aerului
planşă? De ce credeţi că curat, al solului, al
natura este atât de vie? apei . m4
Lângă planşa deja afişată voi
mai pune una care reprezintă
natura poluată.
- De ce credeţi că în această - Din cauza
imagine natura este tristă? poluării.
4 Anunţarea temei Astăzi la ora de ştiinţe vom - sunt atenţi M2 frontal
şi a obiectivelor discuta despre cum putem
proteja mediul înconjurător şi
despre folosirea deşeurilor,
iar voi va trebui să fiţi foarte
atenţi pentru ca, în viitor
lumea noastră să fie la fel de
curată ca şi lumea de poveste
a lui Heidi, si pentru a putea
rezolva corect exerciţiile
propuse.
Notez titlul lecţiei şi data la - notează titlul
tablă. lecţiei

5 Dirijarea OOC1 Cu ajutorul unei prezentări - sunt atenţi, şi M1 individual m6


învăţării OOA1 ppt. voi purta o discuţie cu răspund la întrebări
elevii despre ce poluăm, cum
poluăm, cine poluează, cine
suportă efectele poluării şi ce
măsuri putem lua pentru a
OOC2 proteja mediul înconjurător.
OOC3 După această discuţie voi - scriu schiţa lecţiei
scrie schiţa lecţiei la tablă: m2
„Poluarea este murdărirea,
infectarea şi degradarea
mediului înconjurător.
Pentru a proteja mediul
înconjurător putem lua
următoarele măsuri:
- să plantăm arbori şi arbuşti;
- să folosim îngrăşăminte
naturale,;
- să colectăm şi să folosim
deşeurile etc.
Deşeurile sunt resturi
provenite din unele activităţi
ale omului.
Ex.: hârtia, sticla, lemnul,
plasticul, metalul, cauciucul
etc.
Toate deşeurile se pot recicla
şi refolosi.”
6 Asigurarea OOC4 Voi propune elevilor să - rezolvă exerciţiile M2 individual
retenţei şi a rezolvăm primele 3 exerciţii M3
transferului din caietul special.

7 Atingerea OOC4 Voi împărţi elevii în patru - întocmesc M1 în echipă m3


performanţei OOA2 echipe şi le voi cere să regulamentul M5
OO1 întocmească un regulament
pentru protejarea mediului
înconjurător după care vom
expune regulamentele.
8 Încheierea lecţiei Elevii vor primi ca temă de - notează tema frontal
casă ex. 4 şi 5 de la pag. 57
din caietul elevului.
Se vor face aprecieri verbale, - sunt atenţi
generale si individuale si vor
primi tema de casa.

S-ar putea să vă placă și