Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Data: 04.04.2014
Clasa: Pregătitoare B
Scopul: participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii
cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic.
Dezvoltare personală:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiale, rostite clar şi rar;
2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare.
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor
regularităţi.
Muzică si mişcare
Obiective operaționale:
O1- să identifice emoţiile în funcţie de indicii nonverbali; obiectivul se consideră realizat dacă elevii identifică cel puțin 3 emoții;
O2 - să identifice propriile emoţii în diverse situaţii; obiectivul se consideră realizat dacă elevii își identifică propriile
emoții;
O3 - să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională;obiectivul se consideră realizat
dacă elevii verbalizează diferite situații;
O4 – să exprime pantomimic emoțiile: bucurie, tristețe, furie și frică; obiectivul se consideră realizat dacă elevii
reproduc cel puțin 3 situații.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversația, observația, descoperirea, explicaţia, jocul de rol, jocul didactic.
Materiale didactice: scrisoarea, fișe, emoticoane, cartonaşe cu emoticoane, laptop, videoproiector, cutie personalizată,
plicuri, planșa cu muntele, oglinda.
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, acordare de
recompense.
BIBLIOGRAFIE:
M.E.C.T.S. – “Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală – clasa pregătitoare”, Bucureşti, 2013.
Adina Grigore, Cristina Toma, Ioana Neagoe, Claudia Negriţoiu– Ghidul cadrului didactic, Editura Ars Libri, jud. Argeş,
2013
Adina Grigore, Cristina Toma– Dezvoltare personală – clasa pregătitoare, Editura Ars Libri, jud. Argeş, 2013
www. didactic.ro
Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la
şcolarii mici, MECTS, 2012;
STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢELE OB.
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII Metode şi Mijloace de Forma de EVALUARE
LECŢIEI OP.
procedee învăţământ organizare
Joc de mimă: