Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.01.20
Clasa: I
Disciplina: Limba si literatura romana
Tipul lecției: Sunetul si litera G mare
Obiective operaționale:
O1: Să identifice literele „g” și „G” dintr-un cuvânt;
O2: Să dea exemple de cuvinte ce conțin sunetul „g”
O3: Să reprezinte grafic cuvintele, silabele și sunetele;
O4: Să formeze cuvinte cu silabe date;
O5: Să alcătuiască propoziții cu cuvinte date.
Strategii didactice:
Metode și procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversația, explicația, observația, exercițiul, munca independentă
Mijloace de învățământ: laptop, material audio-video, fișe de lucru
Forme de organizare: frontal, individual, în grup

Desfășurarea lecției

MOMENTELE Conținutul instructiv-educativ STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECȚIEI Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Pregătirea materialelor necesare pentru buna desfășuarea a Conversația Frontal Capacitatea de
organizatoric lecției. organizare
Asigurarea unui climat educațional favorbail.

2. Verificarea Se realizează actualizarea cunoștințelor dobândite anterior; Conversația Planșe cu Frontal Capacitatea de
cunoștințelor se reamintesc literele învățate prin intermediul unor jocuri. litere a recunoaște
Primul joc-exercițiu – „Spune-mi cine sunt”: voi arata cu un Individual literele
indicator câte o planșă cu literele învățate anterior și elevii, Explicația Indicator învățate
individual, vor trebui să le recunoască (literele mari și mici de
tipar)
Al doilea joc-exercițiu – „Jocul sunetelor”: voi spune un Jocul
cuvânt cerând copiilor să rețină ultimul sunet al cuvântului și să
găsească un alt cuvânt care să înceapă cu acel sunet, de
exemplu eu voi spune: morcov, iar unul dintre elevi va continua
spunând vulpe, următorul va spune, de exemplu elefant, altul,
tractor; la fel pentru radio, inel, liliac, etc. Precizez faptul că
trebuie căutate cuvinte care să nu se termine în sunetul „ă”.
Jocul încetează când toți copiii au fost antrenați o singură dată
în desfășurarea lui.

3. Captarea Realizez captarea atenției cu ajutorul unor ghicitori despre Laptop Capacitatea de
atenției elemente din univers: Exercițiul Individual a răspunde la
„El desparte zi şi noapte/Si-mi aduce roade coapte/Când a prins Video- ghicitori
pe cer să vină / Peste tot este lumină.” (Soarele)
proiector
„Licurici pe bolta mare, /Apar noaptea când nu-i soare. /Ceru-i
ca un giuvaier, /Dar în ziuă, toate pier! (Stelele)
„O minge mare ce se învarte, /Plină de țari și oceane,/ Ia Material Capacitatea de
ghicește, / Ce e, oare?” (Pământul) audio-video a urmări
materialul
Pornind de la aceste ghicitori, prezint elevilor un material Observația Frontal audio-video
audio-video intitulat „Din ce este format Universul”, la finalul prezentat
căruia voi pune accentul, în mod special, pe cuvântul „galaxie”

4. Anunțarea Aduc la cunoștință elevilor că azi, în cadrul temei Conversația Frontal Capacitatea de
temei „Universul”, continuăm să învățăm despre sunete și litere, în receptare a
special despre sunetul și literele g și G de tipar; vom căuta cât Explicația unui mesaj
mai multe cuvinte care să înceapă, să conțină sau să se termine oral.
cu acest sunet; vom despărți cuvintele în silabe; vom identifica
litera „g” în cuvinte date, vom reprezenta grafic cuvinte și vom
colora imagini.

5. Dirijarea Pentru familiarizarea cu sunetul nou, voi propune elevilor un Jocul Frontal Capacitatea de
învățării joc-exercițiu în care voi spune mai multe cuvinte, iar elevii vor a găsi cuvinte
bate din palme la recunoașterea sunetului „g”: găină, gard, ce conțin
găleată, carte, papagal, galaxie, casă, George etc. Voi cere
sunetul „g”
câtorva elevi să dea exemple de cuvinte, iar copiii ceilalți vor
bate din palme la auzul cuvintelor ce conțin sunetul g. Individual
După încheierea acestui joc, prezint elevilor o planşă cu Conversația Planșă
imaginea unei gâşte (Anexa 1). Adresez întrebări pe baza
imaginii. Cer elevilor să alcătuiască propoziţii pe baza imaginii
prezentate. Aleg o propoziţie şi solicit elevilor să constate Explicația
numărul de cuvinte din care este formată.
* „Câte cuvinte are propoziţia?”; „Care este primul cuvânt?
Al doilea? Al treilea?”
Despărţim cuvântul “gâscă” în silabe, iar un elev va veni la Exercițiul Capacitatea de
tablă pentru a reprezenta grafic cuvântul: a reprezenta
grafic
cuvintele,
* „Câte silabe are cuvântul?”;„Care este prima silabă?”; „Ce silabele și
sunete se aud?”;„Care este a doua silabă?”; „Ce sunete se sunetele
aud?”
* „Unde auzim sunetul [g] ?”

â s c ă
Pronunţăm sunetul [g].
* „Ce silabă formează sunetele g+â+s, dar sunetele
c+ă?”;“Ce cuvânt se formează din silabele gâs - că ?”
“Care este propoziţia pe care noi am formulat-o ?”

Individual
În continuare, cer elevilor să ofere exemple de cuvinte care
Capacitatea de
încep cu sunetul „g” (gâscă, găină, gard, garaj, grădină, gumă,
a alcătui
guler, gară etc.); care conțin în interiorul lor sunetul „g”
cuvinte din
(singur, struguri, tigru, măgar, papagal etc.); care conțin sunetul
silabe
„g” la sfârșitul acestora (steag, coleg, gong, belşug, gang, ring
etc.)
Se prezintă planșa cu literele de tipar g, G.
Se dau exemple de silabe ce conțin sunetul „g” (ga, gă, gu,
Muncă Caiete de
go). Se cere elevilor să formeze trei cuvinte cu aceste silabe.
independen- lucru
Se lucrează exercițiile din caietul special. Se face încălzirea

mușchilor mâinii. Se colorează literele G,g. Se trasează după
contur aceste litere și cuvinte ce conțin sunetul g.
6. Obținerea Se prezintă elevilor fișa de lucru (anexa 2) unde vor avea de Explicația Fișa de Indivdual Capacitatea de
performanței rezolvat mai multe sarcini. Conversația lucru a rezolva
Exercițiul corect
sarcinile de
lucru
7. Activitate în Elevii vor interpreta cântece de primăvară: „Cu primăvara Conversația Textele Individual Capacitatea de
completare ne jucăm” și „Înfloresc grădinile” cântecelor a interpreta
În grup cântece în cor
și individual
8. Încheierea Se vor face aprecieri generale și individuale asupra modului Explicația
activității de participare la lecție al elevilor și asupra comportamentului
lor pe parcursul orei.

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și