Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.12.2019

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Scoala Gimnazială Nr.1 Iana

CLASA: I

ÎNVĂTĂTOR:Rotariu Daniela

ARIA CURRICULARĂ: Arte si tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Povești la gura sobei

TEMA: Decupare, lipire

SUBIECTUL: Omul de zăpadă

TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL: Perfecționarea abilităților practice și exercitarea unor influențe pozitive asupra dezvoltării și întăririi relațiilor de colectiv;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – să numească unele caracteristici ale materialelor utilizate (formă, culoare, dimensiune);

O2 – să aplice tehnici de lucru învățate în realizarea unor compoziții ( decupare, lipire);


O3 – să mânuiască (utilizeze) corect instrumentele de lucru;

METODE ȘI PROCEDEE: brainstorming, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;

MIJLOACE DIDACTICE: om de zăpadă, hârtie colorată foarfecă, lipici, biluțe de polistiren colorate, textul cântecului, mijloace audio-video
(laptop, videoproiector);

FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal;

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului și atitudinii elevilor, aprecieri verbale, Turul galeriei;

DURATA: 50 min

RESURSE UMANE: 17 elevi

BIBLIOGRAFIE:

 MEN – “ProgramăpentrudisciplinaArte vizuale și abilități practice, clasa pregătitoare, clasa I” aprobatăprinordin al ministrului, Nr.
3418/19.03.2013;
 Claudia Stupineanu, Mirela Fonta, Simona Dobrescu, Arte vizuale și abilități practice, clasa I,Editura CD-Press, București, 2015
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE Ob. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC METODE ȘI MIJLOACE FORME DE EVALUARE
LECȚIEI op. PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1.MOMENT *Asigur un climat educațional
ORGANIZATORIC favorabil și pregătesc
materialele necesare
desfășurării activității.
2.CAPTAREA *Mă așez în fața clasei și
ATENȚIEI pornesc furtuna de idei rostind Brainstorming Frontal Observareasistematică
cuvântul „Iarnă”. Pe rând, a comportamentuluiși
fiecare copil rostește un cuvânt a atitudiniielevilor
care are legătură cu anotimpul
de iarnă și ne luăm de mână
formând un cerc .

*Astfel se introduce lecția nouă, Conversaţia


„Omul de zăpadă”-decupare,
lipire.

3.ANUNȚAREA -Astăzi, prin decupare și lipire, Conversaţia Imagini cu Frontal Observareasistematică


TEMEI ȘI A realizăm „Omul de zăpadă”. diverse cu a comportamentuluiși
OBIECTIVELOR *Pe măsură ce se derulează oameni de a atitudiniielevilor
OPERAȚIONALE imagini pe videoproiector cu zăpadă
diferiti oameni de zăpadă, Mijloace
prezint obiectivele operaționale audio-video
ale lecției.

4.EXECUȚIA O1 *Înainte de a le prezenta Explicaţia Hârtie colorată Frontal Observareasistematică


MODEL elevilor modul de lucru, a comportamentuluiși
identificăm materialele cu care Foarfecă a atitudiniielevilor
vom confecționa omul de
O2 zăpadă. Demonstraţia Lipici
*Prezint elevilor modelul și le
demonstrez cum trebuie să Biluțe de
procedeze pentru a realiza omul polistiren
O3 de zăpadă:
1. Decuparea șabloanelor.
2. Colorarea nasului, a
ochilor și a pălăriei.
3. Asamblarea omului de
zăpadă pe coala de
desen
5.REALIZAREA O2 *După ce au urmărit modul de Exerciţiul Hârtie colorată Individual Observareasistematică
INDEPENDENTĂ O3 execuție al învățătoarei, elevii Foarfecă a comportamentuluiși
A LUCRĂRILOR îşi pregătesc materialele Lipici a atitudiniielevilor
necesare şi trec la realizarea Biluțe de Apreciereverbală
lucrării. polistiren
6.APRECIEREA *După finalizarea lucrărilor, Conversaţia Lucrări Frontal Observareasistematică
LUCRĂRILOR elevii le aduc pentru a le expune a comportamentuluiși
la tablă. a atitudiniielevilor
*Se organizează Turul galeriei. Individual
Fiecare elev analizează Evaluareintercolegială
corectitudinea și acuratețea
lucrărilor și le apreciază prin Aprecieriverbale
desenarea unor fețe zâmbitoare.
*Se numără fețele zâmbitoare Turulgaleriei
primite și se stabilesc cele mai
frumoase și mai corecte lucrări.
7.ÎNCHEIEREA *Se interpretează cântecul Textul Frontal Observareasistematică
ACTIVITĂȚII „Omul de zăpadă” și, drept cântecului a comportamentuluiși
recompensă, pe lângă a atitudiniielevilor
calificative, elevii primesc câte
o bomboană.
Bivolul si cotofana ce George toparceanu poate fi considerata fabula deoarece prezinta cateva note definitorii ale acestei specii literare.

In primul rand textul este o creatie epica in versuri,in care auorul satirizeaza ,prin intermediul personajelor animaliere(bivolul,cotofana si
cainele),puse sa actioneze in situatii omenesti, defecte umane cu scopul de a le indrepta.

In al doilea rand ,textul este format dintr-o scurta naratiune si o morala ce se desprinde din ext.Intamplarile se succed logic
,cronologic,urmarindu-se momentele subiectului.Un catel vede pe spinrea unui bivol plimbandu-se o cotofana.Uimit de ceea ce observa si de
prostia bivolului hotararste sa sara si el pe spinarea bivolului .Astfel situatia initiala se schimba declansand actiunea ce al surprinde pe bivol
tresarind si aruncand pe catel in trifoi.Acest gest reprezinta punctul culminant al actiunii ce va fiurmat de infruntarea cainelui de explicarea
neputintei de a fi acceptat si el.Cele 3 personaje puse ca actioneze sunt defapt masti ale unor tipuri umane cum ar fi:omul superior care asi
permite slugi de pe spinarea caruia profita altii(bivolul).Omul umil gata sa faca orce serviciu si profita in acelasi timp (cotofana) si omul de rand
care da orce pentru a schimba conditia sociala si care uneori actioneaza fara sa gandeasca(cainele).Caracterul educat al textului reiese din
morala implicita ce se desprinde din text si prin care se critica defectele umane .Cele 3 personaje sunt personificate cu scopul de a ilustra
anumite aspecte ale vietii umane.Bivolul caracterizt direct prin cePrezentand trasaturi de forma si de continut specifice fabulei textul ilustreaza
aceasta specie literarara

S-ar putea să vă placă și