Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.04.2022
CLASA: Pregatitoare A
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic,, Iulia Zamfirescu”Mioveni
PROPUNĂTOR: prof.înv.primar Vlad Gheorghiţa Loredana
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tehnici combinate
SUBIECTUL: Confecționarea unei jucării- Ursuleț
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: formarea priceperilor şi deprinderilor de a realiza o lucrare, folosind
tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1: Să recunoască materialele utilizate în realizarea lucrării;
O2: Să descrie jucăria preferată și rolul unei jucării în viața lor;
O3: Să identifice etapele de lucru în realizarea produsului finit;
O4: Să realizeze jucăria, respectând etapele de lucru.

STRATEGII DIDACTICE

a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


exerciţiul, turul galeriei;

b) Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: prosop de bumbac 30x50 cm, sârmă plușată,
elastice, carioci, tabla interactivă, cântece de primăvară;

c) Forme de organizare: activitate frontală, individuală;

d) Forme de evaluare: observaţia sistematică, aprecieri verbale.

RESURSE

- bibliografice:
1.Nicoleta Ciobanu, Irina Terecoasa - Arte vizuale si Abilităţi practice - Ed. CD Press,
Bucureşti, 2018;
2. *** - Programa şcolară pentru clasa pregatitoare, Bucureşti, 2013.
3. www.didactic.ro

- umane: 25 elevi
- temporale : 35 minute și 15 minute activitate recreativă
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE Ob
LECŢIEI op. CONŢINUTUL INSTRUCTIV- STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUA-
EDUCATIV AL LECŢIEI RE
Metode si Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare

1.Moment Pregătirea materialelor didactice pentru


organizatoric buna desfășurare a lecției.
2. Captarea * Se realizează printr-o ghicitoare : conversaţia frontal Observarea
atenţiei Toată iarna în pădure sistematică
Doarme dus într-un bârlog explicaţia
Nu vrea miere, nu vrea mure,
De ce n-o fi vrând, mă rog?
Fiindcă-i frig și doarme dus
În bârlog bătrânul ....(urs)
De asemenea, se va face legătura și cu
povestea ,,Cum au fugit jucăriile de la un
copil?”, de Nina Stănculescu pe care au
asculatat-o la Dezvoltare Personală.

3. Anunţ tema şi obiectivele urmărite în explicaţia frontal Apreciere


Anunțarea temei și lecţia de zi, pe înţelesul elevilor. verbale
a obiectivelor

4. Prezentarea Le voi spune elevilor că împreună vom


noului continut realiza un ursuleț care va le deveni Conversaţia Lucrarea frontal
prieten de joaca și le arăt lucrarea model. model

5. Dirijarea *Solicit elevilor: observaţia individual


învățării -să urmărească modelul; prosop
-să aprecieze modelul din punct de elastice Aprecieri
a ) Intuirea O2 vedere estetic; sârma pluşată verbale
materialului - să precizeze rolul unei jucării în viața carioci
lor; diferite culori
O1 - să identifice materialele necesare;
-să observe etapele de lucru,
demonstraţia, tehnicile utilizate, să
asculte explicaţiile.

b) Explicarea şi *Explic etapele de lucru: Exerciţiul


demonstrarea - Rulăm prosopul de la ambele capete
modului de lucru până la jumătate;
- Răsucim cele două jumătăți( partea Demonstraţia
dreaptă peste partea stângă);
- Prindem cu elastice prosopul formân- Explicaţia
du-se capul și urechile ursulețului;
- Desenăm ochii, nasul și gura( 2 litere J
O3 lipite una în spatele celeilalte).

O4 *Solicit respectarea normelor de protecţie Observarea


ce se impun. Observaţia sistematică a
*Solicit elevilor să realizeze lucrarea. comporta-
*Îndrum, corectez. mentului
Pe parcursul realizarii lucrărilor, elevii elevilor
vor audia cântece de primăvară.
6. Exerciţiul
Obtinerea Voi adresa elevilor următoarele Individual
performantei întrebări: Explicaţia Aprecieri
c) Executarea ,,- Ce am realizat astăzi la AVAP?” verbale
lucrării de către ,,- Ce materiale am folosit?” Observaţia
elevi ,,- Care au fost etapele de lucru?” etc
Conversaţia

*Cer elevilor să aprecieze lucrările după Frontal


următoarele criterii: Aprecieri
d) Analiza şi - corectitudinea executării; Individual verbale
aprecierea - aranjarea elementelor; Turul galeriei
lucrărilor O1 - acurateţea lucrării;
-creativitatea copiilor;

7. * Fac aprecieri asupra întregii activităţi. Conversaţia Frontal Aprecieri


Încheierea lecției Activitate recreativa: realizarea unui joc verbale
de rol cu ajutorul jucăriilor realizate
despre viața animalelor din padure.
Vor cânta ,,Ursul doarme și visează”.

S-ar putea să vă placă și