Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:16.05. 2016
Clasa: a III-a B
Propunător: Văduva Ioana Alexandra
Unitatea tematică: „Joc şi prietenie”
Aria curriculară: Arte şi Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilităţi practice
Subiectul: Coiful pentru petrecere
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi
Discipline integrate: Matematică și explorarea mediului
Muzică şi mişcare

Competențe specifice:
Arte vizuale și abilități practice
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici
de lucru adecvate
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică
Matematică și explorarea mediului
3.2. Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor și corpurilor geometrice în contexte familiare
Muzică şi mişcare
3.2 Exprimarea prin mişcări corporale a unor lucrări / fragmente muzicale

Obiective operaționale:
Arte vizuale şi abilităţi practice
O1: să recunoască cel puțin două tehnici de lucru folosite pentru realizarea efectului estetic în
compoziţia plastică supusă observaţiei (decupare după contur, tăiere, lipire, asamblare);
O2: să identifice cel puțin două din materialele necesare pentru executarea lucrării supusă
observaţiei, în timp de un minut;

1
O3: să decupeze după contur cel puțin două imagini, elemente (coiful, figuri geometrice de
hârtie colorată), în timp de cinci minute;
O4: să asambleze într-o compoziţie estetică elementele tehnologice, în timp de 20 minute;
O5: să aprecieze critic şi autocritic lucrările realizate;

Matematică şi explorarea mediului


O6: să recunoască cel puțin două figuri geometrice întâlnite în lucrare, în timp de un minut;

Muzică şi mişcare
O7:Să se exprime prin mişcări libere pe o piesă muzicală cu tema aniversării;
O8: Să mimeze o atitudine corespunzătoare expresivităţii melodiei audiate;

Resurse didactice:
a) procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația, aprecierea verbală, jocul
didactic;
b) materiale: lucrare model, şabloane, hârtie colorată, lipici, foarfece, pietre decorative,
sclipici, laptop, combină muzicală.
c) forme de organizare: frontal, individual
d) temporale: 45 min

BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educatiei Naționale – Programa școlară pentru clasa a III-a, 2014
2. Faliboga Violeta, Ghergu Virginia - Abilitǎţi practice- clasele I - IV. Ghid metodic , Editura
Axxa, 2001

2
Conținutul informațional al lecției Resurse
Secvențele
Organi
instruirii și Ob Evaluare
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale za
dozarea
torice

1. Moment Asigur climatul adecvat desfăşurării lecţiei Elevii iau loc în bănci și se Conversaţia Frontal
organiza toric și pregătesc materialele necesare. pregătesc pentru lecție.
1’

2. Petrecerea e aproape… dar avem nevoie de


Captarea încă ceva pentru a ne distra de minune. La petrecere avem nevoie de Observare
atenției De ce avem nevoie pentru a participa la un coif de petrecere. Conversația Frontal sistematică
3’ petrecere?

3. Astăzi, la arte vizuale şi abilităţi practice Rețin tema lecției. Expunerea Frontal
Anunțarea vom realiza coiful pe care îl veți decora
subiectului utilizând figurile geometrice învățate şi
1’ elementele de geometrie studiate.

4.  Intuirea modelului şi a materialelor


Dirijarea Prezintǎ lucrarea model.
învățării Solicit elevilor sǎ numeascǎ materialele din Intuiesc lucrarea model și Conversația Coiful Frontal Chestionare
30’ care e confecţionat modelul şi tehnicile de identifică materialele de Observare model orală
O1 lucru. lucru, tehnicile. dirijată
O2  Demonstrarea şi explicarea modului de
lucru
3
Prezint elevilor etapele de realizare a
lucrǎrii:
 decuparea dupǎ contur a coifului (anexa1);
 trasarea figurilor geometrice pe hârtie
colorată, decuparea și lipirea acestora Urmăresc cu atenție
pentru a decora coiful; explicațiile și etapele de Explicația Şabloane Frontal Observare
 utilizarea unor elemente decorative pentru lucru. Demonstrația Foarfece sistematică
a da o notă de strălucire coifului (paiete, Lipici
lipici cu sclipici, pietricele); Hârtie
O6 În timpul demonstraţiei adresez întrebări Elevii denumesc figurile colorată
pentru a verifica dacă elevii recunosc geometrice pe care le
figurile geometrice utilizate în realizarea recunosc.
lucrării model.
 Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi
Se execută exerciții pentru încălzirea
mușchilor fini ai mâinilor. Probă
O3 Supraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi Realizează lucrarea practică
O4 ofer informaţii suplimentare acolo unde este respectând etapele de lucru și
nevoie. cerințele pentru a obține un Exercițiul Indivi-
Le cer elevilor sǎ lucreze cât mai corect şi produs estetic. dual Observarea
estetic , respectând etapele de lucru. sistematica

5. Se va realiza o paradă a coifurilor, elevii vor Creează o scurtă povestioară Conversația Lucrările Frontal Evaluare
O6
Evaluare 6’ adopta o atitudine potrivită unei aniversări. despre personajul pe care îl elevilor reciprocă

4
Jocul ¨De ziua ta¨ întruchipează prin masca
Cei care au lucrat corect şi frumos vor ieşi în confecționată. Audiţia Laptop Frontal Interevalua
O7
faţa clasei pentru a dansa pe melodia ¨E ziua Fac aprecieri asupra lucrării Jocul didactic Combină rea
O8
ta¨. proprii și ale colegilor. muzicală
Se vor face aprecieri în funcție de
corectitudinea realizării lucrării, de Apreciere
acuratețea și încadrarea în timp. Se va orală
aprecia şi implicarea în jocul De ziua ta.
Vor fi votate cele mai interesante coifuri de
petrecere.

6. La finalul orei se fac aprecieri asupra Primesc aprecierile. Frontal Aprecierea


Încheierea modului de lucru. Elevii strâng materialele de Indivi verbală
activității Solicit elevilor impresii asupra lecţiilor lucru. dual
4’ desfăşurate.

S-ar putea să vă placă și