Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 23.10.2020
CLASA: a II-a
ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Holbav
PROPUNĂTOR: Dinu Stela
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
OBIECTUL: Arte vizuale şi abilităţi practice
TEMA: decupare după contur, asamblarea, lipirea și desenarea hârtiei
SUBIECTUL: „Ciuboțelele ogarului”- colaj
TIPUL LECŢIEI: formarea de priceperi şi deprinderi
Discipline integrate:
 ARTE VIZUALE ŞI ABILITǍŢI PRACTICE
 MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNǍ
 MUZICǍ ŞI MIŞCARE
COMPETENŢE GENERALE:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse
COMPETENŢE SPECIFICE:
 ARTE VIZUALE ŞI ABILITǍŢI PRACTICE
1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic;
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte;
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbal,
kinestezică
 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNǍ
1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare;
 MUZICǍ ŞI MIŞCARE
3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul orei toţi elevii trebuie:

O.1- să utilizeze corect şi adecvat instrumentele de lucru


O.2- să descrie acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat
O.3- să confecţioneze din carton şi hârtie colorată figurine necesare realizării produsului final
O.4- să îmbine materialele propuse, prin lipire, decupare, desen, pentru a obţine produsul final
O.5- să aprecieze calitatea produselor finite, în funcţie de criterii simple date, prin raportare la produsul model.

STRATEGIA DIDACTICǍ:

 METODE ŞI PROCEDEE: conversația euristică și catehetică, expunerea, explicaţia, demonstraţia, turul galeriei.
 MATERIAL DIDACTIC: colaj model, carton colorat, markere colorate, lipici, foarfece.
 FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal.
 FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: autoevaluare, evaluare de către colegi, observația sistematică.

RESURSE:
 BIBLIOGRAFICE:
Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a. Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013, Bucureşti;
„Metodica predării lucrului manual”, Şerdean I., Dumitruleasa, F. – Editura Didactică şi Pedagogică, 1984;
„Rolul şi locul abilităţilor practice în orientarea socială a copiilor”, Tauru , Areta – Revista Învăţământul primar, nr.1/ 2001
 TEMPORALE : 50 min
 UMANE : 18 elevi
Scenariul didactic
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE Ob. CONŢINUTUL LECŢIEI
LECŢIEI Op. Mijloace de Metode Forme de Forme de evaluare
învăţare didactice organizare
1.Momentul  Asigurarea unui climat optim pentru
organizatoric începerea orei. Pregătirea materialului
1min. auxiliar.
2. Captarea  Se realizeaza un joc de întrebări și Conversaţia frontal Observarea
atenţiei răspunsuri despre animalele din pădure, sistematică
3 min. citindu-se curiozități despre iepure și despre
ogar. Pentru că la matematică elementul
surpriză a fost găsirea cuvântului GHETUȚE,
astăzi le vom realiza din hîrtie și le vom
împodobi.
3. Anunţarea  Elevilor li se explică faptul că, în această Explicaţia frontal
temei şi a oră, vor confecţiona din carton şi hârtie
obiectivelor colorată lucrarea ,,Ciuboțelele ogarului,, Conversația
2 min. îmbinând tehnica decupării cu cea a colajului;
la final vor explica modul de lucru și vor
aprecia calitatea lucrărilor, le vor compara
cu produsul model şi cu cele ale celorlalţi
colegi.
4. Dirijarea  Elevii sunt anunţaţi că astăzi pentru Produsul Observarea
învăţării realizarea lucrarilor sunt organizaţi în perechi model Explicația În pereche sistematică
10 min. pentru a se ajuta reciproc, pentru a-şi Conversația
împărtăşi opinii în legătură cu tema propusă.
 Intuirea instumentelor şi a materialelor
aflate pe bănci.
 Prezentarea produselor model şi
expunerea acestora în faţa clasei pentru a Creioane
putea fi uşor vizualizate. colorate Explicația frontal
 Se intuiesc fazele lucrărilor de către
O1 fiecare echipă, fiind aduse completările Foarfecă Observarea
necesare de către învăţătoare.
sistematică
 Pentru realizarea ciuboțeleleloreste
O2 nevoie de : Lipici
 Se începe prin a decupa o pereche de
O3 ghetuțe Carioci În perechi
 Se decupează frunze, flori care ulterior Demonstrația
O4 vor fi lipite pe ghetuțe. Cartoane Aprecieri verbale
 La final se vor desena cu un marker
detaliile.
Șabloane
 Se enumeră regulile ce trebuie respectate
în realizarea lucrărilor: utilizarea corectă şi
atentă a instrumentelor de lucru, plăcuta
îmbinare a materialelor, aspectul estetic al
produselor finale, cooperarea cu colegii de
echipă, încadrarea în timpul de lucru.
5.Formarea de  Confecţionarea lucrărilor de către elevi, Aprecieri verbale
priceperi şi O2 sub îndrumarea învăţătoarei, cu grad de lucrările Conversaţia Individual
deprinderi independenţă în lucru a elevilor în continuă Observarea
25 min. creştere Explicatia În perechi sistematică
 La cerere, elevii descriu fazele lucrărilor.

6. Evaluarea şi O.5  Se realizează o expoziţie cu lucrările ghetuțele Conversația frontal Autoevaluatea


discutarea elevilor. împodobite.
lucrărilor  Elevii apreciază aspectul lucrărilor Turul Evaluarea reciprocă
confecţionate de colegi
9 min.  Se autoapreciază şi caută utilitatea galeriei. Aprecieri verbale
propriului produs.
 Strângerea materialelor şi curăţarea Observarea
locului de lucru. sistematică.
 Desemnarea echipei câştigătoare

S-ar putea să vă placă și