Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.04.2022
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic Filadelfia
Clasa: I C
Cadru didactic: Mihai Anamaria
Aria curriculară: Arte și Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Tema lecției: Karatistul
Tipul lecției: formarea de priceperi și deprinderi
Scopul lecției: Dezvoltarea capacității de a manipula materiale și aplicarea acesteia în contexte variate.
Competențe specifice:
➔ AVAP
1.3. Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăți ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut
2.3. Realizarea de obiecte/ construcții folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile
Obiective operaționale:
O1: să deducă materialele din care este confecționată lucrarea model, specificând tehnicile;
O2: să decupeze și să asambleze materialele;
O3: să respecte etapele de lucru;
O4: să evalueze lucrările ţinând cont de criteriile prezentate;
Strategii didactice:
➔ Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei;
➔ Mijloace de învățământ: resurse media, lucrare model, foarfece, lipici, șabloane, ață, hârtie creponată, creioane colorate, carioci
➔ Moduri de organizare: frontal, individual;
Resurse:
➔ Timp: 45 minute
➔ Număr de elevi: 18 elevi
Bibliografie:
➔ L. Stan, I. Stan, E. Botezatu, Educaţia plastică – Ghid metodic- clasele I-IV, Aramis, București, 2004
➔ M.C. Dragomir, Arte vizuale și abilități practice – Ghid de predare integrată,, București, 2014
Nr. crt. Etapele activității Conținut științific Ob. Strategii didactice Evaluare
op.
Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare

1. Moment Se crează condiții optime pentru desfășurarea


organizatoric lecției: se aerisește clasa, se pregătesc materialele
(1 min) didactice și se asigură funcționarea mijloacelor
tehnice.

2. Captarea atenției Captarea atenției se realizează printr-un videoclip conversația resurse frontal Capacitatea de
(2 min) ce surprinde activitățile dintr-o sală de karate observația media a participa la o
pentru copii. Aceștia observă antrenamentul și discuție liberă
centurile copiilor și ale instructorilor. cu ajutorul
unui suport
intuitiv

3. Anunțarea temei și a Elevii sunt anunțați că în timpul orei de Arte


obiectivelor vizuale și abilități practice vor realiza un karatist.
(1 min)

4. Formarea priceperilor a) Intuirea modelului


și deprinderilor Se prezintă elevilor lucrarea model (Anexa 1). Pe O1 conversația lucrare frontal Capacitatea de
(35 min) baza observațiilor elevilor se enumeră materialele explicația model a deduce
și instrumentele de lucru necesare în pregătirea demonstrația materialele din
lucrării, apoi se intuiesc etapele de lucru și exercițiul care este
tehnicile folosite. confecționată
Materiale didactice: foarfece, lipici, șabloane, ață, lucrarea model
hârtie creponată, creioane colorate, carioci;
Se realizează exerciții de încălzire a musculaturii
mâinilor.
b) Explicarea tehnicii de lucru
Se prezintă etapele de realizare ale lucrării:
(Anexa 2)
➔ se colorează pielea karatistului;
➔ se decupează șabloanele;
➔ se mototolește hârtia creponată;
➔ se lipește hârtia creponată pe costum;
➔ se asamblează suportul;
➔ se lipește costumul de suport;
➔ se lipește părul karatistului; Capacitatea de
c) Realizarea (execuția) lucrării O2 exercițiul foarfece, frontal a decupa și
Elevii vor realiza lucrările proprii, timp în care explicația lipici, individual asambla
primesc indicații și ajutor din partea colegilor și a O3 conversația șabloane, materialele;
cadrului didactic. ață, hârtie Capacitatea de
Aceștia au posibilitatea de a-și manifesta creponată, a respecta
creativitatea în alegerea culorilor și completarea creioane etapele de
lucrării. Li se atrage atenția asupra faptului că colorate, lucru;
lucrarea lor trebuie să aibă un aspect îngrijit. carioci

5. Analiza lucrărilor În urma realizării tuturor sarcinilor de lucru, se O4 turul galeriei frontal Capacitatea de
(5 min) realizează expoziția lucrărilor. conversația a evalua
Elevii analizează și evaluează lucrările colegilor, explicația lucrările
ținând cont de următoarele criterii: colegilor
- finalizarea lucrării;
- corectitudinea execuției;
- aspectul estetic;
- originalitatea lucrării;

6. Încheierea activității Se fac aprecieri generale și individuale asupra conversația frontal


(1 min) participării elevilor la activitate.
Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și