Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.04.2022
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic Filadelfia
Clasa: I C
Cadru didactic: Mihai Anamaria
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Tema lecției: Emoțiile de bază
Tipul lecției: transmitere de noi cunoștințe/ formare de abilități și atitudine
Scopul lecției: Dezvoltarea capacității de a recunoaște și gestiona emoțiile de bază
Competențe specifice:
➔ DP
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă
➔ MM
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2, alcătuite din formule ritmico-melodice simple şi repetate
Obiective operaționale:
O1: să răspundă corect la întrebările adresate pe marginea textului audiat;
O2: să identifice propriile emoţii în situaţii date, specificând trăirea;
O3: să identifice de pe cartonșele extrase emoţiile în funcţie de indicii nonverbali;
O4: să reprezinte emoțiile prin desen;
Strategii didactice:
➔ Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic;
➔ Mijloace de învățământ: resurse media, zarul emoțiilor
➔ Moduri de organizare:frontal, individual, în perechi
Resurse:
➔ Timp: 45 minute
➔ Număr de elevi: 18 elevi
Bibliografie:

➔ Băban, A. (2011). Consiliere educaţională: Ghid metodologic pentru orele de dirigenţie şi consiliere. ASCR [Asociaţia de Ştiinţe Cognitive din
România].
➔ Saranciuc-Gordea, L. (2019). Dezvoltarea competențelor sociale la lecțiile de dezvoltare personală în clasele primare.
Nr. Etapele activității Conținut științific Ob. Strategii didactice Evaluare
crt. op.
Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1. Moment Se crează condiții optime pentru desfășurarea
organizatoric lecției: se aerisește clasa, se pregătesc materialele
(1 min) didactice și se asigură funcționarea mijloacelor
tehnice.

2. Captarea atenției Captarea atenției se realizează prin jocul Pălăria conversația pălărie frontal
(2 min) emoțiilor. Într-o pălărie se află imagini exercițiul jetoane individual
reprezentative pentru emoțiile de bază. Elevii
extrag câte o imagine din pălărie și denumesc
emoția reprezentată.

3. Anunțarea temei și Elevii sunt anunțați că în timpul orei de


a obiectivelor Dezvoltare personală vom discuta despre emoții,
(1 min) vom recunoaște emoțiile și vom împărtăși situații
în care am trăit anumite emoții.

4. Dirijarea învățării Pentru început, se citește elevilor povestea O1 conversația frontal Capacitatea
Ce-i mai ușor? și li se cere să fie atenți la de a răspunde
emoțiile care le marchează pe personajele la întrebări pe
principale. baza textului
Se adresează întrebări pentru verificarea
înțelegerii textului și se selectează emoțiile
întâlnite în text, care vor fi scrise pe tablă.
Mai departe, elevilor li se solicită să se
gândească la o situație în care au simțit una O2 conversația Pe grupe Capacitatea
dintre emoțiile întâlnite în poveste și să o explicația de a
împărtășească cu colegul de bancă. identifica
propriile
emoții în
diferite
situații
5. Fixarea și Se prezintă Zarul emoțiilor. Sunt invitați O3 Jocul Zarul frontal Capacitatea
sistematizarea copiii să arunce zarul și să imite o situație în didactic emoțiilor de a
cunoștințelor care au simțit acea emoție. Colegii vor conversația identifica
recunoaște emoția. emoții în
funcție de
indicii
nonverbali

6. Retenție și transfer Elevii interpretează cântecul Dacă vesel se O4 conversația Resurse frontal Capacitatea
trăiește, iar apoi realizează un mic desen media individual de a
sugestiv pentru emoția numită bucurie reprezenta
emoțiile prin
desene
7. Încheierea Cum te-ai simțit la începutul zilei când ia Conversați Frontal
activității venit la școală? a
Cum te simți acum, la finalul orelor?
Se fac aprecieri generale și individuale asupra
participării elevilor la lecție.
Anexa1

CE E MAI UȘOR?

Într-o bună zi, trei băieţi s-au dus în pădure …….să culeagă ciuperci, să se joace şi să prindă păsări. S-au simţit atât de bine acolo, încât nici n-au băgat de
seamă cum a trecut ziua. Se însera când au pornit spre casă şi ……i-a cuprins frica. Erau speriati că-i vor certa părinții!

- Să vezi ce-o să păţim când o să ajungem acasă! S-au oprit în mijlocul drumului şi s-au sfătuit ce să facă: ….. să spună părinţilor lor o minciună, sau adevărul?

Primul băiat zise:

- Eu am să spun c-am fost în pădure şi că mi-a ieşit un lup în cale. Tata o să înțeleagă şi n-o să mă certe!

Al doilea zise:

- Eu am să spun că m-am întâlnit cu bunicul. Mama o să se bucure şi n-o să mă certe!

- Eu am să spun adevărul! zise cel de-al treilea băiat. E mai uşor! Întotdeauna e mai uşor să spui adevărul, fiindcă nu trebuie să mai scorneşti nimic!

Şi s-au dus fiecare la casele lor. Dar tocmai când primul băiat povestea mai cu foc tatălui său despre lup, se pomeniră cu pădurarul.

- Nu se află nici un picior de lup prin părţile noastre, spuse el mirat.

Când auzi asta, tatăl băiatului se înfurie. Nu atât pentru că băiatul întârziase cât pentru faptul că minţise.

Cel de-al doilea băiat a spus şi el acasă minciuna cu bunicul. Tocmai atunci sosi bunicul la ei! Când află mama băiatului adevărul, se supără foc. Întâi pentru că
băiatul întârziase, şi , în al doilea rând, pentru că minţise.

Cel de-al treilea băiat şi-a recunoscut vina, cum a ajuns acasă. E drept că mama-sa se întristase pentru că a întârziat, dar pe urmă l-a iertat. Băiatul și-a cerut
scuze și mama lui a fost fericită!

E mai ușor și mai bine să spui adevărul!

Frica trebuie învinsă, nu trebuie lăsată să genereze o minciună!!!

Prietena mea, emoția

S-ar putea să vă placă și