Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.04.2022
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic Filadelfia
Clasa: I C
Cadru didactic: Mihai Anamaria
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Tema lecției: Lungimea. Unități standard: centimetru
Tipul lecției: predare - învățare
Scopul lecției: Dobândirea de noi cunoștințe cu privire la măsurarea lungimii
Competențe specifice:
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări
schematice;
6.1. Utilizarea unor măsuri neconvenţionale pentru determinarea şi compararea capacităţilor şi a lungimilor
6.4. Identificarea unităţilor de măsură uzuale pentru lungime, capacitate (centimetrul, litrul) şi a unor instrumente adecvate;
Obiective operaționale:
O1: să utilizeze instrumente și unități de măsură standard și nonstandard;
O2: să măsoare o suprafață dată, folosind instrumentul potrivit.
O3: să enumere obiecte ce pot fi măsurate cu ajutorul instrumentelor indicate;
O4: să rezolve exerciţii de adunare şi scădere fără trecere / cu trecere peste ordin în concentrul 0-100, în care valoarea numerelor să reprezinte mărimi
exprimate în cm;
O5: să rezolve corect probleme cu unități de măsură;
Strategii didactice:
➔ Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul, metoda cadranelor;
➔ Mijloace de învățământ: riglă, metru de croitorie, metru de tâmplărie, ruletă, caiet de matematică, fișe, broșură cu activități, sfori;
➔ Moduri de organizare: frontal, individual;
Resurse:
➔ Timp: 45 minute
➔ Număr de elevi: 18 elevi
Bibliografie:
➔ Singer, M. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de matematică (primar, gimnaziu). București, Aramis Print, 2001;
➔ Dinuta N. şi colab., Metodica predării-învățării matematicii în ciclul primar, editura Universității Piteşti, 2007;
➔ Constantin Petrovici, Didactica matematicii pentru învățământul primar, editura Polirom, 2014
Nr. Etapele activității Conținut științific Ob. Strategii didactice Evaluare
crt. op.
Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare

1. Moment Se crează condiții optime pentru desfășurarea


organizatoric lecției: se aerisește clasa, se pregătesc
(1 min) materialele didactice și se asigură funcționarea
mijloacelor tehnice.

2. Captarea atenției Se aduce în atenția elevilor o cutie cu mai conversația riglă, metru frontal
(3 min) multe instrumente de măsurare a lungimii: observația de croitorie,
(riglă, metru de croitorie, metru de tâmplărie, metru de
ruletă). Aceștia denumesc obiectele și li se tâmplărie,
cere apoi să spună la ce folosesc toate aceste ruletă
obiecte.
3. Anunțarea temei și Elevii sunt anunțați că la ora de Matematică și conversația caiet de frontal
a obiectivelor explorarea mediului vor învăța să folosească matematică
(1 min) aceste instrumente și vor deveni experți în
calcularea lungimilor.
Se scrie data și titlul pe tablă, iar elevii scriu în
caiete, ținând cont de regulile așezării în
pagină (11.04.2022, Lungimea)
4. Dirijarea învățării Elevii primesc câte o foiță cu instrumentele
(30 min) prezentate și o lipesc în caiete.
Se prezintă elevilor modalitățile de măsurare a O1 conversația caiet mic de frontal Capacitatea
lungimii existente înainte de apariția explicația matematică individual de a utiliza
instrumentelor din cutie: palmă, șchioapă, cot instrumente și
și pas. unități de
Se cere acestora să folosească măsura numită măsură
palmă pentru a măsura băncile. Se compară standard și
rezultatele și se constată că acestea sunt nonstandard
diferite, subliniind importanța unei unități de
măsură exacte.
Se precizează că unitatea principală pentru
măsurarea lungimii este metrul (m). De
asemenea, pentru măsurarea lungimii
obiectelor mai mici decât un metru, s-a
împărțit un metru în 100 de părți egale. O
parte se numește centimetru (cm). Elevii
notează pe caietele de matematică termenii
noi.
metrul - m
centimetru - cm
Se demonstrează modul de măsurare cu O2 demonstrați rechizite frontal Capacitatea
ajutorul riglei, apoi li se cere elevilor să a școlare, riglă individual de a măsura o
măsoare câteva dintre rechizitele școlarului exercițiul suprafața dată
(radieră, stilou și culoarea preferată) și să
noteze lungimea fiecăruia pe caietul de
matematică.
Se cere elevilor să identifice instrumentul de
care ne putem folosi pentru a măsura
lungimea costumului de karate (metrul de
croitorie). Cu ajutorul acestuia, se măsoară
lungimea costumului, dar și a centurii.
Apoi, se prezintă elevilor semnificația unei
centuri în karate și sunt informați că obținerea
unei centuri presupune exercițiu, mult efort și
antrenament. Se anunță elevii că vor fi
provocați să se antreneze și ei pentru a obține
centura cea mai valoroasă, numai că ei vor
exersa cu această ocazie folosirea
instrumentelor de măsurare a lungimii și vor
avea parte de mai multe sarcini pentru a
deveni profesioniști în calcularea lungimilor.
Elevii primesc câte o fișă cu centurile ce
așteaptă să fie câștigate, urmând să le
coloreze la momentul potrivit. (Anexa 1)
1. Centura galbenă (Anexa 2) O3 exercițiul fișe frontal Capacitatea
Pentru a câștiga această centură, elevii vor O4 conversația broșură cu de a enumera
denumi obiecte a căror lungime poate fi activități obiecte ce pot
măsurată cu rigla, ruleta, metrul de croitorie fi măsurate cu
și metrul tâmplarului și le vor scrie într-un instrumentele
tabel. indicate
2. Centura portocalie Capacitatea
Se citesc propozițiile date și se notează cu A de a opera cu
(adevărat) sau cu F (fals). numere în
3. Centura verde concentrul 0-
Completează tabelul cu lungimile obiectelor 100;
ilustrate.
4. Centura roșie
Se măsoară centurile roșii, iar apoi se
calculează de câți cm ar mai fi nevoie
pentru ca fiecare centură să aibă 9 cm.
5. Centura albastră
Elevii vor desena pe spațiul dat, conform
indicațiilor primite în propoziții.
6. Centura maro
Se rezolvă adunările și scăderile în concentrul
0-100 pentru a afla înălțimea Karlei.
5. Obținerea 7. Centura neagră O5 metoda fișe frontal Capacitatea
performanței Se propune spre rezolvare o problemă cu cadranelor de a rezolva
(6 min) unități de măsură pentru lungime. corect
probleme cu
unități de
măsură

6. Retenție și transfer Se pun întrebări despre importanța și conversația sfori frontal


(2 min) necesitatea utilizarii metrului în viața
cotidiană. Elevii primesc o sfoară ce reprezintă
înălțimea acestora în prima zi de școală. Cu
ajutorul părinților, se vor compara și vor afla
câți cm au crescut.

7. Evaluarea și Se fac aprecieri generale și individuale asupra conversația frontal Capacitatea


încheierea participării elevilor la lecție. Se notează tema de evaluare și
activității pentru acasă. autoevaluare
(2 min)
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 2
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și