Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecie

Data :
Clasa: a V-a
Propunator : prof. ION PUFULETE
Scoala Gimnaziala, Comuna Boldesti- Gradistea
Disciplina: Matematica
Unitatea de nvare : Masurare si masuri
Subiectul: Unitati de masura pentru lungime
Tipul leciei: Sistematizarea si consolidarea cunotinelor

Competente specifice
1.4.Identificarea unor elemente de geometrie i a unor uniti de msur n diferite
contexte
5.4.Interpretarea unei configuraii geometrice n sensul recunoaterii elementelor ei i a
relaionrii cu unitile de msur studiate

Obiective operationale
O1- sa efectueze transformari intre multiplii si submultiplii unitatilor de masura invatate;
O2- sa efectueze unele estimari folosind unitati de masura adecvate unor situatii variate.
O3- s compare valori cu uniti de msur diferite;
O4- sa asocieze anumite marimi cu obiecte din mediul inconjurator
O5- s aprecieze distane , verificnd estimrile fcute ;

Metode i procedee:
conversaia,
explicaia,
exerciiul,
munca independent,
munca in echipa
jocul didactic

Mijloace didactice:
Manual clasa a V a
Culegere de exerciii i probleme clasa aV-a ( Editura Niculescu)
Fie de lucru
Scenariu didactic
Momentele lectiei Timp Continuturi si sarcini de invatare Metode si Modalitati de
procedee evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1.Moment 3 min. Verifica prezenta elevilor. Elevii isi pregatesc
organizatoric Asigura conditiile optime pentru cartile si caietele de
desfasurarea eficienta a lectiei matematica
2.Verificarea 5 min. Verifica frontal si individual tema de acasa Prezinta caietele Conversatia, Frontala si
temei si face eventuale observatii, iar daca exista cu tema Explicatia Individuala
probleme nefinalizate se rezolva la tabla sau se dau Se apreciaza
indicatii privind modalitatea de rezolvare raspunsurile
corecte
3. Captarea atentiei 2 min. Anuna tema si obiectivele lectiei. Sub o Noteaz titlul leciei pe
Anuntarea temei si a forma accesibila, profesorul va informa elevii caiet i sunt ateni la Explicatia
obiectivelor despre rezultatele la care ei trebuie sa ajunga, adica obiectivele anunate Conversatia
ce vor sti si ce vor sti sa faca daca isi insusesc
cunostintele ce se predau
Propune elevilor sa masoare cu creionul Masoara banca cu palma
lungimea bancii, dupa care o va masura si dansul.
Elevii vor fi orientate sa observe ca desi Elevii vor evidentia faptul
lungimea bancii este aceeasi, prin masurarea cu ca pentru a nu se obtine
creionul, au obtinut un numar diferit, datorita rezultate diferite, la
faptului ca creioanele folosite au lungimi diferite. masurarea unei lungimi
trebuie sa se foloseasca
unitati standard
4.Reactualizarea 6 min Adreseaza elevilor urmatoarele intrebari Raspund la intrebarile Conversatia
cunostintelor adresate de profesor
1.Care este unitatea principala pentru masurarea Unitatea principalapentru
lungimii? masurare lungimilor in
Sistemul International
este metrul.
Observare
2. Pentru lungimi mai mici sau mai mari decat Elevii raspund la intrebari sistematic
metro se folosesc alte unitati. Cum se numesc frontal i
aceste unitati? Conversatia individual

3.Cum descriem multuplii si submutliplii Un elev iese la table si Se apreciaza


metrului? deseneaza scara raspunsurile
multiplilor si corecte
4.Care sunt sunt multuplii si submutliplii metrului submultiplilor metrului

5. Cum se realizeaza trasnsformarea unitatilor de


masura?
5.Sistematizarea si 20 Profesorul distribuie elevilor fisa cu Elevii rezolva individual
consolidarea min multiplii si submultiplii metrului si cere acestora sa sarcina de lucru iar
cunostintelor completeze spatiile punctate raspunsurile sunt Observarea
verificate frontal. sistematica
Conversatia
Propune elevilor sa completeze euristica
Propozitiile urmatoare: Se apreciaza
Elevii completeaza raspunsurile
-Lungimea unei banci o vom masura in ... propozitiile: corecte date de
-Inaltimea unei clase o vom masura in... elevi
-Lungimea unui drum o vom masura in ...
-Latimea unei carti o vom masura in...
-Inaltimea unuio copil o vom masura in .
Profesorul propune elevilor impartiti in Conversatia
4 grupe un concurs. Toate grupele primesc sarcina Elevii aleg raspunsul in euristica Observarea
de a estima : urma discutiilor purtate in sistematica
a. lungimea salii de clasa; cadrul echipei apoi un Activitate in Se apreciaza
b. limea salii de clasa: reprezentant scrie grup raspunsurile
c. nlimea dulapului cu materiale; raspunsurile la tabla Jocul didactic echipelor
d. distana de la ua clasei la catedra;
e. inaltimea sobei;

Dupa efectuarea masuratorilor de catre


reprezentantii echipelor asistati de profesor va fi Observarea
declarata castigatoare echipa care a aproximat cel Elevii asculta explicatiile Conversatia sistematica
mai bine fiecare lungime. profesorului apoi rezolva dirijata Se apreciaza
sarcinile primite Activitate in raspunsurile
Profesorul imparte clasa in 2 grupe si grup individuale
propune elevilor jocul Denumeste obiectul
potrivit.
Se prezinta scopul jocului, regulie jocului si timpul
de lucru
6.Obtinerea 10min Distribuie elevilor testul de evaluare si Elevii rezolva individual Conversatia, Evaluarea
performantei . propune acestora sa rezolve individual exercitiile iar Explicatia, testelor
exercitiile raspunsurile sunt Exercitiul
verificate frontal. Activitate
individuala
7.Incheierea 4 min. Profesorul face aprecieri asupra Elevii asculta aprecierile Conversatia, Notarea
activitatii cunostintelor elevilor, noteaza elevii propusi pentru profesorului , indicatiile Explicatia elevilor
notare si eventual elevii foarte activi justificand primite pentru rezolvarea
acordarea notei respective temei si noteaza tema in
Tema pentru acasa (indicatii de rezolvare) caiete.
pag 126 ex 1,2,3,4 culegere
MULTIPLII SI SUBMULTIPLII
METRULUI

1m= dm = cm = mm
1 dm = cm = mm
1 cm = mm

1 km = hm = dam = m
1 hm = dam= m
1 dam = m
TEST DE EVALUARE
1. Alege raspunsul corect:

Distana dintre dou orase se msoar n:


a. centimetri b. metri c. decametri d. kilometri

Unitatea de msur de 10 de ori mai mic dect centimetrul este:


a. milimetrul b. centimetrul c. decimetrul d. hectometrul

Distanta dintre doi pomi din livada se msoar cu ajutorul urmtorului instrument:
a. rigla b. metrul de croitorie c. metrul de tmplrie

2. Precizati care dintre enunturile urmatoare este adevarat si care este fals:

o Centimetrul este unitatea de msur mai mare de 100 ori dect metrul.

o nlimea unui munte se msoar n decimetri.

o Lungimea unei cri se poate msura n centimetri.

o nlimea bncii se poate msura cu ajutorul riglei

o Decimetrul este unitatea de msur mai mare de 10 ori dect metrul.

o Pentru a transforma o unitate de msur mai mic n una mai mare se folosete
operaia de nmulire.

o Pentru a msura o bucat de pnz folosim ruleta.

1. Calculai:

1,32 hm + 23,10 hm = .. dam


0,8 dm 500 cm = m
12,35 m x 3 = cm
DENUMESTE OBIECTUL POTRIVIT

Scopul jocului
Jocul Denumeste obiectul potrivit urmareste ca elevii :
-sa enunte multiplii si submultiplii metrului
-sa exerseze abilitatea de a aprecia diferite masuri

Regulile jocului
-pe rand, cate un membru din fiecare echipa va extrage un bilet dintr-o urna pe care este
scrisa o marime exprimata intr-o anumita unitate de masura
-intr-un timp limitat (precizat de professor) elevul va trebui sa numeasca un obiect din
mediul inconjurator care poate avea dimensiunea inscrisa pe bilet
-pentru un raspuns corect echipa respectiva primeste un punct
-castiga echipa care a totalizat cele mai multe puncte
-castigatorii vor fi recompensati cu aplauze

10 cm 2000 m 0,35 m
0,25 dam 1m 3000 mm
3m 200 cm 2 dm
1,3 m 35 dm 0,005 hm

S-ar putea să vă placă și