Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1, Comarna


Data: 22.X.2020
Clasa: a VI-a
Profesor: Ungureanu Alina-Petronela
Disciplina: Matematică - Algebră
Unitatea de învăţare: Mulțimi
Titlul lecţiei: Mulțimi. Recapitulare
Tipul lecţiei: fixare şi evaluare
Durata: 50 min

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. Identificarea unor noţiuni specifice mulţimilor și relației de divizibilitate în N

2.1. Evidenţierea în exemple a relaţiilor de apartenenţă, de incluziune, de egalitate și a criteriilor


dedivizibilitate cu 2, 5, 10n , 3 și 9 în N

3.1. Utilizarea unor modalităţi adecvate de reprezentare a mulţimilor și de determinare a


c.m.m.d.c. şia c.m.m.m.c.

4.1. Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete care se pot descrie utilizând
mulţimile șidivizibilitatea în N

5.1. Analizarea unor situaţii date în contextul mulţimilor și al divizibilității în N

6.1. Transpunerea, în limbaj matematic, a unor situaţii date utilizând mulţimi, operații cu mulțimi
șidivizibilitatea în N

COMPETENȚE DERIVATE:
C1 Să definească noțiunile specifice mulțimilor
C2 Să stabilească apartenenţa unui element la o mulţime.
C3 Să efectueze operații cu mulțimi
C4 Să calculeze corect cardinalul unei mulțimi.
C5 Să reprezinte mulțimile folosind cele trei moduri de definire.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicația, învățarea prin descoperire, problematizarea,
exerciţiul.
Mijloace şi materiale didactice: manuale alternative, culegeri de exerciţii, rebus, teste de
evaluare, videoproiector
Forme de organizare: frontală, individuală.
Forme de evaluare: observația, apreciere verbală.

1
Desfășurarea lecţiei

vizateCompetenţe Strategii didactice


Mijloace/
Etapele materiale
Desfășurarea lecţiei Metode și Forme de didactice
lecţiei
procedee activitate

Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea


Moment lecţiei. Caiete
organiza Se verifică prezența elevilor. Se verifică frontal Conversaţia Frontală
-toric tema, calitativ şi cantitativ. Tablă
Dacă apar neclarități sau exerciții nerezolvate, Explicația Individuală
(3’) acestea se rezolvă la tablă sau elevii primesc indicații Cretă
pentru a le reface acasă.
Reactual
Conversaţia
izarea Rebus
Noțiunile teoretice predate în lecțiile precedente
cunoștin
se reiau folosind un rebus (Anexa 1). Învățarea prin
-țelor Fișe de
Se împart elevilor fișe pe care vor completa descoperire
lucru
C.S.1 același rebus ca la tablă, iar pentru a putea face
(10’) Frontală
C.S.3 acest lucru trebuie să răspundă la întrebările din
videoproie
C.S.4 lecțiiile predate anterior. Explicația
Individuală ctor
C1 În rebus se găsește titlul capitolului și se notează pe
tablă: Problema-
Tablă
Mulțimi. Recapitulare tizarea
Se anunță obiectivele lecției.
Cretă
Exerciţiul
Pentru a stabili gradul de fixare al cunștințelor
C.S.1 dobândite se propune rezolvarea individuală de către
C.S.3 elevi a unei test de evaluare (Anexa nr. 2).
Dirijarea Teste de
C.S.4 Se împarte fiecărui elev câte un test cu exerciții, toți
învățării evaluare
C1 elevii se apucă de rezolvat exercițiile în acelaș timp. Individuală
Conversaţia
C2 După expirarea timpului profesorul strânge toate
35’ Caiete
C3 testele pentru a le corecta, urmând ca în lecția
C4 următoare să discutăm rezultatele.

Evaluare
a
Se notează corespunzător și elevii care s-au Frontală
cunoștinț Conversaţia
evidențiat în restul orei.
elor(1’)

Tema Fișe de
Se împart fișele de lucru (Anexa 3) cu tema pentru
pentru Conversaţia lucru
acasa fiecărui elev și se oferă explicații pentru Frontală
acasă Explicația
rezolvarea acesteia.
(1’)

2
ANEXA 1

REBUS

Titlul lecției se află pe coloana A-B

A
1  
2    
3
4
5
6   -
7
B

1) Notăm mulțimile cu ... ... .


2) Mulțimea este un ... .. ... distincte, numite elementele mulțimii.
3) Numărul de elemente ale unei mulțimii de numește ... unei mulțimi.
4) Fie A={1,2,3}. Spunem că elementul 2 ... mulțimii A.
5) Mulțimea care nu are niciun element de numește mulțimea ... .
6) O mulțime poate fi definită prin enumerarea tuturor elementelor în interiorul unei linii
curbe închise numită ... ...-... .
7) O mulțimie poate fi definită enunțând o ... comună a elementelor acelei mulțimi.

3
ANEXA 2

NUME ELEV......................................................

TEST DE EVALUARE

MULŢIMI

Clasa a VI-a

 Din oficiu se acordă 10 puncte.


 Timpul de lucru este de 35 minute.
SUBIECTUL I. Pe foaia de test scrieţi valoarea de adevăr a propozițiilor (A sau F)
(30 puncte)

5p 1. Mulţimea care nu are niciun element se numeşte mulțimea vidă.

5p 2. Numărul de elemente al unei mulţimi finite se numește cardinalul acelei mulţimi.

5p 3. Fie mulţimile A={1,5,7,8} şi B={1,8,7,x}. Dacă A=B, atunci x=7.

5p 4. D 18 ={1,2,3,6,9,18}.

5p 5. Mulţimea literelor din cuvântul “aritmetica” are un număr de 10 elemente.

5p 6. Numărul elementelor mulţimii A={x ∈ N / x  5 } este 6.

SUBIECTUL al II-lea. Pe foaia de test scrieţi litera corespunzătoare rezultatului corect


(20 puncte)

5p 1. Dacă {4,3,a,9}={b,9,4,6}, atunci (a=............; b=..............):

A.(a=9; b=3) B.(a=6; b=3) C.(a=6; b=4) D.(a=4; b=9)

5p 2. Elementele mulţimii A = {x  xN, 5 x  8} sunt:

A.{6,7,8} B.{5,6,7,8} C.{5,6,7} D.{6,7}

5p 3. Cardinalul mulţimii M = {1, 4, 5, 10, 11, 14, 17} este egal cu:

A.18 B.8 C.7 D.6

5p 4.  Fie mulțimea A={0,1,2}.O submulțime a acestei mulțimi este:

A.{4,8,10} B.{2,10} C.{0,2} D.{0,1,2,10}

4
SUBIECTUL al III-lea. Pe foaia de test scrieţi rezolvările complete (40 puncte)

6p 1. Fie mulțimile A, B reprezentate în diagrama Venn- Euler din figura alăturată.


Determinați elementele mulțimilor , A
, A-B.
5 15 B
12
6 8 9

15p 2. Asociaţi fiecărui simbol din coloana A denumirea corespunzătoare din coloana B:

A B

1. ¿ a) mulţimea numerelor naturale nenule

2. ∅ b) reuniune

3. M 5 c) mulţimea vidă

4. ⊂ d) intersecţie
¿
5. N e) mulţimea multiplilor lui 5

f) inclus

3. Fie mulţimile: A = {x  xN, 5 x  9}, B = {y  yN, y = x3, xA},

C = {z  zN, z = 2y1, yB}.

10p a) Enumeraţi elementele mulţimilor A, B şi C.

9p b) Stabileşte valoarea de adevăr a următoarelor propoziţii:

i) (3p) {5,8}A; ii) (3p) {3,6}B; iii) (3p) 5(ABC);

5
TEST DE EVALUARE

MULȚIMI

Disciplina Matematică

Anul şcolar 2020-2021

Clasa a VI-a

BAREM DE EVALUARE ŞI NOTARE

SUBIECTUL I (30 de puncte)

 Se punctează doar rezultatul astfel: pentru fiecare răspuns se acordă fie punctajul
maxim prevăzut în dreptul fiecărei cerinţe, fie 0 puncte. Nu se acordă punctaje
intermediare.

Nr. Item 1. 2 3 4 5 6

Rezultat A A F A F A
e

Punctaj 5p 5p 5p 5p 5 5p
p

SUBIECTUL II (20 de puncte)

 Se punctează doar rezultatul astfel: pentru fiecare răspuns se acordă fie punctajul
maxim prevăzut în dreptul fiecărei cerinţe, fie 0 puncte. Nu se acordă punctaje
intermediare.

Nr. Item 1. 2. 3. 4.

Rezultat B A C C
e

Punctaj 5p 5p 5p 5p

SUBIECTUL III (40 de puncte)

 Pentru orice soluţie corectă, chiar dacă este diferită de cea din barem, se acordă
punctajul maxim corespunzător.
 Nu se acordă fracţiuni de punct, dar se pot acorda punctaje intermediare pentru
rezolvări parţiale, în limitele punctajului indicat în barem.

6
1. A∪ B={5,6,8,9,12,15} 2p

A∩B ={8,9,12} 2p

A-B ={5,6} 2p

2. 1. →d); 3p

2. →c); 3p

3. →e); 3p

4. →f); 3p

5. →a) 3p

3. a) A={5,6,7,8} 3p

B={2,3,4,5} 3p

C={3,5,7,9} 4p

b) i)A; 3p

ii)F; 3p

iii)A. 3p

 Se acordă 10 puncte din oficiu. Nota finală se calculează prin impărţirea punctajului
obţinut la 10.

7
ANEXA 3

Tema pentru acasă

1. Scrieţi mulţimea literelor din care sunt formate cuvintele:


a) program b) bibliotecă c) interesant
2. Scrieţi mulţimea cifrelor din care sunt formate numerele:
a) 12730 b) 45645 c) 1890218
3. Scrieţi mulţimea numerelor mai mici decât 8.
4. Scrieţi mulţimea numerelor cuprinse între 4 şi 18.
5. Fie mulţimea A= {1;4;5;6;7;12} şi B = {0;1;2;8;9;10;11;12}. Scrieţi valoarea de adevăr a
propoziţiilor:
a) 1∈ A b) 2∈ A c) 3 ∉ A d) 9 ∈ A
e) 2∈ B f) 9 ∉ B g) 12∈ A h) 12∉ B
i) 4 ∉ A j) 5 ∈ B k) 10 ∈ B l)
7∉B
m) 0 ∈ B n) 44 ∈ A o) 3 ∉ B p)
6∈B
6. Scrieţi următoarele mulţimi enumerând elementele acestora:
A= { x∈ Ν ‫ ׀‬x<7}; B = { x∈ Ν ‫ ׀‬x ¿ 5 };
C = { x∈ Ν 3 ‫ <׀‬x <11}; D = { x∈ Ν ‫ ׀‬4≤x≤10 };
7. Fie M = {x ‫ ׀‬x este o cifră pară}
a) Scrieţi elementele mulţimii M
b) Calculaţi cardinalul mulţimii M
8. Completaţi enunţurile următoare pentru a obţine propoziţii adevărate:
a) Dacă mulţimea A = {7,9,11} , atunci elementul 9 ... A

b) Dacă mulţimea B = {1,3,5} , atunci elementul 2 ... B

c) Dacă M = {0,2,4,6,8} şi N = {xN x este cifră pară}, atunci M şi N sunt ………

d) Dacă mulţimea P = {0,1,x} şi R = {0,y,2} atunci P = R dacă x = ... și y = ...

9. Determinaţi elementele x pentru care:


a) {1,2,x} = {1,2,3};
b) {2,3,x,5}={2,3,4,5}.

S-ar putea să vă placă și