Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

Clasa a VIII-a
Data: 20.01.2015
Profesor: Marinela Joldea.
Disciplina: Matematica Algebra.
Titlul lectiei: Inmultirea si impartirea numerelor reale reprezentate prin litere.
Tipul lectiei: Dobandire de cunostinte.
Competente generale:
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri matematice
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a
algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii-problem
Compentente specifice:
Identificarea unor reguli de calcul numeric sau algebric pentru simplificarea unor calcule.
Utilizarea operatiilor cu numere reale si a proprietatilor acestora
Aplicarea regulilor de calcul si folosirea parantezelor in efectuarea operatiilor cu numere.
Obiective operationale:
Cognitive:
OC1: Sa efectueze corect impartiri cu numere reale reprezentate prin litere (diferite de zero).
OC2: Sa aplice desfacerea parantezelor la inmultirea unei paranteze cu un numar sau la inmultirea a doua paranteze.

Psiho-motorii:
OP1: Sa manifeste interes pentru lectie.
OP2: Sa aseze corect n pagina.
OP3: Sa scrie lizibil pe caiete.
Afective:
OA1: Sa participe activ la lectie.
OA2: Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii

Strategie didactic:
A Metode si procedee didactice: expunerea, exerciiul, observarea.
B Material didactic: culegere Mate 2000+ standard, consolidare, manual Teora(Corneliu Savu), fisa de lucru.
C Tipuri de activitate: conversaia frontal i munc individual

auareEval

Desfasurarea lectiei
Strategii didactice
Momentele
leciei

Competene
specifice
Timp

Nr
Crt

Activitatea profesorului

Activitatea
elevului
Metode

Mijloace
de
nvmnt

For
me
de
orga
niza
re

Moment
organizatoric

1 min

2.

Verificarea
temei

3.

Reactualiza
rea
cunotine
lor

3 min 5 min

4.

6.

Precizarea
temei i a
obiectivelor
Prezentarea
noilor
cunotine
Rezolvare

7.

de
probleme/
Consolida
rea
cunostinte
Evaluarea

8.

Asigurarea
procesului
de retenie.

2 min2 min 3 min

5.

25 min min10 1 min

1.

1.
1.

Se face prezena elevilor.


Se va asigura linitea i disciplina
clasei pentru o bun desfurare a
activitii didactice.
Se va verifica tema pentru acas. Se
va verifica la tabl una din exercitiile/
problemele
de la tempredate
.
Se verifica notiunile
anterior
Adunarea si scaderea numerelor reale
reprezentate prin litere.

Elevii i pregtesc
cele necesare orei de
matematic.

Elevii pot pune


Conversaia Caiete
ntrebri n legtur cu
problemele
Elevii vor rspunde la Conversaia tabla
ntrebri.
caiete

Frontal
Frontal

Se scrie titlul pe tabl: Inmultirea si


impartirea nr reale reprezentate prin
litere.
Pentru inmultirea numerelor reale reprezentate

Elevii i noteaz pe
caiete.

Conversaia Tabla
Caiete

Frontala

Tabla
Conversaia Culegere
Explicaia

Front
al

prin litere se respecta si se folosesc proprietatile


inmultirile numerelor reale si proprietatile ridicarii
la
putere afixarea
numerelor
reale.
Pentru
notiunilor
studiate se

propune spre rezolvare o fisa de lucru


Tema: Subpunctele nerezolvate din
ex. de mai jos
Din culegere pagina 64 ex. 2-6
Se vor nota elevii care s-au evideniat
pe parcursul orei. Vor fi facute
aprecieri asupra modului de
Voi prezenta tema pentru acas,
Tema: Subpunctele nerezolvate din
ex. de mai jos
Din culegere pagina 64 ex 2-6

Conversaia

Frontal

Elevii i noteaz pe
caiete.
Elevii rezolva
exercitiile propuse.

Conversaia Catalog
Elevii isi noteaza tema Conversaia Culegere
pentru acasa.

Front
al
Front
al

Or
ala

Fisa de lucru

Efectuati
a) -6.(+9a)

b) -3x.(-8)

3
4
c)

3 .

d) -9a.(-2ax)

e) (-12x).(-5y)

3
x
f) -12xy.( 4

Efectuati calculele
a) 3.(3x+2y-6)-5.(4x-3y-2)+7.(3x-5y-1)
b) 4.( 2a-3b+4c) +2.(3a+2b-3c)-3.(a-2b+2c)
c) 6.(a-2b+c) -3.( 2a-4b+c)+ 5. (-a+3b-2c)

Calculati tinanad cont de proprietatile invatate


a) (x+5)(2x-3)
b) (x-3)(x+2)
c) (3x-1)(4-2x)
d) (x+4)(2x-5)+(2x+3)(x+1)-4x(x+2)
Efectuati
a) (32y2.z5):(-8y2.z4)
b) (-48a4 b5 c 2):(-6a2 b2 c2 )

S-ar putea să vă placă și