Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitate de invatamant: Şcoala Gimnazială Horia

Propunator: Mecea Damaris Giorgiana

Data: 28.X.2013

Clasa: a V-a

Aria curiculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Matematica

Tema: Criterile de divizibilitate cu 2,5,10

Tipul de lectie: Lectie de dobandire de cunostinte

Competențe specifice:
CG3-1. Selectarea şi utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale şi pentru
divizibilitatea cu 10, 2, 5

CG6-1. Transpunerea unei situaţii-problemă în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute şi


interpretarea rezultatului
Obiective operaționale :
O1- să folosească corect notaţiile relaţiei de divizibilitate;
O2- să identifice numerele divizibile cu 2, 5 sau 10 dintr-un şir de numere naturale;
O3- să utilizeze criteriile de divizibilitate pentru numerele scrise în baza 10 care au în
componenţa lor litere în loc de cifre;
Strategia didactica:
 Metode didactice: munca independenta, conversatia, explicatia, exercitiul,
 Mijloace didactice: caietul de studiu al elevului,manual,culegerea,tabla,catalogul
 Forma de organizare a clasei: frontal,individual

Evaluare: aprecierea activitatiilor,evaluare orala prin sondaj,observare sistematica

Bibliografie:

-manual: Matematica-manual pentru clasa a V-a ,George Turcitu,Editura Radical,2007

-culegere: Mate 2000 Consolidare. Matematica. Aritmetica.Algebra.


Geometrie. Clasa A V-A. Partea I (Anul Scolar 2013-2014)
Secvențele Timp Obiective Continutul stiintific al lectiei Strategia didactica
lecției operatio-
nale Metode Mijloace Mod de
org. a clasei
1. Organizarea 2’ - salutul; conversatia catalogul frontal
învaţării - consemnarea absentelor;
- asigurarea unui climat favorabil desfasurarii lectiei

2.Captarea 5’ Elevii sunt antrenaţi în găsirea unui cuvânt cheie a lecţiei de conversatia Coli de
atentiei zi prin rezolvarea unui rebus. flipchart

3. Anunţarea 1’ Lecţia de azi se numeşte: Criteriul de divizibilitate cu 2, 5 şi expunere tabla, frontal


subiectului si a 10. În cadrul lecţiei ne propunem consolidarea caietul
obiectivelor cunoştinţelor dobândite anterior, notarea corectă a relaţiei elevului
de divizibilitate, identificarea numerelor divizibile cu 2, 5
operaţionale
sau 10 dintr-un şir de numere naturale şi utilizarea criteriilor
de divizibilitate pentru numerele scrise în baza 10 care au în
componenţa lor litere în loc de cifre..

4.Dirijarea 17’ O2 , Întrebări adresate elevilor:


învaţării O3, „Care sunt primii 6 multipli ai lui 2?” Individual
O4 „Care sunt primii 6 multipli ai lui 5?” exercitiul
„Care sunt primii 6 multipli ai lui 10?”
caietul
Elevii vor nota răspunsurile pe tablă şi în caiete sub forma
invatare elevului Frontal
unor coloane.
În continuare, elevii vor primi câte o fişă de lucru, cu trei prin
aplicaţii (aflate pe fişa de lucru A), pe care le vor rezolva descoperie
singuri, apoi cu ajutorul calculatorului vor verifica fisa de
rezultatele. lucru
Prima aplicaţie: Alegeţi dintre perechile de numere de mai
jos, în ordinea în care sunt aşezate (22-I, 55-L, 37-
O, 26-S, 59-A, 70-T, 64-E, 43-M, 11-U, 88-T), pe cele care
sunt divizibile cu 2 şi scrieţi în casuţele libere literele care le
corespund. Veţi obţine astfel un cuvânt.
Apoi, elevii vor răspunde la întrebarea următoare: Care este
ultima cifră a numerelor alese? Enunţarea criteriului de
divizibilitate cu 2
„Un număr natural este divizibil cu 2 dacă ultima sa cifră
este 0, 2, 4, 6 sau 8” .
A doua aplicaţie :Alegeţi dintre numerele de mai jos (25, 40,
67, 99, 75, 80) pe cele care sunt divizibile cu 5. Haideţi să le
descoperim!
Din nou elevilor li se adresează întrebarea: Care este ultima
cifră a numerelor alese? Enunţarea criteriului de
divizibilitate cu 5 :„Un număr natural este divizibil cu 5 dacă
ultima sa cifră este 0 sau 5”
Aplicaţia a treia: Alegeţi dintre numerele de mai
jos (82, 50, 77,120, 35, 68, 300) pe cele care sunt divizibile
cu 10. Apoi, se cere elevilor să răspundă la întrebarea
următoare: Care este ultima cifră a numerelor alese?
Enunţarea criteriului de divizibilitate cu 10
„Un număr natural este divizibil cu 10 dacă
ultima sa cifră este 0”

5.Intensificarea 20’ O1, Se va distribui elevilor o nouă fişă de lucru (fişa B), iar după Fisa de individual
transferului si a O2 expirarea timpului se vor rezolva la tablă prin sondaj. exercitiu lucru frontal
retenţiei explicatia tabla
6.Încheierea 5’ Se apreciaza activitatea elevilor pe parcursul lectie si se expunere frontal
activitaţii explica tema pentru acasa.
explicatie

S-ar putea să vă placă și