Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECŢIE
DISCIPLINA: Matematică
SCOPUL LECŢIEI: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de lucru cu operaţiile cu numere raţionale pozitive
COMPETENŢE SPECIFICE
1. Recunoaşterea fracţiilor echivalente, a fracţiilor ireductibile şi a formelor de scriere a unui număr
raţional
2. Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere raţionale pozitive
3. Determinarea regulilor de calcul eficiente în efectuarea calculelor cu numere raţionale pozitive
4. Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operaţiilor cu numere raţionale pozitive şi a ordinii efectuării operaţiilor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
- să efectueze adunări, scăderi, înmulţiri, împărţiri şi ridicări la putere (cu exponent număr natural)
în mulţimea numerelor raţionale pozitive;
- să utilizeze în calcule proprietăţile operaţiilor cu numere raţionale pozitive;
- să respecte ordinea efectuării operaţiilor în mulţimea �+ ;
- să recunoască şi să folosească regulile de transformare din fracţie zecimală în fracţie ordinară;
- să rezolve exerciţii şi probleme cu toate operaţiile învăţate
STRATEGII DIDACTICE:
- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia, metodele active: ‘ciorchinele’ şi ‘floarea de
nufăr’.
Nume:
- MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, manualul/culegerea de matematică, flip-chart, fişe de lucru, fişă de evaluare, marker, tablă,
cretă.
- FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual şi pe grupe.
- RESURSE
1. umane: elevii;
2. temporale: 50 minute;
3. spaţiale: sala de clasă.
Scenariul didactic
IV. Reactualizarea noţiunilor referitoare la Elevii, sub îndrumarea profesorului, -observaţia; -frontal; Aprecieri
Reactualizarea numere raţionale se va realiza prin metoda vor nota pe tablă toate ideile care le -conversaţia; -individual; verbale;
şi fixarea activă a “ciorchinelui”: se scrie în centru vin în minte în acel moment despre -explicaţia; -pe grupe.
cunoştinţelor “Număr raţional”. număr raţional. - metoda Se apreciază
(10 min ) Urmatoarea metodă folosită este “floarea de Elevii vor completa cu operaţiile “ciorchi- cunoaşterea
nufăr”: se prezintă floarea principală care corespunzătoare: adunarea, nelui”; terminologiei
are ca noţiune centrală: Operaţii cu scăderea, înmulţirea, împărţirea şi - metoda matematice.
numere raţionale, iar fiecare grupă, printr- ridicarea la putere şi vor preciza “floarea de
un reprezentant, are de completat o petală a proprietăţile acestora. nufăr”.
acesteia cu una din operaţiile studiate.
V. Se anunţă tema şi obiectivele urmărite: Elevii notează titlul în caiete -conversaţia; -frontal;
Anunţarea Lecţia de azi se numeşte „Operaţii cu “Operaţii cu numere raţionale -explicaţia. -individual.
temei şi a numere raţionale pozitive: Aplicaţii”. În pozitive”.
obiectivelor cadrul lecţiei ne propunem consolidarea
(1 min) cunoştinţelor dobândite anterior,
recunoaşterea şi utilizarea operaţiilor cu
numere raţionale pozitive, studiate şi
aplicarea lor în rezolvări de exerciţii şi
probleme.
VI. Fiecare grupă primeşte, prin tragere la sorţi, Fiecare grupă are la dispoziţie 15 -conversaţia; -individual; Observarea
Intensificarea câte o fişă de lucru formată din diferite minute pentru a rezolva toate -explicaţia. -pe grupe. sistematică a
retenţiei şi exerciţii cu un nivel mediu de dificultate. exerciţiile de pe fişe. elevilor
asigurarea Se atrage atenţia elevilor asupra faptului că Un reprezentant din fiecare grup va
transferului trebuie să fie atenţi la prezentarea celorlalţi prezenta la tablă sarcina de lucru şi Evaluarea
(15 min) colegi pentru a nota corespunzător modul de realizare a ei. orală
producţiile acestora. Fiecare elev urmăreşte cu atenţie continuă
modul în care au fost rezolvate
exerciţiile, modul de exprimare în Interevaluare
limbaj matematic. Autoevaluare
Aprecieri
verbale
Nume:
VII. În continuare, fiecărei grupe i se va cere să Elevii vor trebui să se organizeze, -exerciţiul -individual; Colaborare de
Obţinerea rezolve problemele din fişa de evaluare, pe autoevaluându-şi cunoştinţele şi -pe grupe. grup
performanţei şi care au primit-o, într-un timp limitat astfel să-şi împartă singuri sarcinile din
asigurarea încât fiecare elev să rezolve o sarcină. fişă. În cadrul grupului pot apărea Auto-
feedback-ului Elevii vor fi informaţi asupra faptului că discuţii/„certuri”, toate însă evaluarea
(15 min) grupa câştigătoare va fi premiată constructive. Fiecare membru al
corespunzător, după verificarea acesteia. grupului se va strădui să lucreze
corect şi rapid sarcina proprie
pentru a finaliza fişa de evaluare.
VIII . Aprecieri generale asupra modului Notează tema -conversaţia -frontal; Aprecieri
Evaluarea şi participării la activitate şi acordarea -individual. verbale
tema pentru diplomelor. Profesorul anunţă echipa Premierea
acasă câştigătoare. Se anunţă tema pentru acasă.
(2 min)
Nume:
7 4
a) Rezultatul calculului + este…...........................
15 15
b) Rezultatul calculului 1,5 + 0,25 + 4 este…...........................
11 2
c) Rezultatul calculului + este…...........................
24 15
2 3
d) Rezultatul calculului 8 + + 0 + 1 este…...........................
5 4
Nume:
17 7
a) Rezultatul calculului - este…...........................
19 19
5
b) Rezultatul calculului 4 - este…...........................
6
19 1
c) Rezultatul calculului - este…...........................
24 48
2 3
d) Rezultatul calculului 5 - 2,5 - este…...........................
7 5
Nume:
1 4
a) Rezultatul calculului este…...........................
3 5
b) Rezultatul calculului 1,7 4 este…...........................
1 6
c) Rezultatul calculului 3 1 este…...........................
2 7
2 3
d) Rezultatul calculului 8 � � este…...........................
5 4
7 14
a) Rezultatul calculului : este…...........................
3 15
b) Rezultatul calculului 12,12 : 4 este…...........................
4 55
c) Rezultatul calculului 3 : este…...........................
17 51
1 1
d) Rezultatul calculului 1: : este…...........................
2 3
Nume:
Ciorchinele
prin amplificare
subunitare:
prin simplificare
echiunitare:
echivalente
supraunitare:
Ordinare:
a-numărător; b- finite:
numitor 12,325
Numere
rationale Fractii Zecim periodice simple:
pozitive ale
0,149
1,(34)
4, (49)
Operatii
periodice mixte:
23,24(5)
6,78(5)
Nume:
Floarea de nufăr
Operaţii
Operaţii
cu
cu numere
numere
raţionale
raţionale
pozitive
pozitive