Sunteți pe pagina 1din 10

Nume:

PROIECT DE LECTIE

Data :
Profesor :Nenciu Cristina
Aria curriculara :Matematica si stiinte ale naturii
Subiectul lectiei : Compararea fractiilor ordinare
Tipul lectiei : predare-invatare

Obiective de referinta :
1.3. – sa utilizeze numere fractionare pentru a exprima subdiviziuni ale intregului ;
Obiective operationale :
O1 –sa compare doua fractii care au acelasi numitor ,respectiv numarator, avand ca elemente
de sprijin desene adecvate ;
O2 –sa utilizeze corect semnele de comparatie >,<,= intre fractiile comparate , considerate ca
parti din intregi identici ;
O3 – sa opereze corect cu termenii matematici specifici unitatii Fractii :fractie, numitor
,numarator, intregi identici ;
O5 – sa ordoneze un sir de fractii cu numaratorii sau numitorii egali ;
O4 – sa manifeste interes pentru lectia de matematica , participand activ pe parcursul acesteia,
ca urmare a aprecierilor permanente , a recompensei , a perspectivei evaluarii .

Strategii didactice :
Metode : explicatia ,exercitiul , conversatia , algoritmizarea ,problematizarea .
Mijloace : - plansa cu joc didactic ,fise de munca independenta ,fisa de lucru in
echipa ,manualul ,culegeri de exercitii si probleme .

Forme de organizare :
a) activitate : colectiva ,individuala ,diferentiata ;
b) sarcini : frontale , individuale :
c) participare : dirijata, independenta , in echipa .

1
Nume:

Strategii didactice
Etapele Continutul lectiei metode mijloace forme de
lectiei organizare Evaluare
Moment Se asigura materialele necesare pentru desfasurarea conversatia
organizatoric lectiei de matematica in conditii optime .

Se va face prin cateva intrebari si printr-un sir de frontala


exercitii de calcul oral :
Reactualizarea Ce am avut de invatat pentru astazi ? exercitiul
cunostintelor Ce intelegem prin fractiile subunitare ?Dar
dobandite echiunitare ? Dar supraunitare ?
anterior Exercitii de calcul mintal :
1.Care este : evaluare
- cea mai mica fractie subunitara , cu numitorul initiala
9? orala
- cea mai mica fractie supraunitara cu numitorul exercitiul
10 ?
- cea mai mare fractie supraunitara , cu
numitorul 10 si cu numaratorul cuprins intre 10
si 20 ?
2.Dati exemple de fractii subunitare , avand
numitorul : frontala

2
Nume:

- de 3 ori mai mare decat numaratorul ;


- cu 3 mai mare decat numaratorul ;
- dublul numaratorului ;
- triplul numaratorului .
3. Dati exemple de fractii supraunitare , avand conversatia
numitorul :
- de doua ori mai mic decat numaratorul ; frontala
- cu 5 mai mic decat numaratorul . diferentiata
4. Care este fractia echiunitara care exprima un intreg
impartit in 3 parti egal ? Dar in 10 parti egale ? Dar in
7 parti egale ?
Se realizeaza captarea atentiei , care include
stimularea gandirii elevilor printr-o plansa –joc , ce
Captarea solicita o serie de exercitii de calcul mintal . Plansa –
atentiei joc cuprinde un personaj din povesti, Pinocchio , care plansa –joc evaluare
trebuie sa treaca peste mai multe obstacole pentru a exercitiul frontala 3ormative
ajunge la cheia ce deschide ,, Tainele matematicii ‘’ . algoritmizarea
Fiecare numar ascunde cate o litera din titlul lectiei, problematizarea
fiecare litera reprezentand un exercitiu, care se va
rezolva oral .

3
Nume:

Elevii sunt anuntati ca in ora de matematica vor


invata despre compararea fractiilor care au acelasi
Anuntarea numitor si fractii care au acelasi numarator .Se va
temei si a mentiona faptul ca daca vor fi atenti la sfarsitul orei
obiectivelor vor sti sa compare doua fractii , sa ordoneze un sir de exercitiul
fractii care au numitorii sau numaratorii egali.
Compararea fractiilor cu acelasi numitor
Pe panou se afla scrisa problema :
Dirijarea La cursa de alergare cu obstacole , Cristian a parcurs
consolidarii si in primul minut 5 /8 din trasu , iar Alina a parcurs 3/8 conversatia
sistematizarii din acelasi traseu . Cine a parcurs o parte mai mare frontale si observarea
din traseu in primul minut : Cristian sau Alina ? individuale sistematica
Se scriu datele si rezolvarea problemei pe tabla si in a aelevilor
caietele elevilor .
Cristian – 5/8 din traseu
Alina – 3/8 din traseu fisa de lucru
Cine a parcurs o parte mai mare din traseu ?
Judecata problemei : fisa de
Ce reprezinta 5/8 ? Dar 3/8 ? munca
( partile din traseu parcurse ) independenta
Prin ce se aseamana cele doua fractii ?
8 ( au acelasi numitor )

4
Nume:

Prin ce se deosebesc ? ( au numaratori diferiti)


Pentru a raspunde la intrebarea problemei, trebuie sa
comparam cele doua fractii . Le vom compara usor
daca vom reprezenta traseul intreg printr-un segment
de dreapta

fisa de lucru
Se deseneaza pe tabla si in caiete traseul pe care vor fi in echipa
reprezentate cle doua fractii . elevii vor preciza in cate
parti trebuie sa imparta intregul , pentru a se putea
reprezenta pe el cele doua fractii.
Obtinerea Se reprezinta fractiile pe segment,se observa desenul si
performantei se compara cele doua fractii .
3/8 <5/8 - concluzia
Se scrie raspunsul problemei .
Concluzia : s-au comparat numerele de parti egale
parcurse de fiecare alergator , deci numaratorii
fractiilor :5/8>3/8,pentru ca 5>3
Se identifica fractiile reprezentate pe plansa numarul 1
Asigurarea si se compara perechile de fractii , dupa procedeul nou
retentiei si a invatat ( se alege si se afiseaza sub fiecare rigleta
transferului colorata fractia corespunyatoare partii colorate )

5
Nume:

Activitate independenta > elevii vor lucra indepndent


exercitiul 1 din manual .
Se va verifica activitatea indepndenta si se vor face
aprecieri.
Compararea fractiilor cu acelasi numitor
Problema de la prima perte se repeta , dar se vor
scimba datele :
Marian : 4/10 din traseu
Rodica :4/5 din traseu
Cine a parcurs o parte mai mare din traseu ?
Se va proceda ca si in prima secventa , cu deosebirea
ca reprezentarea se va face pe segmente diferite ,
paralele , pentru ca elevii sa observe faptul ca fractia
cu numitorul mai mic reprezinta o parte mai mare din
intreg decat cea cu numitorul mai mare, deoarece cu
cat intregul se imparte in mai multe parti egale , cu atat
partile sunt mai mici. .
Se lucreaza a doua plansa la panou .
Act independenta : exercitiul din fisa de lucru .
Se repeta teoria : Cum comparam doua fractii atunci
cand au numaratorii sau numitorii egali ?
Activitate pe grupe :

6
Nume:

Elevii sunt anuntati ca vor avea de rezolvat o fisa de


munca in echipa. Dupa rezolvarea fisei se analizeaza si
Aprecieri si se fac aprecieri .(anexa 2 ) aprecieri
tema pentru Se fac aprecieri individuale si frontale privind finale
acasa activitatea din timpul lectiei .
Se da tema pentru acasa .

7
Nume:

ANEXA 2
Fisa de lucru in echipa

1.Alege fractiile cu acelasi numitor si pune-le in ordine crescatoare. Trece sub


fiecare fractie litera corespunzatoare si scrie ce cuvant ai obtinut .

B R O F L A S C V E G I U T
2/7 2/9 2/3 1/9 2/6 3/9 2/4 5/9 2/2 8/9 2/5 7/9 2/8 6/9

9
Nume:

A
C A
P
R
O
M
E

10
Nume:

ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU

1. Scrie fracţia corespunzătoare fiecărei figuri:

__________ __________ __________

2. Colorează cât reprezintă fiecare fracţie:

2 5 9
6 8 12

3. Scrieţi trei fracţii subunitare care au numitorul 8: ____________________.

4.Scrieţi trei fracţii supraunitare care au numărătorul 9 : _________________.

6.Comparaţi fracţiile:
7 8 5 5 10 13
6 6 4 9 17 17

11

S-ar putea să vă placă și