Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.02.2022
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Scoala Gimnaziala Comuna Colți
CLASA: a V-a
PROFESOR: Crăciun Elena Daniela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Matematică
SUBIECTUL LECTIEI: Adunarea fracţiilor zecimale finite;
TIPUL LECŢIEI: Lectie de predare si consolidare.

COMPETENTE SPECIFICE:

C1: Să transforme fracţii zecimale finite în fracţii ordinare şi invers.


C2: Să rezolve exerciţii de adunare a fracţiilor zecimale finite.
C3: Să enunţe şi să aplice proprietăţile adunării fracţiilor zecimale finite.

Obiective operaționale:

a) Cognitive (la sfârşitul orei elevii vor fi capabili) :


Cc1 - sa defineasca notiunile legate de fractiile zecimale;
Cc2 - sa aplice regulile de calcul cu fractii zecimale in exercitii ce contin adunari;
Cc3 - sa stabileasca legaturi intre aceste notiuni;
Cc4 - sa rezolve exercitii combinate folosind operatia studiata .

b) Psihomotorii
Cp1 - să aşeze corect în pagină;
Cp2 - să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
Cp3 - să foloseasca corect scrie instrumentele geometrice

c) Afective
Ca1 - participarea cu interes la lecţie
Ca2 - dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii
Ca3 - direcţionarea atenţiei

STRATEGII DIDACTICE:

a) metode si procedee: conversaţia, munca independenta, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia;


b) mijloace de realizare: tabla, manual, fise de lucru;
c) forme de organizare: frontala, individuala.
d) bibliografie: Dan Brânzei, Dan Zaharia, Maria Zaharia – Culegere Mate 2000+10/11, Editura
Paralela 45 George Turcitu – Manual clasa aV-a, Editura Radical, 2009
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTCE


LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI METODE MIJLOACE
Moment Se asigură condiţiile optime pentru Se pregătesc cu cele mecesare pentru
organizatoric desfăşurare a lecţiei: se notează lecţie. Se asigură ordinea şi disciplina.
(1’) absenţii, se verifică dacă există cretă şi
burete la tablă şi dacă toţi elevii au pe
bancă cele necesare.
Captarea Se verifică tema frontal, iar în cazul în Elevii citesc tema cu atenţie, corectează Conversaţia. Caietul de teme
atenţiei şi care nu s-au putut rezolva exerciţiile unde au greşit sau completează. Explicaţia.
verificarea acasă, se rezolvă la tablă.
temei
(3’)
Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? “ Compararea, ordonarea, reprezentarea pe
axă a numerelor raţionale scrise sub formă
zecimală.”
Cum comparăm două numere
zecimale ? Pentru a compara două numere zecimale
Reactualizarea comparăm mai întâi părţile întregi ale Conversaţia
cunoştinţelor numerelor. Dacă acestea nu sunt egale este euristică.
anterioare mai mare numărul care are partea întreagă Explicaţia.
(7’) Cum se poate face ordonarea mai mare Exerciţiul. Caietul de
numerelor zecimale ? Ordonarea numerelor zecimale se poate clasă.
face crescător sau descrescător. Fişe de lucru
Prezint o fişă de lucru(1) pentru a
verifica dacă noţiunile teoretice sunt Rezolvă individual fişa de lucru.
înţelese de elevi, prin exerciţii.

Astăzi la ora de matematică ne


Precizarea temei propunem să învăţăm: „Adunarea Elevii ascultă cu atenţie şi conştientizează Conversaţia.
şi a obiectivelor fracţiilor zecimale finite”. La sfârşitul obiectivele. Explicaţia.
operaţionale orei vreau să enunţaţi regula de
(3’) adunare a fracţiilor zecimale finite,
precum şi proprietăţile adunării pe
care le vom redescoperi împreună.
Adunarea fracţiilor zecimale finite Pentru a efectua adunarea, putem proceda
Comunicarea şi astfel: - scriem fracțiile zecimale sub formă
însuşirea noilor Profesorul propune elevilor spre de fracții ordinare - adunăm fracțiile
cunoştinţe rezolvare, urmatoarea problema: ordinare - scriem rezultatul sub formă de
(10’) Maria dorește să își cumpere o bluză, fracție zecimală 28,4+15,3= 284 10 + 153
care costă 28,4 lei și un stilou, care 10 = 437 10 = 43,7 Prin urmare, Maria va
costă 15,3 lei. Câți lei va plăti Maria plăti 43,7 lei.
pe cele două obiecte?

Operaţia prin care se obţine suma a Putem proceda și în alt mod:


două fracţii zecimale se numeşte 28,4 este 28 de întregi și 4 zecimi 15,3 este Conversaţia Caietul de
adunarea fracţiilor zecimale. 15 întregi și 3 zecimi 28 + 15 = 43 (am euristică. clasă. Caietul
Pentru a aduna două fracții adunat părțile întregi ale fiecărui număr) Problematizare de evaluare.
zecimale care au un număr finit de Mai avem de adunat 4 zecimi cu 3 zecimi a Explicaţia.
zecimale nenule, procedăm astfel: și obținem 7 zecimi. În total, obținem 43 de Exerciţiul.
se aşează fracţiile una sub cealaltă întregi și 7 zecimi, adică 43,7.
astfel încât partea întreagă să fie
sub partea întreagă, virgula sub Exemple:
virgulă, partea zecimala sub partea 1) 4,23 + 12,5 =
zecimală, şi apoi adunam după
regulile de adunare a numerelor 1) 4,23 +
naturale, iar virgula se coboară la 12,50
rezultat.
16,73
Obs. Dacă numerele nu au acelaşi
număr de zecimale se poate completa, Comutativitate, asociativitate, element
la sfârşitul părţii zecimale, cu zerouri. neutru.
Care sunt proprietăţile adunarii Proprietăţile adunării fracţiilor zecimale
numerelor naturale? finite
1. Adunarea fracţiilor zecimale finite
Vom descoperi împreună dacă aceste este comutativă: , a si
proprietăţi rămân valabile şi în cazul b sunt fractii zecimale finite
înmulţirii fracţiilor zecimale finite. Se Ex. 2,1 + 3,2 = 3,2 + 2,1
vor propune spre rezolvare exerciţiile 5,3 = 5,3
din fişe de lucru. 2. Adunarea fracţiilor zecimale finite
este asociativă:

Ex. 3,2 + (2,3 + 1,2) = (3,2 + 2,3) +


1,2
3. 0 este element neutru la adunarea
fracţiilor zecimale finite

Ex. 5,6 + 0 = 0 + 5,6 = 5,6


Asigurarea feed Voi împărţi elevilor fişe de lucru şi le Elevii vor asculta cu atenţie şi vor rezolva Conversaţia. Fişe de lucru.
back-ului voi explica cum se folosesc. exerciţiile propuse pe fişele de lucru. Exerciţiul.
(15’) Se reamintesc cele două reguli,
precum şi proprietăţile adunării
Evaluare Fiecare elev va primi o fişă de lucru Se adună fişele şi vor fi corectate şi Muncă
Aprecierea individuală. discutate ulterior . independentă
activităţii Voi aprecia elevii care au fost activi Exerciţiul
elevilor în timpul orei.
(10’)
Precizarea şi Anunţ tema pentru acasă. Elevii notează tema. Conversaţia.
explicarea temei Temă: exerciţiile nefinalizate din fişă,
(1’) culegere ex. 3/ pag.28;
Numele şi prenumele:
Fişa de lucru(1)

1. Transformati urmatoarele fractii ordinare in fractii zecimale finite:

2. Aproximati fractia zecimala finita 0,45 la ordinul zecimilor prin:

a) lipsa b)adaos

3. Comparaţi numerele:

a) 12,76 102,34 b) 321,1 321,3 c) 432,5 999,6


4. Ordonaţi crescător numerele: 3,45; 45,3; 543,01; 98,001; 9,01.

5. Transformati fractia zecimala finita 0,52 in fractie ordinara ireductibila.

6. Scrieti abscisele urmatoarelor puncte reprezentate pe axa numerelor in figura urmatoare:


Fişă de lucru(2)

1. Maria dorește să își cumpere o bluză, care costă 28,4 lei și un stilou, care costă 15,3 lei. Câți lei
va plăti Maria pe cele două obiecte?

2. Calculaţi:
a) 1,4 + 2,1 = d) 67,873 + 432,7 =
b) 15 + 0,75 = e) 8,23 + 765 =
c) 324,09 + 98,1 = f) 654,9 + 9876,2 =

3. Să se efectueze operaţiile de mai jos:


a) 7,5 + 4,22 = e) 3,53 + 123 = i) 425 + 4,25 + 42,5 =
b) 8,56 + 41,18 = f) 4,52 + 7,215 = j) 0,123 + 12,3 + 1,023 =
c) 4 + 5,7 = g) 156,72 + 461,5 =
d) 7,6 + 320 = h) 0,123 + 12,3 + 1,23 =

4. Să se efectueze:
a) c)

b) d)

e)

5. Calculaţi cât mai simplu:


a) 4,3 + 5 + 5,7 =
b) 12,63 + 20,96 + 7,37 =
c) 11,88 + 5,03 + 21,12 + 5,97 =

6. Calculaţi
a) 3,6 + 4,2 = c)
b) 13,5 + 1,13 = d) 0,718 + 2,35 + 7 =

7. Calculaţi folosind proprietăţile adunării:


1,1 + 2,2 + 3,3 + ...+ 9,9 =

8. Rotunjiti la a doua zecimala suma numerelor x si y , daca:


x=7,6+0,208 si y=2,93+1,083+5,6

9. O fabrica de conserve a cumparat intr-o zi cantitatea de 550,85 kg de ceapa, 612,75 kg de ardei si


o cantitate de rosii egala cu cantitatea de ceapa si ardei la un loc. Calculati cantitatea de legume
cumparata de fabrica de conserve in ziua respectiva.

10. Determinati cifrele a si b din egalitatea: 0,a+0,0a+b,0a=2,96.

S-ar putea să vă placă și