Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic la matematică, clasa V-a.

Profesorul: Oprea Maria


Disciplina: Matematică
Data: 13.01.20202
Capitolul: Fracții
Subiectul: Compararea fracțiilor
Clasa: a V-a
Tipul lectiei: de formare a capacităților și de dobîndire a cunoștințelor

Unități de competenţe: 2.2, 2.3, 2.4.

Obiective operaţionale: La finele lecției elevii vor fi capabili să:


O1 – să reprezinte pe fracții ordinare pe axa numerică.
O2 – să reprezinte fracții cu ajutorul desenelor.
O3 – să compare fracții ordinare.

Metode: explicaţia, conversaţia, exercițiul observaţia,


Forme: expunerea orală, lucru independent.

Resurse: Manual de Matematică pentru cl. a V-a


Ghid de implementare a curriculumului modernizat la treapta gimnazială-2019.
Planșe, fișe de lucru.

ETAPELE ACTIVITATEA DE ÎNVĂŢARE


LECŢIEI Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Evaluare
procedee
Evocarea Salutul. Apelul. Se pregătesc pentru lecţie.
Verific tema pentru acasa. răspund la întrebările de la Conversația
Efectuăm la tablă exerciţiile şi problemele la tema pentru acasă.
care elevii au întâmpinat dificultăţi. Elevii sunt atenţi şi reţin Frontală
Verific dacă toți au materialele necesare explicaţiile oferite în
pentru a incepe lecția. vederea soluţionării Individuală
Pentru reactualizarea cunoștințelor propun exerciţiilor şi problemelor Explicația
elevilor următorul exercițiu:
Reprezentați pe axa numerelor fracțiile: Reprezintă fracțiile pe axa
1 5 7 numerelor.
; ; ;
3 3 4
Realizarea Anunț și scriu la tablă tema nouă a lecției și Scriu în caiete data și tema Frontală
Sensului formulăm obiectivele ei. nouă.
Propun elevilor să contruiască în caiete 2 Construiesc în caiete cite
pătrate cu latura de 2 cm. Îi rog să reprezinte în 2 pătrate și reprezintă pe ele Conversația
1 3 1 3
aceste pătrate fracțiile și . Ce observați? În fracțiile și .
4 4 4 4
Individuală
care pătrat avem hașurată o parte mai mare?
Care fracție va fi mai mare?
Observația
Definiție: Dintre 2 fracții cu același numitor Scriu definiția în caiete.
va fi mai mare fracția cu numărătorul mai
mare.
Rog elevii să construiască mai jos 2 pătrate Construiesc în caiete cîte 2
Explicația
ca si cele de mai sus. În aceste pătrate le pătrate și reprezintă pe ele
3 3 3 3
propun să repprezinte fracțiile 4 ș𝑖 8. Ce fracțiile 4 ș𝑖 8.
observați? În care pătrat avem hașurată o parte
mai mare? Care fracție va fi mai mare?
Definiție: Dintre 2 fracții cu același Scriu în caiete definițiile.
numărător va fi mai mare fracția cu numitorul
mai mic. Conversația
Definiție:Pentru a compara 2 fracții cu
numitorii și numărătorii diferiț:
1. aducem fracțiile la același numitor
2. dintre fracțiile obținute va fi mai mare
fracția cu numărătorul mai mare.
2 4
Ex. Comparați fracțiile: 3 ș𝑖 12; Compară fracțiile. Exercițiul
4 1 2 1
12
= 3; 3 > 3
În continuare vom rezolva exerciții din
manual. Ex. 18-22 pag. 101. Rezolvă exercițiile în
caiete.
Elevii cu CES vor rezolva exerciții de pe fișele
de lucru.

Reflecţie Apreciez elevii care au răspuns la lecţie şi au Participă la evaluarea Conversația Frontală
participat cât mai activ. lecției cu aprecieri și opinii. Individuală
Fac aprecieri asupra modului in care s-a Răspund la întrebările
desfăşurat activitatea. adresate de profesor.
Tema Tema pentru acasă: Ex. 21.(c), 22(c), pag.101. Notează în caiete tema Explicația
pentru pentru acasă.
acasă
Fisă de lucru a elevei cu CES _________________________ clasa a V-a ,______________________
1. Calculați:
a) 1273+ b)64301- c) 153211+ d)81233-
3401 9209 25340 2911

2. 12?56+ 91?3- 14500- 5?79+


100?9 3?39 912 11?9
?2955 5874 1?588 ?798

3. Cîte numere se află între numerele 32 și 45. Enumerațile.

4. Ordonează crescător numerele. 9,15,3,17,25,25,31,13,6.

S-ar putea să vă placă și