Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.02.2022
Clasa: a VI-a
Profesor: Crăciun Elena Daniela
Disciplina : Matematică
Unitatea de învăţare: Operaţii cu numere intregi
Subiectul: Inmultirea numerelor intregi
Tipul lecţiei: Lectie de transmitere/dobandire de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost
definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţurile matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei
situaţii concrete
4. Analiza şi prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă

Competenţe specifice:

1. Identificarea caracteristicilor numerelor intregi in contexte variate;


2. Aplicarea regulilor de calcul si folosirea parantezelor in efectuarea operatiilor cu numere intregi;
3. Interpretarea unor date din probleme care se rezolva utilizand numere intregi;
4. Trasnpunerea unei situatii-problema in limbaj matematic, rezolvarea problemei obtinute si
interpretarea rezultatului.

Obiectivele operaţionale ale lecţiei:

La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie:


 O1 : să aplice corect regula semnelor la operaţiile de adunare, scădere si inmulţire cu numere intregi;
 O2 : să efectueze operaţii cu numere întregi;
 O3: să identifice rezultatul plauzibil dintr-o listă de răspunsuri posibile.

Mijloace şi strategii didactice

1. Materiale suport: tabla, caiete, fişe de sistematizare, culegere;


2. Metode: conversaţia, exerciţiul, invatarea prin descoperire, explicatia, expunerea;
3. Forme de evaluare: conversatia orală , observarea sistematica;
4. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
5. Bibliografie:

 Manual pentru clasa a VI-a, autori:Ion Petrica, Victor Balseanu, Ioroslav Chebici, Editura
Petrion
 Culegere de probleme de matematică clasa a VI- a – Dan Zaharia , Maria Zaharia, Editura
Paralela 45.
 www.didactic.ro ,

Etapele lecţiei

1. Momentul organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Reactualizarea cunostintelor
4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor
5. Predare (asimilarea) noilor cunostinte
6. Fixarea cunostintelor si asigurarea feedback-ului
7. Incheierea lecției
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPA OB. CONŢINUTUL METODE FORME DE


ORGANIZARE

1.Momentul Se pun absenţele, elevii îşi pregătesc materialele;


organizatoric
Se asigură de existenţa materialelor necesare;
(2 min) Conversaţia Frontal

2.Captarea Tema se verifică cantitativ şi calitativ (prin citirea rezultatelor). Frontal


atentiei
O1 Sunt efectuate la tablă exerciţiile şi problemele la care elevii au întâmpinat
(4 min) Conversaţia Individual
dificultăţi.
Elevii sunt atenţi şi reţin explicaţiile oferite în vederea soluţionării exerciţiilor şi
problemelor.

3.Reactualizare Elevii vor răspunde la întrebări de tipul:


a
1. Ce este un numar intreg?
cunostintelor O1 Conversaţia Frontal
(5 min) O2 2. Unde intalnim in practica numerele intregi?
O3 3. Cu ce litera se noteaza multimea numerelor intregi?
Individual
4. Cum se obtine opusul unui numar intreg?
5. Ce intelegem prin modulul unui numar intreg?
Exercitiul
6. Cum adunam, scadem doua numere intregi?
7. Cum comparam doua numere intregi?Care este regula de adunare a numerelor
întregi de acelaşi semn?
8. Care este regula de adunare a două numere întregi de semne diferite?
9. Cum se scad două numere întregi?

1. Calculati: Explicatia

a. Modulul numărului – 7 este numărul …………… .


b. Opusul numărului – 12 este numărul ................ .
c. Rezultatul corect al calculului (– 12) + 78 este........... .
d. Rezultatul corect al numărului 34 +(- 51) este .......... .
2. Realizaţi legăturile corecte:

a) (+5)+(+3) 1. -10
b) (-15)+(+5) 2. 8
c) (-6)-0 3. 0
d) (+2)-(-2) 4. -9
e) (-6)+(-3) 5. -6
6. 4
3. Problema de logică:

Cea mai mare temperatură înregistrată pe Terra a fost de 58° C(în Libia), iar cea mai
mică a fost înregistrată în Antarctida, -93°C sub zero. Care este diferenţa dintre cea mai
mare si cea mai mica temperatura?
Ce credeţi ? În mulţimea numerelor întregi sunt mai multe numere întregi
pozitive sau mai multe numere întregi negative?

58−(−93 )=58+ 93=151 ℃

4.Anuntarea Scriu titlul pe tablă: Inmultirea numerelor intregi Conversaţia Frontal


subiectului si a
Anunţ obiectivele lecţiei.
obiectivelor
(1 min)
5.Predarea Se propun elevilor sa citeasca urmatoarea problema:
(asimilarea)
noilor 1) Mama ii da Mirelei in fiecare zi timp de 3 zile cate 2 lei. Cati lei are Mirela la sfarsitul celei
Invatarea prin
cunoştinţe de a treia zi ?
(30 min) descoperire
2) Doru se imprumuta timp de 4 zile de cate 2 lei de la prietenul sau Mircea. Ce datorie are
Doru la sfarsitul celei de a patra zi ?

1) (+2)+ (+2)+ (+2)=(+3)(+2)=+6

2) (-2)+(-2)+ (-2)+(-2)=(+4)(-2)= -8
Conversaţia
Pornind de la cateva exemple incercam sa deducem regulile de inmultire general Frontal
valabile ale numerelor intregi:
Ex. Conversaţia

O1 a) 5∙ (−3 )=(−3 ) ∙ 5=−3+ (−3 ) + (−3 ) + (−3 )+ (−3 )=−15 (inmultirea-adunare repetata)
O2 b) (-2¿ ∙3= -2+(-2)+(-2)=-6 ⇒
daca inmultim doua numere intregi cu semne diferite inmultim modulele lor iar
rezultatului ii punem semnul „-„ Explicaţia
O3
c) 4+(-4)=0 / ∙ (-3)
4∙ ¿3)+(-4)∙ (−3 )=0 ⇒
-12+ 12 =0 ⇒ (-4)∙ (−3 )=12 Individual
daca inmultim doua numere intregi cu acelasi semn inmultim modulele lor iar Exerciţiul
rezultatului ii punem semnul „+„ Frontal
Invatarea prin
Reguli de calcul descoperire
Fie a, b numere naturale . Avem:
Exercitiul
(+a)∙ (+b)= +a∙ b (-a)∙ (-b)= +a∙b

(+a)∙ (-b)= -a∙b (-a)∙ (+b)= -a∙b


Conversaţia
c∙ 0=0 ,⩝ c ∈ Z

sau

Pentru a inmulti doua numere intregi inmultim modulele lor si aplicam


urmatoarea regula a semnelor:

(+)∙ (+)= (+) (-)∙ (-)= (+)


Explicaţia
(+)∙ (-)= (-) (-)∙ (+)= (-)

Pentru o mai buna intelegere putem asocia + pentru prieten si – pentru dusman

Numerele a si b se numesc factorii produsului, iar operaţia prin care se obţine produsul
a două numere întregi se numeşte inmulţtire.
a∙ b=c , a,b,c∈ Z

a si b se numesc factori, iar c se numeste produs


Exerciţiul
Exemple:

(+2)∙ (+5)= +10 (-2)∙ (-5)= +10

(+2)∙ (-5)= -10 (-2)∙ (+5)= -10

Daca a=0 sau b=0, atunci a∙ b=0.

Exemplu: (-9) ∙ 0=0∙ (-9) =0

Observatii:
Exercitiul
Daca intr-un produs numarul factorilor negativi este par, atunci produsul este pozitiv.
Conversatia
Daca intr-un produs numarul factorilor negativi este impar, atunci produsul este
negativ. Expunerea

Pentru a se asigura că notiunile au fost inţelese, se proun spre rezolvare fiecarui elev
exercitiile din Anexa 2

Exemple:

1. (-4)(-3)(-25)=
2. (+20)(-129)(-5)=
3. (-144)(-100)(-10)=
4. (-2)(+7)(-5)(-4)(-3)(+25)=

Daca intr-un produs un factor este 0, atunci produsul este 0.

Se propun spre rezolvare urmatoarele exercitii.

1. Calculati:
a) (-96¿ ∙ (+ 10 )=¿ b) (-14¿ ∙ (−3 )=

Rezolvare:

a) |-96|=96 |+10|=10

(-)∙(+)=(-) Deci 96∙ (+ 10 )=−960

b) |-14|=14 |-3|=3

(-)∙(-)=(+) Deci -14∙ (−3 )=52

3.Aflati numarul cu 17 mai mare decat triplul numarului -5.

Rezolvare: Triplul numarului -5 este 3∙ (−5 )=−15

3.Ce rezultat obtinem efectuand calculul:

(-2)∙ (−22 ) ∙ (−1 ) ?

a) +25 b)-25 c) +44 d)-44

4. Calculati: (-2)∙(+6)∙(-4)=

5.Asociati fiecarui calcul din coloana A rezultatul corespunzator din coloana B.

A B

-15∙(−3) +45

-15∙(+3) -45

+15∙(+2) -30

+15∙(−2) +30
6.Efectuaţi:

a) (-3)∙(+4)= b) (+5)∙(+7)=

c) (-12)∙(-6)= d) 9∙(-1)=

e)(- 23)∙0= f) (-1) ∙(-2)+3∙(-6)=

Profesorul intreaba elevii care sunt proprietatile inmultirii nr naturale.


6.Fixarea O1
cunostintelor si Elevii raspund: asociativitatea, comutatitivitatea, element neutru si distributivitatea Exercitiul Individual
asigurarea O2 inmultirii fata de adunare si scadere.
feedback-ului
Conversatia
( 5min) O3 Se realizeaza supravegherea activitatii elevilor, ajutându-i când întâmpină
dificultăţi.

Observatii:

Elevii rezolva si repetă regulile de calcul: -dacă numerele au semne diferite, atunci
rezultatul va avea semnul (-)

(-3)∙(+4)= -12

- dacă numerele au acelaşi semn, atunci rezultatul va avea semnul (+)

(+5)∙(+7)= +35 (-12)∙(-6)= +72

7.Incheierea Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au participat cât mai
lectiei
activ.
(3 min) Conversaţia Frontal
Se fac aprecieri asupra modului in care s-a desfăşurat activitatea si se notează
membrii echipei câştigătoare.
Se anunţă tema pentru ora viitoare: exercitiile din fisa ramase nerezolvate
Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor si notează tema pentru
ora viitoare.
Fisa de lucru(1)

Recapitulare
1. Calculati:

Modulul numărului – 7 este numărul …………… .


Opusul numărului – 12 este numărul ................ .
Rezultatul corect al calculului (– 12) + 78 este........... .
Rezultatul corect al numărului 34 +(-51) este ..........
Propozitia -7 > -10 este .......................

2 . Problema de logică:

Cea mai mare temperatură înregistrată pe Terra a fost de 58° C(în Libia), iar cea mai mică a fost
înregistrată în Antarctida, -93°C ( sub zero). Care este diferenţa dintre cea mai mare si cea mai
mica temperature?

3.Realizaţi legăturile corecte:


a.) (+5)+(+3) 1. -10
b) (-15)+(+5) 2. 8
c) (-6)-0 3. 0
d) (+2)-(-2) 4. -9
e) (-6)+(-3) 5. -6
6. 4
Fisa de lucru(2)

1) Mama ii da Mirelei in fiecare zi timp de 3 zile cate 2 lei. Cati lei are Mirela la sfarsitul celei de a
treia zi ?
2) Doru se imprumuta timp de 4 zile de cate 2 lei de la prietenul sau Mircea. Ce datorie are Doru la
sfarsitul celei de a patra zi ?

2.Efectuati:
(+2)∙ (+5)= (+8)∙ (-2)=
(-2)∙ (-5)= (-7)∙ (+3)=
(+2)∙ (-5)= (-6)∙ (-4)=
(-2)∙ (+5)= (-9) ∙ 0=
(+3)∙ (+5)=
3.Aflati numarul cu 17 mai mare decat triplul numarului -5.
4.Ce rezultat obtinem efectuand calculul: (-2)∙ (−22 ) ∙ (−1 ) ?
a) +25 b)-25 c) +44 d)-44

5. Efectuati:
a. (-4) )∙ (-3) )∙ (-25)=
b. (+20)∙(-129) ∙ (-5)=
c. (-144) ∙ (-100) ∙ (-10)=
d. (-2) ∙ (+7) ∙ (-5) ∙ (-4)∙(-3) ∙ (+25)=
e.
6.Calculati folosind distributivitatea inmultirii fata de adunare si scadere:
a) 2·(3-16) b) (-3)·(-15+4) c) (-8)·(10-13)

7.Asociati fiecarui calcul din coloana A rezultatul corespunzator din coloana B.


A B
(-15) ∙(−3) +45
(-15¿ ∙(+3) -45
(+15¿ ∙(+2) -30
(+15¿ ∙(−2) +30

9. Calculati:
a) (-96¿ ∙ (+ 10 )=¿
b)(-14¿ ∙ (−3 )= c) (-2)∙(+6)∙(-4)=

10.Efectuaţi:
a) (-3)∙(+4)= e)(- 23)∙0=
b) (+5)∙(+7)= f) -2+(-5) ∙4=
c) (-12)∙(-6)= g) -5-7∙(-1)=
d) 9∙(-1)= h) (-1) ∙(-2)+3∙(-6)=

11. Efectuati:
a) (-3)∙(+4)= d) (-2)∙(+6)∙(-4)=
b) (+5)∙(+7)= e) (-3) ·0=
c) (-12)∙(-6)=

S-ar putea să vă placă și