Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.X. 2019


CLASA I
SCOALA
PROFESOR: DOMIDE LAURA
OBIECTUL: MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
ARIA CURRICULARA: MATEMATICǍ ŞI ŞTIINŢE
UNITATEA DE ÎNVǍŢARE: MUNCIM, INVATAM, NE JUCAM
SUBIECTUL : Adunarea şi scăderea numerelor 0 - 10
FORMA DE REALIZARE : lecţie integrată
SCOPUL LECŢIEI :
dezvoltarea gândirii logico-matematice prin aplicarea operaţiilor de adunare şi scădere în concentrul 0-10

TIPUL LECŢIEI: mixtă


DOMENII INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului
Comunicare în limba română
Arte vizuale şi abilităţi practice
Competenţe specifice:

Matematică şi explorarea mediului


1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0 -100, recurgând frecvent la numărare;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, >, <, =, +, -) în rezolvarea
şi/sau compunerea de probleme) ;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat;
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural.

Comunicare în limba română


1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute ;
2.1. Formularea de enunţuri proprii în contexte diferite de comunicare.

Arte vizuale şi abilităţi practice


1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual ;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - să utilizeze în vocabularul disciplinei noţiunile matematice învăţate;

O2 – să explice proprietăţile adunării şi scăderii (asociativitate, comutativitate, element neutru), fără utilizarea terminologiei;

O3 - să efectueze exerciţii de adunare şi de scădere a numerelor din concentrul 0-10, după imaginea dată;

O4 - să coreleze operaţia de adunare/ scădere cu situaţiile-problemă create;


Strategia didactică:

Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația, jocul didactic.

Materiale didactice: caiete de patratele, frunze din hartie cartonata, manuale

Forme de organizare: frontală, individuală şi in perechi.

Resurse:

 umane: 16 elevi;

 temporale: 45 de minute.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Secvenţele Ob. Timp Continut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt lecţiei op.

Metode şi Mijloace de Forme de


procedee învăţământ organizare

1. Moment 2´ Se creează condiţiile necesare pentru


desfăşurarea activităţii
organizatoric

2. Verificarea 3` Se verifică tema de casa. Conversaţia Fisa de lucru frontal verificarea


cunoștințelor cantitativă
anterioare a temei

3. Captarea 5` Le citesc povestea motanului Istețilă expunerea Frontal


atenţiei
4. Anunţarea 2´ Voi spune elevilor că astăzi, la ora de explicaţia frontal
temei şi a matematică şi cunoaşterea mediului, vom
obiectivelor efectua exerciţii de adunare şi scădere.

25` Răspundem la întrebările motanului Frontal


Istețilă
Dirijarea
învăţării Cum se numesc numerele care se adună?
5. Cum se numeşte rezultatul adunării?
Ce se întâmplă dacă schimbăm locul Rezolvarea
termenilor în adunare? corectă a
Ce rezultat obţinem când adunăm un nr adunărilor
cu 0? şi
O1 conversaţia
Continuăm cu exerciții de calcul oral scăderilor
(3+2=; 5+5=; 2+8= etc.)

Vom scrie pe tablă aceste exerciții iar exercițiul Caietul de Frontal


elevii le vor copia în caiete. pătrățele Calculul
corect al
5+4= 3+3= 2+8= Tabla adunării de
În continuare voi propune elevilor un joc termeni
O2 didactic pe bază de exerciții de scădere pe identici
care îl vom numi jocul lui Istețilă

6. Asigurarea Rezolvarea exercițiilor din manual. manualul individual autoevalua


retenţiei şi a rea
transferului O3 8`

8. Încheierea 2` Voi face aprecieri verbale colective şi Conversa- Aprecieri


activităţii individuale. ţia verbale

S-ar putea să vă placă și