Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 26.02.2023
Clasa: a II-a C
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de ȋnvăţare: Misterele universului
Subiectul lecţiei: Împărțirea la 4 și 5
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul activităţii: predare- învăţare
Durata: 45 min
Scopul lecției: Formarea deprinderilor de a efectua exerciţii şi probleme care se rezolvă prin operația de împărțire; dezvoltarea limbajului şi a gândirii
matematice; consolidarea deprinderilor de calcul oral și scris

Competenţe specifice:

1.5 Efectuarea de înmulțiri în concentrul 0-100 prin adunări repetate;

1.6 Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice(cât, deîmpărțit, împărțitor , :, =) în rezolvarea și/sau în compunerea de
exerciții și probleme;

3.1 Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități în mediul apropiat;

3.2 Generarea unor explicații simple prin folosirea unor elemente de logică.

Obiective operaţionale :
O1- să cunoască terminologia specifică operaţiei de împărțire: deîmpărțit,împărțitor, cât, „de atâtea ori mai puţin/mai mic”, jumătate, sfert, treime;
O2- Să denumească operațiile cunoscute;
O3- Să rezolve exerciții care presupun calcul mintal;
O4-Să efectueze corect scăderile repetate;
O5-Să își însușească operația de împărțire;
O6- să rezolve diferite exerciţii cu cele 4 operaţii
O7- să coopereze în cadrul echipei

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exercițiul.

Mijloace de învăţământ: cretă, tablă, caiete, cartonașe, planșe, fișe de lucru.

Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe.

Evaluare: formativă, prin observarea comportamentului elevilor şi analiza produselor activităţii; aprecieri verbale

Bibliografie:
 Programa pentru disciplinele Matematică și explorarea mediului, Comunicare în limba română, Muzică și mișcare, Dezvoltare personală aprobată prin
ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013

SCENARIUL DIDACTIC

Strategii didactice
Evenimentul Ob. Conţinutul ştiinţific Metode şi Resurse Forme de Evaluare
didactic Op. procedee materiale organizare
1. Moment Se creează condiţiile optime pentru buna desfăşurare
organizatoric a activităţii propuse (spaţiu educaţional, materiale
didactice, climat psihoafectiv).

2. Captarea Exercițiul zilei:


atenţiei O6 a-453= 289
a=? Conversaţia Tabla activitate observarea
individuală sistematică
Creta
3. Verificarea Verific tema calitativ si cantitativ, corectând Explicația caiete Activitate Observarea
temei pentru împreună cu elevii eventualele greşeli. individuală sistematică
acasă

Elevii vor răspunde la câteva întrebări referitoare la


cunoștințele dobândite.
4.Reactualizare O2  Câte operații cunoaștem? Conversația Activitatea Observarea
a cunoștințelor frontală Sistematică
O6  Care sunt acestea?
 Cum se numesc numerele care se adună? Dar
cele care se scad?
 Ce este înmulțirea?
 Cum se numesc numerele care se adună?
 Ce este împărțirea? Problematizarea
Exerciții de calcul oral:
O3 - 2 x 5 = ; 8 x 5 =; 9 x 5 = ;
- Aflați produsul nr. 6 și 5; 5 și 4;
- Măriți de 5 ori nr.: 9; 8; 7.
Dacă mama și fiica au împreună 45 de ani. Peste 10 ani
câti ani vor avea cele două împreună?

5.Anunțarea Azi vom învăța împărțirea cu 4 și 5. Vom face exerciții


temei și a și probleme în care se utilizează împărțirea cu 4 și 5. activitate
obiectivelor Se scrie titlul lecţiei pe tablă. conversaţia frontală
- De ce credeți că e important să știm împărțirea?
VideoEduboom: activitate Aprecierea
6.Dirijarea O1 https://eduboom.ro/video/2400/Impartirea-la-4 conversația frontală verbală
învățării
Se prezintă 2 planșe cu împărțiri la 4 sau 5, apoi se problematizarea cartonașe
discută pe baza acestor planșe.
„La cât se împart numerele de pe prima planșă?”
(numerele de pe rima planșă se împart la 4) Explicația tablă
„Dar de pe cea de-a doua planșă(numerele de pe a cretă
doua planșă de împart la 5) observarea
O5 „Ce înseamnă împărțire la 4 sau 5?(împîrțirea la 4 individual sistematică
înseamnă un sfert iar împărțirea la 5 înseamnă caiete
cincimea sau a cincea parte).
Se va discuta despre modalitățile de împărțire a unui
număr.
Copiii vor scrie în caiete împărțirile.
Împărțirea va fi explicată atât ca adunare repetată
cât și ca operație inversă scăderii.

7.Obținerea Exercițiul cartonașe individual Aprecierea


Performanței verbală
O1 Împărțirea cu 4 și 5 va fi ilustrată pe un carton , având
cartonașe pentru fiecare rezultat al împărții . Elevii vor
lucra în echipe de căte 2, un copil iese la tablă pentru
a așeza cartonașele iar celălalt va spune răspunsul
corect.
Elevii vor lucra în echipe pentru aflarea rezultatelor
8.Asigurarea O7 corecte. Elevii vor lucra exercitiile din manual
feed-back-ului Exercițiul Fișe de lucru activitate observarea
în echipe sistematică
aprecierea
verbală

9. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale asupra conversația recompense aprecierea


activității participării elevilor la activitate, precum și asupra verbală
comportamentului acestora.

S-ar putea să vă placă și