Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 1 februarie 2016


ŞCOALA:
CLASA: a II-a A
PROF. ÎNV. PRIMAR:
ARIA CURRICULARĂ: Arte
DISCIPLINA: Muzică şi mişcare
UNITATEA TEMATICĂ: Natura
CONŢINUTUL: Cântarea vocală
SUBIECTUL: Cântecul,,Câte unul pe cărare ,,
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
COMPETENŢE SPECIFICE :
Muzică şi mişcare (MM) :
2.2. Cântarea în colectiv,asociind acompaniamentul sugerat de ritm şi de măsură ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O2.2.1 - Să interpreteze corect noul cântec, în colectiv, obiectivul se consideră atins dacă 10 din 13 elevi reuşesc
să intoneze cântecul, păstrând linia ritmico- melodică.
O2.2.2- Să se exprime pe muzică, prin mişcări libere sau sugerate de textul cantecului,obiectivul se consideră atins
dacă fiecare elev realizează cel puţin o mişcăre liberă ,pe muzică. ;
SRATEGII DIDACTICE:
o METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia ,jocul didactic,exercițiul,audiţia,demonstraţia, memorizarea
o RESURSE MATERIALE: laptop,imagini,culori,foarfecă,lipici,textul cântecului,microfon,
o FORME DE ORGANIZARE: frontal, în grup,individual
o FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale
o RESURSE TEMPORALE: 45 de minute
o RESURSE UMANE: 14 elevi

BIBLIOGRAFIE:
 Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului – Programa școlară pentru Clasa I, Bucureşti,
2013.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

N Etapele Ob. Activitatea cadrului didactic Metode şi Resurse Forme de Forme de


r. activităţii op. procedee organizare evaluare
cr
t.
1. Moment Asigur condiţiile optime pentru Conversaţia Activitate
organizatoric desfăşurarea activităţii: frontală
-aerisirea sălii
-crearea spaţiului de joc
2. Captarea Se va realiza prin audiţia unor sunete din Conversaţia Laptop Frontală
atenţiei natură.(Sunetele păsărilor) Audiţia
Antrenez elevii într-o scurtă discuţie pe
baza audiţiei.
3. Anunţarea Anunţ tema lecţiei şi obiectivele lecţiei pe Conversaţia Frontală
temei şi a înţelesul elevilor.
obiectivelor
4. Exerciții de Ne imaginăm că facem o plimbare în Jocul didactic Frontală
încălzire a vocii pădure.Ne urcăm cu toţii în
maşină.Motorul se ambalează(vuu,vuu-
diferite înălţimi).Pornim la
drum.Claxonam(ti,ti,ti),facem
viraje(vu,vu,cu mişcări-stânga
,dreapta).Am ajuns.Inspirăm aerul curat din
pădure.Se aude cântecul cucului(cu-
cu).Deodată, îi răspunde ursul(mor-mor).
După câteva exerciţii uşoare de respiraţie,
vor urma exerciţii de emisie a vocalelor în
Gama Do major .

5. Dirijarea Exerciţii de învăţare a cântecului nou: Textul


învăţării a) audierea noului cântec Audiţia suport
-intonarea cântecului de către cadrul Demonstraţia
didactic Frontală
b) discuţie asupra primei impresii, după Conversaţia Laptop Observare
audiere; sistematică
2.2.1 c) recitarea ritmică a textului: pe strofe, Exerciţiul
refren, în întregime/ colectiv; Memorizarea
d) învăţarea melodiei: pe strofe, refren, în
întregime/ colectiv; Individuală
-intonarea cântecului învăţat/ individual/ Frontală
colectiv

6. Obţinerea 2.2.1 Formulez cerinţa intonării cântecului pe Exerciţiul Microfon În grup Observare
performanţei 2.2.2 grupe,cu ajutorul unui microfon. Dirijez sistematică
intonarea cântecului.
Cer elevilor să intoneze cântecul pe Frontală
mişcări libere,cu ajutorul pozitivului.
7. Activităţi Solicit elevilor să extragă din coşuleţ câte o Culori Individuală Aprecieri
recreative imagine cu animale sau plante,să Coală verbale
decupeze,să coloreze şi să lipească pe o flipchart
planşă,rezultând astfel un alt mediu de lipici
viaţă. foarfecă
8. Asigurarea Fac aprecieri şi recomandări cu privire la Frontală Recompense
retenţiei şi a participarea elevilor la activitate.
transferului

S-ar putea să vă placă și