Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA: Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie Arieşeni

DATA: 25.01.2018

CLASA: a IV-a

PROPUNĂTOR: Petruse Maria

OBIECTUL: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA TEMATICĂ: „O LUME MINUNATĂ”

SUBIECTUL: „Sistemul Solar” – colaj.

TIPUL LECȚIE: formare de priceperi și deprinderi practice

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE:

Matematică și explorarea mediului

OBIECTIV FUNDAMENTAL: formarea de priceperi și deprinderi practice de a realiza un colaj cu materiale


din natură, dezvoltarea simțului practic și estetic.

COMPETENȚE GENERALE:

1. Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE:

A.V.A.P.

2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate şi utilizabile, în urma desfăşurării unor activităţi dominant
manuale, creative şi ludice

2.6. Remodelarea spaţiilor şi a formelor printr-un demers plastic intenţionat şi prin tehnici variate.

M.E.M.

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social.

4.2. Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese simple.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 Să enumere materialele folosite pentru realizarea lucrării

O2 Să aplice tehnicile de lucru învățate, în realizarea colajului


O3 Să realizeze sarcini de lucru mânuind corect materialele şi ustensilele de lucru

O4 Să reproducă corect culorile corpurilor cereşti

O5 Să aranjeze corect şi în ordine planetele Sistemului Solar

O6 Să respecte etapele de lucru

RESURSE PROCEDURALE:

METODE ȘI PROCEDEE:

M1. Conversația

M2. Explicația

M3. Exercițiul

M4. Demonstrația

M5. Observația

M6. Munca independentă

RESURSE MATERIALE:

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

m1 planșă model

m2 lipici

m3 acuarele

m4 fişă cu şabloane

m5 foarfece

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe a câte 3

FORME DE EVALUARE: observare sistematică, aprecieri verbale colective și individuale

RESURSE:

UMANE: 13 ELEVI

TEMPORALE: 45 MINUTE
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Etapele lecției O.O. Activitatea cadrului Activitatea elevilor Resurse Resurs
crt. didactic procedurale materia
1. Moment Asigurarea unui climat Elevii își pregătesc Conversația
organizatoric educațional favorabil materialele necesare lecției
desfășurării lecției și
pregătirea de către elevi
a celor necesare lecției.
Voi împărţi elevii în
grupe de câte trei.
2. Captarea O4 Elevii vor primi câte un Elevii observă materialul Conversația, Plic cu
atenției plic în care vor găsi o didactic. explicația corpuri
multitudine de corpuri cereşti
cereşti pe care trebuie să
le decupeze , să le
coloreze şi să le lipească
în ordinea
corespunzătoare.(Anexa
1)
Voi adresa elevilor Răspund la întrebări
întrebări despre corpurile
cereşti găsite: -jetoane reprezentând
-Ce aţi descoperit în planete, soarele, sateliţi şi
plic? alte corpuri cereşti.
-Mercur, Venus, Pământ,
-Care este ordinea Marte, Jupiter, Saturn,
planetelor în cadrul Uranus, Neptun, Pluto
Sistemului Solar?
3. Anunțarea Se anunță tema lecției de Ascultă cu atenție Conversația
temei și a astăzi „Universul-
obiectivelor Sistemul Solar” - colaj
4. Dirijarea Prezentarea şi intuirea Planșă mo
învățării modelului
- prezint lucrarea model - cer elevilor să observe Conversația,
–,,Sistemul Solar”-colaj. modelul observația
Explicarea şi
demonstrarea tehnicii Explicația
de lucru: Demonstrația
O1 - Cer elevilor să indice - numesc materialele pe care Planșă
materialele pe care le au le au pe mese albă,acuar
pe bancă. lipici, fişă
- Prezint elevilor - numesc materialele din jetoane
lucrarea model şi care este alcătuită planșa
împreună identificăm model
materialele din care sunt
alcătuite, precum şi
principalele tehnici de
lucru.
-Explic şi demonstreaz
modul de execuţie al
lucrărilor.
-Pe tablă notez planul
de lucru necesar
realizării lucrării.
-Pânǎ sǎ înceapǎ
realizarea lucrǎrii, voi
cere unui elev să repete - repetă etapele de lucru
etapele de lucru.

Încălzirea mușchilor
mici ai mâini, printr-o
poezie:
- Ploaia cade neîncetat Exercițiul
Vârful degetelor bat. - execută mișcările sugerate
Degetele-mi sunt petale, de textul poeziei
Le deschid ca pe o
floare.
Şi apoi le răsfirăm,
O2, Şi la un pian cântăm.
O3 Frecăm palmele de zor
O5 Să avem la lucru spor.

Realizarea lucrării: Munca în


- Solicit elevilor să echipă
Sunt atenţi la explicaţii şi
realizeze lucrarea
încearcă să realizeze
ajutându-se de planul de
lucrările cât mai curat şi mai
lucru, folosind corect
frumos
tehnicile de lucru
Pe parcursul orei:
= urmăresc modul de
realizare a lucrărilor de
către elevi;
=îndrum, corectez,
încurajez.
5. Evaluarea Prezint criteriile de Expun lucrările în faţa Observația
lucrărilor clasei, după care îşi vor
evaluare a lucrărilor:
aprecia fiecare lucrările şi
 finalizarea vor face observaţii acolo
unde nu s-a lucrat îngrijit
lucrării,
 corectitudinea
execuţiei,
 aspectul estetic,
 originalitatea
lucrării.
Lucrările finalizate vor fi
expuse
Toți elevii vor fi Stikere
recompensați cu stickere Steluță
Steluță
6. Încheierea Fac aprecieri cu privire Conversația
activității Ascultă aprecierile explicația
la modul de participare a
elevilor la lecţie.

S-ar putea să vă placă și