Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Clasa: 1
Propunător:
Aria curriculară: Arte şi tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Bine-ai venit, primăvară!!!
Subiectul lecției: Coronița primăverii - tehnici simple de prelucrare a hârtiei
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului
direct;
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple;
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
Muzică și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
Obiective operaționale:
Cognitive:
O1 – să numească materialele necesare realizării lucrării;
O2 – să precizeze etapele de lucru / tehnica de lucru cu hârtia;
Psiho-motrice:
O3 –să aplice tehnici de lucru adecvate (colorare, decupare, lipire);
O4 -să realizeze lucrările propuse;
O5- să manevreze cu ușurință materialele de lucru;
Afective:
O6 -să manifeste simț estetic în decorarea coroniței;
O7- să aprecieze corect lucrările colegilor și pe cea proprie;
STRATEGIA DIDACTICĂ
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, instructajul, demonstrația,
exercițiul, jocul;
FORME DE ORGANIZARE: frontală, independentă;
RESURSE MATERIALE: șablon coroniță, fluturi din hârtie, planșă model, lipici,
computer, fond muzical, boxe audio, seturi puzzle ;
RESURSE TEMPORALE: 45 de minute ( 35 +10)
RESURSE UMANE: 25 elevi
Bibliografie:- Curriculum pentru învăţământul primar, Programa școlară pentru Arte
vizuale și abilități practice;

1
DEMERSUL DIDACTIC

Forme
Nr. Etapele Ob. Activitatea Activitatea Metode și Mijloace și Metode și
de
Crt. lecției / timp Op. propunătoarei elevilor procedee didactice instrumente de
organizare
evaluare
Asigur un climat propice Elevii vor avea pe
pentru desfășurarea bănci materialele
activității. necesare
Moment desfășurării lecției
organizatoric Solicit efectuarea unui de arte vizuale și
1. Jocul frontală observarea
3 min. joc de mișcare. abilități practice.
Execută jocul
propus.

Captarea Citesc elevilor o Elevii ascultă cu


2. atenției ghicitoare. atenție ghicitoarea. Textul Frontală Aprecieri
Le solicit răspunsul. Jocul ghicitorii verbale
2 min. Cine aduce iar în ţară Răspund la
Mândre păsări călătoare, ghicitoare:
Îmbracă grădina-n floare PRIMĂVARA.
Şi-ncălzeşte vremea
afară?
Pentru că astăzi am primit
Primăvara în clasa
noastră, propun să-i
facem ora aceasta un dar.

2
Ce părere aveți?
Anunțarea Anunț elevii că vor face
temei și a un colaj cu tema: Elevii ascultă cu
Explicația Frontală observarea
3. obiectivelor Coronița primăverii atenție.
1 min.
Dirijarea șabloane
4. învățării O1 Intuirea modelului şi a coronițe independentă
materialelor
15 min. Prezint lucrarea model – Observarea
Coronița primăverii fluturi din
Elevii numesc hârtie
Solicit elevilor sǎ materialele primite
numeascǎ materialele din şi vor intui modul lipici
care e confecţionat cum vor fi folosite.
O2 modelul; Observă, cu atenţie, carioci
modelul prezentat. culori
Demonstrarea şi Precizează ce Demonstrația
explicarea modului de materiale s-au Planșa
lucru folosit pentru model
Prezint elevilor etapele de realizarea acestei Aprecieri
realizare ale lucrǎrii: lucrări. verbale
- colorarea coroniței Sunt atenți la Instructajul
- lipirea fluturilor pe explicațiile primite.
suprafața coroniței;
Verbalizarea etapelor de -Repetă etapele de
lucru lucru pentru
Se vor repeta etapele de realizarea lucrării.

3
lucru. -Efectuează
Solicit efectuarea exerciții pentru Exercițiul
exerciţiilor pentru încălzirea Muzică de
încălzirea muşchilor mici mușchilor mici ai fundal
ai mâinilor, iar apoi le mâinilor.
urez: spor la lucru. Computer
,,Închid pumnii și-i
desfac/ Degetelor fac pe Observarea
plac: Clap, clap, clap!/
Pocnim din degete/
picură ploaia din ce în ce
mai tare. -Elevii realizează
Mâna lebădă o fac / Care colajul cu ajutorul
dă uşor din cap/ materialelor
Lebedele în jur privesc/ expuse, decorând
Mâinile eu le rotesc/ coronița după
Ploaia cade neîncetat/ preferință.
Vârful degetelor bat/

O3 Realizarea lucrǎrilor de
cǎtre elevi
Supraveghez modul în
O4 care lucreazǎ elevii şi
ofer informaţii
suplimentare acolo unde
O5 este nevoie;
Fac observaţii asupra

4
modului de folosire a
O6 materialelor de lucru şi a
poziţiei corpului, asupra
acurateţei lucrării.
Le cer elevilor sǎ lucreze
cât mai corect şi estetic,
respectând etapele de
lucru;
Asigur un climat
favorabil lucrului cu
ajutorul unei audiţii
muzicale.

5. Evaluarea Voi anunţa încetarea Lucrările Frontală Aprecieri


activității O7 lucrului, după ce timpul elevilor verbale
destinat acestei etape din Se realizează o Jocul
10 min. activitate este scurs. expoziţie cu
lucrările elevilor. Recompense
Voi afișa în fața clasei
lucrările. Le propun o Elevii vin și
expoziție, iar fiecare elev selectează lucrarea
va veni și va alege o pe care le-ar plăcea
lucrare pe care ar dori să să o premieze din
o cumpere (exceptând galeria primăverii.
propria lucrare). Voi adăuga
Se vor face aprecieri în emoticoane
funcție de corectitudinea lucrărilor selectate.

5
realizării lucrării,
originalitate, de acuratețe
și încadrarea în timp.

Se fac aprecieri
individuale şi generale Laptop
Conversația
Încheierea Elevii ascultă Aprecieri
activității Propun audiția aprecierile cadrului Boxe verbale
6. frontală
cântecelului ,,Primăvara”, didactic.
4 min. iar copiii execută pozitivul
Jocul
mișcările sugerate de cântecului
versurile cântecului.
Elevii vor primi câte un Aprecieri
Activitate în Elevii rezolvă Planșe
7. puzzle cu un tablou de Jocul verbale
completare joculețul puzzle. puzzle
primăvară. observarea

6
7
8
9
10

S-ar putea să vă placă și