Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Cherestez Andreea-Mădălina, Ganea Andreea-Georgiana


Data: 13.03.2019
Clasa: I
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învăţare: Vine, vine primăvara!
Subiectul: Colaj de primăvară
Tipul lecţiei: Consolidarea de priceperi și deprinderi
Scopul: Consolidarea priceperilor și deprinderilor de a realiza un colaj prin tehnici de decupare, îndoire, tăiere, pliere și lipire.
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 - să aplice corect etapele procesului tehnologic stabilit la începutul lecției pentru asamblarea elementelor produsului final;
O2 –să realizeze un colaj de primăvară folosind corespunzător tehnicile de decupare, îndoire, tăiere, pliere și lipire;
O3-să menţioneze ce schimbări majore se petrec în natură primăvara;
O4- să aprecieze lucrările pornind de la criteriile propuse inițial: corectitudine, aspect estetic și gradul de finalizare al lucrării;

Metode, procedee, tehnici: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia, turul galeriei
Mijloace de învăţământ: lucrarea model, laptop, video-proiector, foi albe şi colorate, foarfece, lipici
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
Resurse:
temporale: 50 minute
umane: 35 elevi
Bibliografie: Duță, F. , Arte vizuale și abilități practice, București, Editura Joy, 2014

Procesul tehnologic:

1. Se taie fâşii drepte, după contur, hârtia colorată penru a realiza petalele gerberei şi fâșia de hârtie verde franjurat pentru a
realiza iarba.
2. Se îndoaie în două părți egale fiecare fâșie de hârtie colorată.
3. Se lipesc capetele fiecărei fâșiei de hârtie între ele, se lipesc petalele de hârtie în formă de cerc pe foaia albă de lucru, urmând
lipirea tulpinii florii, apoi iarba în partea de jos a foii de lucru.
4. Se decupează cercul albastru şi se lipeşte în centru florii, urmează decuparea după contur a frunzelor florii şi-a soarelui,
albinei și buburuzei şi lipirea acestora pe foaie de lucru.
5. Se pliază frunzele pentru a reda aspectul real al acestora şi se lipesc de tulpina florii.
Desfăşurarea lecţiei:

Evenimentele Ob. Conținut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Activității Op. Metode și Materiale Forma de
procedee didactice organizare
1.Moment Asigurarea condițiilor optime pentru
organizatoric desfășurarea lecției și se verifică existența și
organizarea tuturor mijloacelor și a
materialelor didactice.
2. Captarea Se realizează prin intermediul unui cântec Conversația Laptop Frontal
atenției despre primăvară intitulat: Cântec de
primăvară! ( Anexa 1) Video-
proiector

3.Anunțarea Astăzi la ora de Arte vizuale și abilități Conversația Frontal


temei și a practice vom realiza un colaj de primăvară
obiectivelor folosind tehnicile de decupare, îndoire, tăiere,
pliere și lipire.
Precizez că elevii trebuie să lucreze cu atenţie,
să respecte indicaţiile cu privire la tehnicile de
lucru pentru a obţine lucrarea propusă.
Se inițiază o discuție cu privire la lucrarea ce Conversația Hârtie
4.Dirijarea urmează a fi confecționată, se vor enumera colorată
învatării materialele necesare și se va explica tehnica de
Lipici
lucru.
a) Prezentarea și intuirea lucrării model Observaţia Foarfece Frontal
Li se prezintă elevilor lucrarea model.
(Anexa2)
Analizăm împreună lucrarea model. (Anexa 2)
Lucrarea
b) Demonstrarea și explicarea etapelor model
de lucru Explicația ‚‚Colaj de
Le prezint elevilor imagini corespunzătoare primăvară’’
Demonstrația
etapelor ce urmează a fi atinse în realizarea
lucrării. Explicăm fiecare etapă de lucru Exercițiul
observată în imagini. Laptop
Se fac exerciții de încălzire a musculaturii
mâinii: Mișcăm degetele, închidem și Video-
deschidem pumnii, morișca înainte-înapoi, proiector
cântăm la pian, plouă, tună, a ieșit soarele.
,,Mişcăm degeţelele,
Batem palme, palmele,
Pumnişorii uite-aşa
Şi morişca tot aşa,
Înainte si-napoi,
Vine ploaia pe la noi.”
Pentru a realiza colajul de primăvară vom
parcurge următoarele etape:
 Se taie după contur hârtia colorată;
 Se îndoaie în două părți egale fiecare
fâșie de hârtie;
 Se lipesc capetele fâșiei de hârtie între
ele;
 Se lipesc petalele de hârtie, în formă
de cerc pe foaia albă de lucru;
 Se decupează cercul albastru;
 Se lipește cercul albastru în centrul
florii;
 Se lipește tulpina florii;
 Se decupează după contur frunzele
florii;
 Se pliază frunzele pentru a reda
aspectul real al acestora;
 Se lipesc funzele florii de tulpină;
 Se taie fâșia de hârtie verde franjurat
pentru a realiza iarba;
 Se lipește iarba în partea de jos a foii
de lucru;
 Se decupează soarele, albina și
buburuza după contur;
 Se lipesc soarele, albina și buburuza
pe foaia de lucru.
Elevii trebuie să păstreze acuratețea lucrării,
lucrând îngrijit, respectând succesiunea
etapelor de lucru.

5.Obținerea Se evaluează
performanței O1 Se realizează lucrarea propriu-zisă de către Conversația Hârtie Individual capacitatea
elevi. Supraveghez și ajut elevii, le dau colorată elevilor de a
Exercițiul aplica procesul
indicațiile necesare acolo unde este cazul.
tehnologic stabilit
Foarfece
Explicaţia la începutul
lecției pentru
Lipici realizarea
colajului de
primăvară.

O2 Se evaluează
capacitatea
elevilor de a
realiza un colaj de
primăvară
folosind tehnici
de decupare,
tăiere, îndoire,
pliere și lipire.

Se evaluează
O3 capacitatea
elevilor de a
menţiona
schimbările
majore ce se
petrec în natură
primavara
6.Asigurarea Elevii își prezintă lucrarea în fața clasei, Conversaţia
retenției și a enumerând etapele pe care le-au urmat în Se evaluează
transferulu realizarea colajului de primăvară. Explicaţia capacitatea
O3 elevilor de a
Realizeaz o expoziţie cu lucrările executate,
urmând ca acestea să fie apreciate în funcție aprecia lucrările
Turul
de criteriile propuse inițial: galeriei realizate pornind
- gradul de finalizare al lucrării; de la criteriile
- asamblarea corectă a materialelor; propuse inițial.
- aspectul estetic.
Elevii vor face “Turul galeriei” şi vor puncta,
Frontal
pe rând, colajul considerat de ei ca fiind cel
mai bine lucrat, ţinând cont de criteriile date.
7.Încheierea Fac aprecieri generale și individuale asupra Conversația Frontal
activității modului în care au lucrat elevii.
ANEXA 1: https://www.youtube.com/watch?v=efHrVbOGQLU

ANEXA 2:

S-ar putea să vă placă și