Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA SPECIALĂ NR. 1 SIBIU


DATA: 27.03.2019
CLASA : a III a
ARIA CURRICULARĂ : Tehnologii
DISCIPLINA: Abilităţi practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Activităţi cu materiale
sintetice: HÂRTIA
SUBIECTUL : ,, Ceasul nufăr”
TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderi

Obiective de referinţă:
1.2 Să aplice tehnici de prelucrare a materialelor;
1. 3 Să utilizeze instrumente şi ustensile adecvate;
2.2 Să combine materialele şi tehnicile învăţate pentru obţinerea unor produse simple sau complexe;
2.3 Să aprecieze intuitiv calitatea unor materiale sau a unui produs finit;
4.1 Să descopere posibilităţi de utilizare a diverselor materiale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O 1 - să identifice materialele şi ustensilele folosite;
O2- sa verbalizeze etapele de lucru;
O 3 - să decupeze cu acurateţe conturul trasat respectand etapele de lucru în confecţionarea ceasului nufar;
O4- să lipească hârtia colorată pe suportul de carton in forma de frunza de nufar;
O5 -să fixeze acele ceasornicului cu un ac cu gamalie mai mare;
O6- să indice situaţii în care poate utiliza produsul realizat;
O7- să manifeste interes asupra lecţiei, în vederea realizării unor produse de calitate

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode şi procedee:
* explicaţia, conversaţia, demonstraţia, munca independentă, activitatea in perechi ;
* învăţarea prin descoperire, instructajul verbal, aprecierea verbală.
 Mijloace de învăţământ
*hârtie colorată,carton colorat, foarfece, lipici,ace cu gamalie colorate CD (fondul muzical), plansa model,
imagini cu nuferi
 Moduri de organizare:
* frontal, individual.
RESURSE UMANE: 6 elevi
RESURSE PROCEDURALE:
*temporale : 45 minute;
*locul desfăşurării: sala de clasă.
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
a) oficiale:
 Curriculum Naţional Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2003;

b) metodico – didactice:
 Stan, L., „Abilități practice și educație tehnologică – ghid metodic clasele I - IV”, Ed. Aramis,
2007.
DEMERSUL DIDACTIC
Nr Secvenţele Conţinut instructiv - educativ Strategia didactică Evaluare
Metode şi Mijloace de Mod de
crt Lecţiei
procedee învăţământ organizare
didactice
1. Moment Se aeriseşte sala de clasă şi se Frontal
organizatoric asigură un climat de ordine şi Conversaţia
disciplină pentru desfăşurarea în
bune condiţii a orei de abilități
practice.
2. Anunţarea -Astazi la abilitati vom Explicatia, Frontal
temei şi a confecţiona împreună un ceas pe Conversatia
obiectivelor o floare de nufar din carton,
folosind tehnici de decupare
după şablon şi lipire.
O6
-Sa lucrati cat mai ingrijit si cat
mai frumos, sa fiti multumiti si
voi de ceasul confectionat ca sa
va puteti juca apoi cu el
exersand citirea orelor.
3. Dirijarea Prezint elevilor plansa cu lucrarea model
învăţării lucrarea realizata.
Conversația
O1 Intuirea materialelor necesare șablon imprimat pe Frontal Apreciez cu calificativ
a) prezentarea desfășurării activității: șablon carton colorat, verbal capacitatea elevilor
suportului de imprimat pe carton colorat, foarfece, lipici, de analiză a suportului
lucru foarfece, lipici, hartie colorata. Observația hartie colorata,ace cu Frontal lucrării
gamalie colorata
La ce vom folosi fiecare Conversația
material?
Un elev va enumera utilizarea
fiecarui material in parte.
Explicația

Prezint elevilor plansa cu etapele


de lucru.
b) stabilirea Se stabilesc etapele de realizare Plansa cu etapele de Frontal Apreciez cu calificativ
etapelor de a lucrării: lucru. verbal capacitatea elevilor
realizare a Demonstrația de a stabili etapele de
lucrarii O2 Etapa1 realizare a lucrării
-decupăm conturul frunzei de
nufar care reprezinta cadranul
ceasului
Etapa 2
-decupam floarea de nufar
Etapa 3
-decupam numerele si acele de
ceasornic
Etapa 4
-lipim floare de nufar pe frunza
Etapa 5
-lipim numerele pe floare de
nufar
Etapa 6
-fixăm acele de ceasornic pe
cadranul ceasului
In timp ce explic etapele de
lucuru demonstrez practic
realizarea ceasului nufar

-Cine vrea sa prezinte inca o


data care sunt etapele de lucru? Explicatia Apreciez capacitatea
Un elev va veni in fata clasei si elevilor de a verbaliza
va verbaliza etapele de lucru Frontal etapele de lucru
ajutandu-se de plansa model.

Se trece la executarea lucrarii pe


c)executarea O3 un fond muzical relaxant- Exercițiul CD-Rapsodia
lucrării O4 Rapsodia Romana-G.Enescu. Romana-G.Enescu
O5 Munca Individual
Se dau indicații suplimentare independentă șablon imprimat pe Apreciez cu calificativ
sau individuale dacă este carton colorat, verbal capacitatea elevilor
necesar. foarfece, lipici, de a realiza lucrarea
Elevii executa lucrarea urmarind hartie colorata conform indicațiilor
permanent etapele de lucru; sint primite
ajutati elevii care intampina
greutati.
Elevii care finalizeaza lucrarea Apreciez altruismul
mai repede sint indrumati sa Activitate in elevilor
ajute un coleg care executa mai perechi
incet.

5. Încheierea Elevii își apreciază lucrările Conversația Mini - expoziție Individual, Apreciez capacitatea de
activității O6 personale și pe cele ale colegilor cu lucrările realizate frontal evaluare și autoevaluare.
O7 având în vedere respectarea
etapelor de lucru și acuratețea
lucrării.
Ceasul nufar realizat in cadrul
orei va fi luat acasa de catre
elevi.

S-ar putea să vă placă și