Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.03.2023
CLASA: I
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Dragu Carmen
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Din lumea celor care nu cuvântă
ARIA CURRICULARĂ: Arte; Tehnologii;
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Arte vizuale și abilități practice (AVAP)
SUBIECTUL LECȚIEI: Semn de carte/Iepurașul
TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română, Muzică și mișcare
COMPETENȚE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice (AVAP)
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

Comunicare în limba română (CLR):


1.3. Identificarea sunetelor şi silabelor în cuvinte şi a cuvintelor în enunţuri rostite cu claritate;

Muzică și mișcare (MM):


2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv

COMPETENTE DERIVATE:
AVAP- C1- identificarea materialelor de lucru;
C2- utilizarea corectă a tehnicilor de lucru;
C3- respectarea ordinii etapelor de lucru;
C4- evaluarea lucrărilor pe baza criteriilor date;
CLR - C5- identificarea sunetului i în cuvinte,
MM - C6- ascultarea cântecelor propuse;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstrația, conversația euristică, observația, jocul didactic, munca
independentă, turul galeriei;
MIJLOACE DE ÎNVĂTĂMÂNT: tablă magnetică, exemple de lucrări, materiale necesare – imagini, planșe, foarfecă, lipici,frunze,
pahare din plastic,creioane colorate;
MOD DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: Individual, frontal;
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: aprecieri verbale, observare sistematică.
TIMP: 40 de min

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin
al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin
ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Cerghit, Ioan, (2002), Metode de învățământ, Polirom, Iasi;
Cucoș, Constantin, (2009), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și grade didactice, Polirom, Iasi;
Desfăşurarea lecţiei
Etapele Com- Activitate cadru didactic Activitatea elevilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
Lecției peten- procedee organizare
țe
deri-
vate
1.Moment Se creează condiţiile optime pentru Îşi pregătesc Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei. materialele necesare.
(1 min) Se pregătesc materialele.
2.Captarea Ia uitați ce am găsit cand am revenit din Sunt atenți la Frontal Aprecieri
atenţiei C5 pauză ! Niște ghicitori ! (ANEXA 1) explicațiile primite. verbale
(3 min) C6 Copiii sunt încântați Conversația Planșa cu
și sunt atenți la indicațiile ghicitori
primite.
Daaa.
3.Reactualiza- Haideți să ne amintim ce știm despre Tehnicile de lucru Conversația Frontal Aprecieri
rea hârtie! sunt: decupare, lipire euristică verbale
cunoștințelor îndoire.
(2 min)
4.Anunţarea Voi comunica elevilor subiectul lecţiei şi Elevii ascultă cu Explicaţia Frontal
temei și a performanţele aşteptate de la ei. Să interes. Conversația
obiectivelor respectăm tehica de lucru, să evaluăm corect
(1 min) o lucrare conform criteriilor de evaluare.
Astăzi vom realiza un semn de carte sub
formă de iepuraș.
5.Dirijarea C1 Elevii sunt atenți la Tabla Individual
învăţării C2 Pe bancă aveți materialele necesare explicațiile oferite. magnetică Observarea
( 25 min) C3 realizării portretului. Să le numim. Identifică sistematică
C4 materialele existente pe
C5 Le prezint plansele cu semnul de bănci. Explicația Foarfecă
C7 carte.Dar și exeplific modul de realizare al Lipici Frontal
lucrării. Creioane
Sunt atenți la explicarea colorate/ca
Voi prezenta criteriile de evaluare ale etapelor. Conversația, rioci Frontal
lucrărilor. Observarea
a) Gradul de finalizare al lucrării; Adresează întrebări sistematică
b) Decuparea corectă a frunzelor; dacă au nelămuriri.
c) Lipirea materialelor; Repetă etapele.
d) Originalitatea de realizare a lucrării; Sunt atenți la enumerarea
Voi crea un climat de lucru propice. criteriilor de evaluare.
Demonstrația
Voi urmări modul de realizare al lucrării, Elevii vor lucra pe
voi aduce explicații suplimentare dacă este fond muzical.
cazul. Ascultă cântece. Observarea
Execută lucrarea, Munca Individual sistematică
respectând etapele de independentă
lucru prezentate.
6.Obţinerea C5 Voi expune lucrările pe tablă. Elevii vor ieși la Conversația Lucrările Individual Observarea
performanței Voi cere elevilor să evalueze lucrările tablă și vor evalua Turul copiilor sistematică
(7 min) C4 după criteriile date. lucrările celorlalți elevi galeriei Tabla
conform criteriilor date. Explicația magnetică;
Observația Frontal
7. Încheierea Voi face aprecieri asupra modului cum Copiii ascultă. Conversaţia Frontal Aprecieri
activităţii s-au comportat elevii la lecţie și cum au verbale
(1 min) răspuns.
Voi acorda recompense elevilor. Primesc
recompensele.
Anexa 1

1. Urecheat e și-i fricos,


Dar e tare norocos.
Noroc are de picioare,
Când primejdia e mare.

Fuge iute pe imaș,


Urecheatul…..Iepuraș !

2. Are foi şi nu e pom,


Îţi vorbeşte şi nu-i om,
Dă exemple, sfaturi multe
Celor ce vor să le-asculte!
(cartea)
PROCES TEHNOLOGIC

1. Așezați foaia în poziție orizontală. Suprapuneți colțul din dreapta jos pe latura de sus a foii
și tăiați surplusul de hârtie (adică dreptunghiul rămas), astfel încât să obțineți un pătrat.

2. Așezați pătratul în poziția romb și suprapuneți colțul de jos peste colțul de sus.

3. Îndoiți colțul de sus, în jos, până la baza triunghiului.

4. Pliați colțul din dreapta, spre interior, până la vârful triunghiului îndoit anterior, iar apoi
repetați operația cu celălalt colț, adică cel din stânga.
5. Suprapuneți colțurile anterior pliate peste colțul de sus.

6. Introduceți, pe rând, triunghiurile obținute anterior, în interiorul buzunarului care s-a


format

7. Îndoiți surpursul de hârtie, obținut la pasul numărul 1, în două părți egale. Încercați să
decupați două urechiușe de iepuraș. Cu ajutorul unei foi de hârtie de altă culoare, încercați să
procedați la fel pentru a obține două urechiușe mai mici, iar din decuparea colțului acesteia
veți obține nasul. Cu ajutorul unui obiect rotund, desenați, pe o coală alba, conturul ochilor și
de asemenea decupați un dreptunghi mic din coala albă pentru a obține dinții iepurașului.

8. Lipiți elementele decupate pe forma capului de iepuraș.

S-ar putea să vă placă și