0% au considerat acest document util (0 voturi)
197 vizualizări8 pagini

Proiect Didactic Avap Grad2 2022

Încărcat de

Adelina Ilie
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
197 vizualizări8 pagini

Proiect Didactic Avap Grad2 2022

Încărcat de

Adelina Ilie
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.03.2022
UNITATEA DE INVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială nr.179
CLASA: PREGATITOARE G
PROFESOR PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR: VLAD ROXANA
ALEXANDRA
ARIA CURRICULARĂ: ARTE ŞI TEHNOLOGII
DISCIPLINA: ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE
UNITATEA TEMATICA: LA PESCUIT
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ
SUBIECTUL LECŢIEI: „GHIOCELUL”- COLAJ-tehnici simple –rupere,taiere,decupare
dupa contur
TIPUL LECȚIEI: DOBÂNDIRE DE NOI CUNOŞTINŢE”
DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, MM, DP
COMPETENȚE SPECIFICE:

2.3. REALIZAREA DE OBIECTE/CONSTRUCŢII/FOLOSIND MATERIALE UŞOR DE


PRELUCRAT ŞI TEHNICI ACCESIBILE
2.6. PARTICIPAREA LA ACTIVITĂŢI INTEGRATE ADAPTATE NIVELULUI DE
VÂRSTĂ, ÎN CARE SE ASOCIAZĂ ELEMENTE DE EXPRIMARE VIZUALĂ,
MUZICALĂ, VERBALĂ, KINESTEZICĂ.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și până la sfârșitul lecției toți elevii vor fi capabili:
O1. să enumere etapele de lucru ale activităţii propuse, pe baza explicaţiilor învăţătoarei.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev enumeră etapele de lucru.

O2. să folosească corect materialele puse la dispoziţie , pe baza explicaţiilor date. Obiectivul
se consideră realizat dacă fiecare elev foloseşte corect materialele puse la dispoziţie.

O3. să aplice tehnici de lucru adecvate pe baza informaţiilor primite de la învăţătoare.


Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil aplică tehnici de lucru adecvate.
O4. să realizeze corect lucrarea, respectând succesiunea etapelor de lucru. Obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare elev realizează corect lucrarea.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, lucrul practic,
jocul didactic, turul galeriei.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: planșă cu ghiocel, aracet, pensule, hartie creponata,
fotografii ale elevilor.
FORME DE ORGANIZARE: activitate: frontală, individuală
TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, individuală, evaluare frontală.
RESURSE UMANE: 19 elevi
RESURSE TEMPORALE : 35 MIN +10 MIN ACTIVITATI RECREATIVE
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
***Abilităţi practice – clasele I-IV – Ghid metodic” autori : Violeta Faliboga , Virginia
Ghergu Editura Axa – 2001
*** „Metodica activităţilor practice în ciclul primar”autori : Ion Şerdean , Florin
Diţuleasca editura : Didactică şi Pedagogică – Bucureşti – 1977
***“ Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV”autor : Diaconu ,Editura
Petrion, Bucureşti – 2000
*** Programa școlară pentru disciplina Arte Vizuale și Abilităţi pratice Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Competenţe O Metode și Mijloace de Forme de
Conținut științific Evaluare
lectiei specifice P procedee învățământ organizare
Crearea condiţiilor necesare Conversaţia
Momentul bunei desfăşurări a orei: Frontal Observarea
organizatoric DP aerisirirea sălii de clasă, Observaţia sistematică a
2min amenajarea spaţiului de comportamentului
desfăşurare a activităţii, elevilor
pregătirea materialului
demonstrativ.

Introducerea în activitate se
Captarea realizează printr-o ghicitoare:
atentiei CLR Convesaţia Frontal Aprecieri verbale
2 min “E micut si frumusel,
Din zapada el se-arata
Alb si cu codita verde,
Da de veste-n toata tara
Ca soseste primavera.”

Se pun întrebări despre


anotimpul în care ne aflăm.

Anuntarea În ora de AVAP vom realiza o


temei,a planşă cu tema ”Ghiocelul”, Planşă cu Frontal Aprecieri verbale
subiectului şi DP utilizând diferite tehnici de Conversaţia ghiocel
a obiectivelor lucru. Explicaţia
lecţiei Vom folosi ca materiale de
3 min lucru:un ghiocel confectionat
din hartie, pensulă, aracet,
hartie creponata, betisoare.
Dirijarea a) prezentarea şi analiza
învăţării modelului : se prezintă planşa Demonstraţia Frontal
20 min pe care o vor realiza elevii la
ora de AVAP şi se analizează. Obsevaţia
Planşă cu
b)recunoaşterea materialelor: ghiocelul Observarea
-elevii observă pe băncuţe Conversaţia Frontal sistematică a
CLR recipiente în care se vor afla Observatia Pensulă comportamentului
materialele necesare pentru Hartie elevilor
realizarea ghiocelului. creponata
-elevii enumeră materialele: Aracet
pensulă, aracet, hartie Betisoare
creponata,fotografii ,betisoare. Fotografii
Aprecieri verbale
c)demonstrarea tehnicii de
lucru: Demonstraţia
-se explică etapele de lucru:
-se aşază planşa cu ghiocelul pe
verticală. Frontal
-se ia pensula şi se introduce în
recipientul în care au aracet .
-se rupe hartie creponata alba Conversaţia
se mototoleste si se lipeste pe
suprafata alba a ghiocelului Explicaţia Observarea
-se pune aracet pe toată sistematică a
suprafața de sus a ghiocelului comportamentului
si se lipeste hartie creponata elevilor
verde.
-dupa obtinerea ghiocelului,se Individual
decupeaza fata fiecaruia dintr-
o fotografie si se lipeste intre
cele doua petale albe .

d)executarea lucrării de către


elevi:
Înainte de executarea Individual
propriu-zisă a lucrării ,se Lucrul
fac câteva exerciţii pentru practic
încălzirea muşchilor mâinii.
Elevii încep să realizeze Conversaţia
ghiocelul, respectând
ordinea etapelor de lucru.
Se oferă indicaţii şi ajutor Aprecieri verbale
MM în realizarea lucrărilor. ”Anotimpurile- Frontal
Se lucrează pe fond Antonio
Obţinerea muzical. Vivaldi”
performanţei
7min Se expun pe un panou toate
lucrările realizate de către Conversaţia
elevi(turul galeriei). Elevii Observaţia
analizează lucrarea
comparativ cu ale colegilor. Lucrările Aprecieri verbale
Vor fi apreciate calităţii executate de
precum: corectitudine, către elevi
acurateţe, finisarea lucrării,
aspectul îngrijit.
Elevii sunt solicitați să își Observarea
exprime propria părere. Frontal sistematică a
Elevii primesc câte o bucată Conversaţia comportamentului
de hârtie pe care vor nota elevilor
numele colegului cu cea mai
bună lucrare.

Activități MM Frontal Aprecieri verbale


recreative Cantare vocala: „Infloresc
10 min gradinile.”

Se fac aprecieri colective şi Frontal


individuale asupra modului de Conversaţia Aprecieri verbale
Incheierea lucru şi participării la
lecţiei activitate în general.
1 min

S-ar putea să vă placă și