Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.05.2022
UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială, Nr.3 Marginea
PROPUNATOR: Dănilă Raluca-Nicoleta
CLASA : Pregătitoare
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Știintele ale Naturii
DISCIPLINA: Matematică și Explorarea Mediului
UNITATEA TEMATICĂ: : ,,Povestea florilor”
SUBIECTUL: Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0-31 cu/fără trecere
peste ordin. Părțile componente ale plantelor.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română
Matematica și explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice
SCOPUL LECȚIEI : Dezvoltarea capacității de a opera cu numere naturale în
concentrul 0-31, aplicând algoritmii de calcul în rezolvarea unor exerciții și probleme.

TIPUL LECŢIEI: Lecție de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematica si Explorarea mediului:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, diferenţă, =, +. -) în
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme

3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat,
în scopul identificării unor regularităţi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1 – să recunoască părțile componente ale plantelor și rolul acestora în dezvoltarea
plantei.
O2 – să utilizeze corect terminologia matematică ( sumă, diferență, mărit cu, micșorat
cu)

1
O3 – să efectueze correct adunări și scăderi în concentrul 0-31 cu /fără trecere peste
ordin folosind axa numerelor
O4 - să rezolve corect problemele date printr-o operație folosind imagini ale plantelor;
O5- să asambleze părţile componene ale plantei pentru realizarea lucrării finale;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, observația, RAI
b) Mijloace de învățământ:” Zâna Primăvara “ coș, scrisoare ,fișă de lucru, fișă de
evaluare, hârtie colorata, lipici, jetoane, flori, plic, planșe, planșă magnetică de pătrățele,
marker, jetoane.
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
d) Resurse temporale : 50 min
-40 minute lecție,10 minute activităti în completare
e) Resurse umane: 24 elevi.
f) Forme și tehnici de evaluare : capacitatea elevilor de a evalua, aprecieri verbale.
BIBLIOGRAFIE:
– Ghidul Practic pentru Clasa Pregătitoare, Ed. Ars Libri – Bucuresti,2015

2
3
STRATEGII DIDACTICE

Timp
Nr Etapele O CONŢINUTUL
METODE MIJLOA- FORME EVALUA
. Lecţiei B
INSTRUCTIV-EDUCATIV CE DE DE
ÎNVĂŢĂ- ORGANI RE
MÂNT ZARE
1. Moment organizatoric 2’ Se va asigura prin cerințe verbale ordinea și disciplina conversaţia Penar, Caiet frontal Capacitatea
în clasă necesare desfășurării orei. de lucru, elevilor de a
Se vor pregăti materialele necesare pentru lecție. pix. se organiza

2. Verificarea 5’ Se va realiza cu ajutorul unor întrebări Conversația Planșă frontal Capacitatea


cunoștințelor  Cum se numește rezultatul adunării? Calcul mintal Calendarul elevilor de a
anterioare  Cum se numește semnul adunării? naturii răspunde la
 Cum se numește rezultatul scăderii? întrebări.
 Cum se numește semnul scăderii?
Apoi vom efectua câteva operații de calcul
mintal
O1 Exemplu
O2 Cât este suma numerelor 3 și 4?
Măriți numărul 5 cu 2.
Micșorați numărul 8 cu 4.
Cât este diferența numerelor 5 și 4?
În continuare ne vom reaminti părțile componente ale Capacitatea
plantelor. elevilor de a
Cu ajutorul unei planșe, elevii vor răspunde la răspunde la
următoarele întrebări: întrebări
Care este rădăcina plantei? Care este rolul acesteia?
Cum se numește acestă parte a plantei?( floarea)
Care este tulpina plantei? Care este rolul acesteia?
Cum se numește această parte a plantei?( frunză)
Care este rolul acesteia?
Se va realiza “CALENDARUL NATURII “
- În ce dată suntem astăzi?
4
- În ce lună?
- În ce an?
- Ce zi este azi?
- Dacă astăzi este joi, ieri a fost .....
- Dacă astăzi este joi, mâine va fi .....
- În ce anotimp suntem?
- Cum este vreme?
- Cum ne îmbrăcăm?
- Câte anotimpuri cunoașteți?
- Ce schimbări se produc în natură în anotimpul
primăvara?

3. Captarea atenţiei 3’ Se va realiza cu ajutorul “Zânei Primăvara” care aduce Zana Capacitatea
un bilet pentru elevi. conversaţia primăvară frontal elevilor de a
Dragi elevi, Bilet asculta
Sunt foarte tristă, trebuie să merg la Balul Coș indicațiile
Anotimpurilor dar mi-am pierdut florile din coș. As Zănei.
dori să mă ajutați să le recuperez. Pentru a recupera
florile trebuie să rezolvați corect exercițiile propuse
de doamna învățătoare. Mă ajutați?
(Anexa Nr.1)
4. Anunţarea temei şi a 2’ Se va anunța tema și obiectivele lecției într-o manieră Capacitatea
obiectivelor accesibilă elevilor. conversaţia frontal elevilor de a
asculta un
mesaj

5. Recapitularea şi Se va realiza cu ajutorul unor jetoane pe care elevii Observația


sistematizarea le au pe masute . Elevii sunt împărțiți în șase grupe. Conversaţia frontal Capacitatea
cunoştinţelor Fiecare grupă va întorce jetonul. Pe jetoane sunt aplicate Jetoane elevilor de a
imagini ale următoarelor flori de primăvară: liliac, Conversația asculta
narcisă,garoafă,gerberă ,crini, lalea. indicațiile
Flori

5
În continuare elevii vor rezolva o fișă de lucru. (Anexa Capacitatea
nr.2) elevilor de a
4’ Elevii vor calcula operații de adunare și scădere Exercițiul Fișă de frontal utiliza corect
O3 lucru axa
folosind axa numerelor.( Exercițiul nr.1, Anexa nr.2)
individual numerelor

La următorul exercițiu elevii vor efectua operații cu


numere așezate unul sub altul .( Exercițiul nr. 2, Anexa Exercițiul Capacitatea
nr.2) elevilor de a
O3 Fișă de Frontal rezolva
Cubul lucru Individual corect
Elevii vor efectua operații de adunare și scădere așezate operațiile de
într-un tabel, cu ajutorul datelor vor compune o adunare și
problemă. ( Exercițiul nr. 3, Anexa nr.4 ) scădere
Jeton-
5’ Axa Capacittea
numerelor elevilor de a
Exercițiul efectua corect
operații
Apoi vor avea de realizat corespondența dintre operațiile
O3 de adunare și scădere și rezultatul acestora. (Exercițiul Frontal
nr. 4, Anexa nr. 2) Individual Capacitatea
Cubul Fișă de elevilor de a
lucru rezolva
corect
Se va rezolva o problemă cu ajutorul imaginilor. Exercițiul exerciții de
(Exercițiul nr. 5, Anexa nr.2) adunare și
Plansă scădere

Acest exercițiu se va rezolva pe grupe, fiecare grupă


trebuie să așeze jetoanele corespunzător pentru a forma o
floare. Florile vor fi așezate pe o planșă. Problematiza
4’ Se va citi următoarea cerință. Bunica are nevoie de voi rea
6
pentru a planta flori în gradină. Pentru a o ajuta trebuie să Capacitatea
O4 așezați jetoanele în ordinea corectă pentru a forma o Planșă Frontal elevilor de a
floare. Lipiți jetoanele pe planșă pentru a compune magnetică Individual rezolva
corect
“Grădina bunicii”.
Fișă de problema
( Anexa nr. 4.) lucru

Planșă
4’

Individual
Frontal
O5

Capacitatea
5’ elevilor de a
așeza corect
Fișă de părțile
Conversația lucru componente
ale plantelor
Frontal
Jetoane Individual
Planșă
Lipici

Pe grupe

O5

6. Evaluare 6’ O2 Se va realiza cu ajutorul unei fișe de evaluare. (Anexa Conversaţia Fișă de individual Capacitatea
O4 nr.3) evaluare elevilor de
O5 rezolva
7
corect
exercițiile
7. Încheierea lecţiei 2’ Se apreciază activitatea elevilor pe parcursul orei, conversația Flori frontal Capacitatea
răspunsurile date de aceştia, modul de rezolvare al tuturor elevilor de a
cerinţelor şi se evidenţiază elevii care au fost activi. asculta un
Se vor așeza florile câștigate în coșul Zanei și îi vom ura mesaj
„Distracție plăcută” la Balul Anotimpurilor.

8
Anexa nr.1

Dragi elevi,
Sunt foarte tristă, trebuie să merg la Balul Anotimpurilor dar mi-am pierdut florile din
coș. As dori să mă ajutați să le recuperez .Mă ajutați?
Pentru a recupera florile trebuie să rezolvați corect exercițiile propuse de doamna
învățătoare.

Cu drag, Zâna Primăvara

9
Nume_:________________ Data: _________
Anexa nr.2 Fișă de lucru

1.Folosind Axa numerelor, calculează după model.

01 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 2930

27-3=

15+6=

22-4=

2.Calculează:

Z U Z U

2 1 + 2 3 +
3 2

2 6 -- 2 3 --
5 3

10
3.Efectuează, apoi completează tabelul.

1.

Erau 26 29 15

S-au ofilit 3 5 6

Acum sunt

4 . Ajută fluturii să găsească florile potrivite!

14 + 8 = 22 – 5 = 9 +5=

1 2 1
4 2 7

11
5.
Maria a cules 17 lalele și 5 zambile.
Câte flori a cules?

R:

6. Bunica are nevoie de voi pentru a planta flori în gradină. Pentru a o ajuta trebuie să
așezați jetoanele în ordinea corectă pentru a forma o floare. Lipiți jetoanele pe planșă
pentru a compune “Gradina bunicii”.
( Anexa nr. 4.)

12
Anexa nr.3

Fișă de evaluare

1. Colorează răspunsul corect.


23+ 4= 27 28 29
7

29 28 26
29- 3=
30 31 29
13+ 5=

2. În grădina bunicilor sunt 12 zambile și 5 lalele.


Câte flori sunt în grădină?

R:

3. Colorează doar partea indicată.


Galben-Floarea
Verde –Tulpina
Maro- Rădăcina

13
Anexa nr.4

14
15

S-ar putea să vă placă și