Sunteți pe pagina 1din 9

Şcoala gimnazială nr.

1 Pantelimon
str. Mioriţei, nr. 24 A, Pantelimon, jud. Ilfov
tel.: 021/313 51 52
fax: 021/312 13 03
e-mail: pantelimonscg1@yahoo.com

Proiect de lecţie
Institutor, BROȘTEANU VLAICU MIHĂIȚĂ

AN ȘCOLAR,
2019-2020
Clasa: I F
1
Data: 03.03.2020
Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII
Disciplina: MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
Unitatea de învăţare: PRIETENII MEI NECUVÂNTĂTORI
Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 100, cu trecere și fără trecere peste ordin
Tipul lecţiei: consolidare

Experienţa de învăţare: Elevii efectuează adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100 învăţate până acum, cei mai mulţi
utilizează denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, =, +, - ) în rezolvarea de probleme.
Scopurile lecţiei:
 Consolidarea cunoștintelor şi exersarea deprinderilor dobândite de elevi cu privire le rezolvarea de exerciţii şi probleme de adunare
şi scădere în concentrul 0-100, cu trecere și fără trecere peste ordin;
 Reactualizarea termenilor specifici limbajului matematic;
 Exersarea gândirii şi a operaţiilor acesteia.

Competenţe urmărite: - efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-100


- rezolvarea de probleme simple

Activităţi integrate în lecţie:


CLR
- formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
- identificarea literelor corespunzătoare rezultatului corect;
- citirea de mesaje scurte;
AVAP
- realizarea unui colaj de primăvară, folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
MM
- intonarea cântecului „Vine,vine primăvara!” învăţat la muzică şi mişcare;

2
Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la finalul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O 1 -să efectueze oral şi în scris, exerciţii de adunare şi scădere cu numere naturale de la 0 la 100, fără trecere peste ordin, pe baza
cunoştinţelor asimilate anterior;
O2 - să utilizeze limbajul specific matematicii în prezentarea demersurilor de rezolvare a exerciţiilor şi a problemelor, bazându-se pe
cunoştinţele asimilate;
O3 -să afle numărul necunoscut dintr-o operaţie de adunare sau scădere, pe baza cunoştinţelor dobândite anterior;
O4 -să aplice algoritmul de calcul în rezolvarea problemelor;
O5 - să participe în mod activ şi eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor.

Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
a)metode şi procedee: observaţia, conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea, algoritmizarea, munca independentă;
b)forme de organizare: individual, frontal;

2. Resurse materiale: fişe de lucru, flip-chart, markere, planşă, jetoane cu elemente specifice anotimpului primăvara, laptop, fişe de
muncă independentă.
3. Forme şi tehnici de evaluare:
- seturi de întrebări pentru evaluare orală;
- fişe pentru evaluare în scris;
- sarcini didactice pentru munca independentă.

Durata: 45min

Bibliografie:
*** Programa școlară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
M. Neagu, M. Mocanu(2007), ,,Metodica predării matematicii în ciclul primar”, Ed. Polirom, Bucureşti

3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Secvenţele Ob. Timp Organizarea conţinuturilor Strategii didactice Evaluare
crt. lecţiei Op. Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Moment 1 min. Pregătirea materialului conversaţia frontală


organizatoric didactic necesar bunei desfăşurări a
activităţii de matematică şi
explorarea mediului.
Se verifică tema cantitativ. conversaţia frontală aprecieri
2. Verificarea şi O1 Verificarea noţiunilor exerciţiul individuală verbale
5 min.
reactualizarea O2 teoretice.
cunoştinţelor -Cum se numesc numerele care se
O5
adună?
-Cum se numeşte rezultatul
adunării? calcul mintal frontală
-Cum se numește numărul din care individuală
se scade? Dar numărul care se
scade?
- Cum se numeşte rezultatul
scăderii?
-Care este semnul grafic al operației
de adunare? Dar al scăderii?
Exerciţii de calcul mintal
5+ 3 10- 3 10+30
8+ 4 17- 10 20+10
-Care este suma numerelor 70 şi 8?
-Mă gândesc la un număr. Îl adun cu
20 şi obţin 60. La ce număr m-am
gândit?

4
Ghicitori matematice
În căsuța din pădure
Stau cei 7 piticei
Dacă 2 sunt după mure
Câți acasă-s cuminței?

În poiană e o floare
Roşie e la culoare.
Încă nouă-s galbene.
Socoteşte repede,
Câte flori cu toate sunt
Şi se leagănă în vânt?

3. Captarea 3 min. Se prezintă elevilor o planşă, observaţia planşă frontală observarea


atenţiei şi cu peisaj de primăvară şi jetoane explicaţia jetoane sistematică
motivarea reprezentând: fluturi, flori,
pentru rândunele, albinuțe și copii.
învăţare Elevii sunt anunţaţi că „Zâna
Primăvară” îi roagă să decoreze
peisajul cu elementele
corespunzătoare, în urma rezolvării
corecte a sarcinilor din fişele de
lucru.

4. Anunţarea Adunarea şi scăderea numerelor observarea


titlului lecţiei 1 min naturale de la 0 la 100 formate explicaţia frontală sistematică
din zeci şi unităţi cu numere
naturale formate din unităţi, zeci
și unități, cu și fără trecere peste

5
ordin

Se prezintă elevilor o
5. Desfășurarea varietate de exerciţii pe care explicaţia frontală
20
lecției min.
le vor rezolva la flip-chart şi
pe fişe.
În urma rezolvării fiecărei
O1 sarcini de lucru, elevii vor descoperi
O2 câte un mesaj.
O5
Calculează, apoi scrie
litera corespunzătoare conversaţia fişe de lucru frontală scrisă
fiecărui rezultat şi vei explicaţia flip-chart individuală
descoperi cuvântul care exerciţiul markere aprecieri
lipseşte din fiecare enunţ. problematizarea jetoane verbale
(Anexa 1) jocul didactic reprezentând
lalele observarea
1. Calculează: sistematică

17+ 39+ 51+ 89- 81- 95-


12 9 6 6 19 5

48 57 62 29 83 90
J U O A T R

TOŢI AVEM NEVOIE DE


AJUTOR.
29 48 57 83 62 90

6
O1
O2
2. Află: conversaţia fişe de lucru frontală observarea
O5
a) suma numerelor: 31 şi 24; explicaţia flip-chart individuală sistematică
O1 exerciţiul markere
48 şi 19; 20 şi 19
O2 problematizarea jetoane aprecieri
O3 b) diferenţa numerelor: 82 şi jocul didactic reprezentând verbale
O5 19; 49 şi 8; 52 şi 20; 61 şi 29 fluturi

63 67 55 41 32 39
E O C G I L

ÎMI PLACE SĂ LUCREZ CU


COLEGII. conversaţia fişe de lucru frontală observarea
55 67 39 63 41 32 32
explicaţia flip-chart individuală sistematică
exerciţiul markere
3. Află numărul care lipseşte: problematizarea jetoane aprecieri
jocul didactic reprezentând verbale
+ 4 = 39 20 + = 70 rândunele

- 18 = 36 - 48 = 19
O1
O2 50 54 67 35
O5 Ș O R U

A LUCRA ÎMPREUNĂ ESTE


UȘOR.
35 50 54 67

7
4. Ajută albinuțele să ajungă la
stup: fişe de lucru
conversaţia flip-chart frontală observarea
36- 4+ 8= explicaţia markere individuală sistematică
76- 6+ 5= exerciţiul jetoane
21+ 4- 16= problematizarea reprezentând aprecieri
63-18+15= jocul didactic albinuțe verbale

60 75 9 40
U B I N

ÎMPREUNĂ SUNTEM MAI


BUNI.
75 60 40 9

6. Obţinerea O4 7 min Rezolvă următoarea conversaţia fişe de lucru frontală observarea


performanţei O5 problemă: explicaţia flip-chart individuală sistematică
(Anexa 2) exerciţiul markere
Maria a numărat 53 fluturi problematizarea jetoane aprecieri
galbeni și cu 14 fluturi roșii mai jocul didactic reprezentând verbale
puțini. copii
Câți fluturi a numărat Maria?

Scrie cuvântul
corespunzător răspunsului
problemei pentru a completa
enunţul:
PERECHE FORMAŢIE CÂȘTIG
33 87 92
A RĂMÂNE ÎMPREUNĂ ESTE UN
CÂŞTIG.

8
Vom aşeza şi noi în peisajul de
primăvară tot atâți copii câte
sunete conţine cuvântul
„CÂȘTIG”.
7. Asigurarea O1 8 min Fişă de muncă conversaţia caiet individuală scrisă
retenţiei şi a O4 independentă (Anexa 3 ) explicaţia
transferului Interpretarea cântecului exerciţiul laptop
„Vine,vine primăvara!” munca sitem audio
Se fac aprecieri generale independentă
şi individuale asupra desfăşurării
lecţiei, a modului în care elevii au conversaţia frontală aprecieri
participat şi au răspuns la solicitări. verbale
Temă pentru acasă

S-ar putea să vă placă și