Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.10
Clasa: II-a ,,A
Disciplina: Matematica
Modulul:Adunăm rezervând și scădem împrumutând.
Subiectul:Scăderea numerelor formate din ZU- U=ZU; ZU - ZU= ZU ; Z - ZU = ZU
Tipul lecției: predare-învățare
Unități de competență

1.1 Utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de număr natural, adunare,
scădere.
2.1 Aplicarea adunării, scăderii și a proprietăţilor acestora pentru: compunerea și
descompunerea numerelor 0 – 100; aflarea unor numere necunoscute în exerciţii, șiruri
date; schimb de bani.
1.1. Rezolvarea problemelor cu adunări și/sau scăderi: cu plan sau cu justificări.
:

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – să-și însușească noul algoritm de calcul al scăderii;
O2 – să aplice corect algoritmul în exercițiile propuse;
O3 – să folosească terminologia matematică corespunzătoare operației de scădere;
O4 – să efectueze corect operații de adunare și scădere în concentrul 0 -100;
O5 – să rezolve problemele date prin operațiile corespunzătoare;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE PENTRU ELEVUL CU CES:


O1 – să efectueze operații de adunare și scădere în concentrul 0-10 folosind imagini și
obiecte;
O2 – să rezolve probleme simple ilustrate;
O3 – să aibă un comportament adecvat pe parcursul activității.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE:conversația, explicația, observația, exercițiul, jocul didactic,
problematizarea;
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: manualul, fișă de lucru, instrumente de scris, caietul
elevului;
FORME DE DE ORGANIZARE: individual, frontal, în perechi.
DEMERS DIDACTIC
Timp Ob Strategii didactice
Momentele op. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme Evaluare
Nr. procedee de de
crt.
lecției
învățământ organizare
1. Moment 1min. O6 Asigurarea climatului corespunzător unei bune Conversația Catalog Frontal Capacitatea
organizatoric desfășurări a orei de Matematică și explorarea elevilor de a
mediului. se organiza
Pregătirea materialul didactic necesar pentru pentru oră.
activitate.
2. Reactualizarea 3 Verificarea cantitativă și calitativă a temei scrise. Capacitatea
cunoștințelor min. Evidențierea elevilor care au rezolvat corect tema, Conversația Caiete de Frontal elevilor de a
asimilate O3 care au caiete ordonate și îngrijite. lucru Individual utiliza în
anterior teme răspunsurile
O4 Verificarea cunoștințelor prin intermediul date
întrebărilor: terminologia
Cum se numesc numerele care se adună? specifică
Cum se numește numărul din care scădem? matematicii.
Cum se numește numărul pe care îl scădem?
Cum se numește rezultatul operației de adunare?
Cum se numește rezultatul de scădere?

Exerciții de calcul oral:


Află suma numerelor 25 și 7, 50 și 9, 47 și 3.
Află diferența numerelor 70 și 30, 15 și 12, 16 și
6.
3. Captarea 3 O4 Ghicitori matematice: Conversația Ghicitori Frontal Capacitatea
atenției min. O6 Iată, niște albinuțe elevilor de a
elevilor Vesele și hărnicuțe formula
Mătură praful prin stup răspunsuri la
Și sunt 60 în acel grup. ghicitorile
Vin 14 să le ajute; matematice
În total câte-s văzute? adresa
20 de lebede pe lac
Gălăgie mare fac
Dar, vai! 16 au zburat
Din vina unui băiat
Care tare le-a speriat.
Știți câte rămân la sfat?
4. Anunțarea 1 Dragi copii, astăzi la ora de Matematică vom Capacitatea
temei și a min. rezolva exerciții și probleme prin operații de Tablă Frontal elevilor de a
obiectivelor scădere cu trecere peste ordin cu numere naturale fi atenți la
formate din zeci și unități, zeci și unități și zeci și mesajele
unități , numere formate din zeci cu zeci și unități transmise.
Scriu la tablă titlul lecției, iar elevii scriu în
caiete.
5. Dirijarea 15 Elevii sunt rugați să deschidă manualele la Conversația Manual Frontal Capacitatea
învățării min. pagina 35 pentru a observa modul de rezolvare a elevilor de a
O1 exercițiilor de scădere . Voi realiza schema de Observația Individual particip a
rezolvare la tablă urmând pașii de lucru, elevii Explicația activ în
Caiete
urmărindu-mă, apoi vor scrie pe caiete. desfășurarea
Exercițiul Instrumente
DESCOPERIM de scris
scenariului
35 - 6 = 35- 16 = didactic si de
35 - 5-1 35 - 15-1 a rezolva
30 zeci fără 1 unitate 20 fără 1 unitate sarcinile de
O2  observăm că nu putem scade unitățile : lucru.
5<6.

 Împrumut o zece. Avem în total.


1 z. 5 un.

15un.
Acum putem scădea unitățile:
15 - 6 = 9
 calculăm restul zecilor .
35 - 16 =
 observăm că nu putem scade unitățile :
5<6.

 Împrumut o zece. Avem în total.


1 z. 5 un.

15un.
Acum putem scădea unitățile:
15 - 6 = 9
 calculăm restul zecilor .
Calcul în scris
. .
35- 35-
6 16
29 19


100-
24
6
 Puteți scădea unitățile ?
O5  Aveți de unde împrumuta o zece?
 Suta are 10 zeci .Cereți de la ea o zece și
O6 continuați calculele.
După ce elevii vor scrie de la tablă informațiile
prezentate, voi solicita câte un elev să vină la tablă
pentru a rezolva în scris operații de scădere.Le
voi oferi ajutor unde este cazul.
Aplicăm și explicăm
 Exercițiul 1 din manual pagina 35
 Exercițiul 1 din manual pagina 36
 problema 4 din manual pagina 36
Obținerea 15 Problema 5 pagina 36 din manual . Explicația Manual Individual Capacitatea
6. performanței min. Urmăresc modul cum lucrează elevii, ofer Observația elevilor de a
O2 sprijin și îndrumări acolo unde este nevoie, apoi Exercițiul rezolva
când termină se verifică oral exercițiile și sarcinile de
O4 problemele din fișă. lucru și de a
Elevul cu CES va primi fișe de lucru cu operații în se exprima
O5 concentrul 0-10, cu nivel de dificultate scăzut corec
(Anexa 4).
Se verifică frontal activitatea independentă.
7. Asigurarea 3 Scrie literele în ordine crescătoare a valorilor Explicația Individual Capacitatea
retenției și a min. numerice și vei afla cine s-a ascuns după elevilor de a
feed-back-ului copac.Exercițiul 6 pagina 36 din Manual se exprima
Se va realiza prin întrebări despre lecție. corect în
Ce am învățat la ora de Matematică răspunsurile
Cum vi s-a părut noua lecție? date.
Aveți întrebări?
Le voi răspunde dacă au nelămuriri.
8. Încheierea 2 Voi face aprecieri generale și individuale asupra Conversația Frontal Aprecieri
activității min. participării elevilor la lecție, precum și asupra verbale și
comportamentului lor pe parcursul activității. calificative

Tema pentru acasă: exercițiile 2 , problema


5(b) de la pagina 36 din manual caietul elevului
pagina 18. Le explic modul de rezolvare.
ANEXA 1

Ghicitori matematice:

Iată, niște albinuțe

Vesele și hărnicuțe

Mătură praful prin stup

Și sunt 60 în acel grup.

Vin 14 să le ajute;

În total câte-s văzute?

20 lebede pe lac

Gălăgie mare fac

Dar, vai! 16 au zburat

Din vina unui băiat

Care tare le-a speriat.

Știți câte rămân la sfat?


ANEXA 2

Fişă de lucru

1. Calculează cu ajutorul imaginilor;


ANEXA 3

Fişă de lucru

1. Efectuează:

52- 83- 56- 24- 26- 95-


15 18 47 12 19 29

2. Află diferența numerelor: 71 și 57, 43 și 25, 67 și 39, 94 și 65.

3. Din cele 63 animale de la Zoo,38 sunt din țara noastră, iar restul din alte
zone ale lumii. Câte animale sunt din alte zone ale lumii?

4. *Completează cu „+” sau „-”:

37 26 = 63 96 8 = 89 45 16= 29 21 15=16

24 68 =92 36 28 = 64 76 57=19 45 47 = 92
*- pentru elevii cu ritm de lucru rapid

ANEXA 4
Fişă de lucru

2. Efectuează scăderile ;

ANEXA 4
PUZZLE MATEMATIC

Aranjează rezultatele operațiilor de scădere în ordine crescătoare și vei descoperi imaginea


ascunsă!

27- 9 =

43- 17=

52- 23=

65-27=

72-24 =

91-7 =
PUZZLE MATEMATIC

(PENTRU ELEVUL CU CES)

Aranjează rezultatele operațiilor de scădere în ordine crescătoare și vei descoperi imaginea


ascunsă!

10 - 9=

10- 8=

10 -7=

10- 6=

10-5 =

10-4 =

S-ar putea să vă placă și