Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 03.09.19
CLASA: II- a A
Învățător: Urecheanu Maria
DISCIPLINA: Matematică
SUBIECTUL Numerele naturale de la 0 la 20
TIPUL DE LECȚIE: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor

Unități de competențe:

1.1 Utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de număr


natural, adunare, scădere.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:

La sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili:

 O1 - să ordoneze crescător / descrescător un şir de numere date;


 O2 - să recunoască numerele pare și cele impare;
 O3 - să precizeze vecinii unui număr natural dat;
 O4 - să rezolve operații de adunare și de scădere în concentrul 0-20;
O5 - să ompună/desompună numerele date.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exercițiul, munca independentă;


 Mijloace de învăţământ: videoproiector, material ppt, plicuri, fișe de lucru,desene pentru
colorat, flipchart, planșe cu exerciții
 Modalităţi de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategii didactice
Secvențele Ob.
lecţiei op. Metode şi Mijloace Forme Evaluare
procedee de de
didactice învăţământ organizare
Voi crea condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei,
pregătind ceea ce voi folosi în timpul activităţii. resursele observarea
Elevii îşi vor pregăti materialele necesare pentru lecţie. Se materiale comportamen
Moment O7 va asigura un climat de ordine şi disciplină în vederea personale tului elevilor
organizatoric desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. frontal în timpul
(începe chiar Fiindca este prima oră din program, după stabilirea liniştii conversaţia materiale pregătirii
din pauză) se va face consemnarea absenţelor. necesare pentru lecţie
pentru
O9 activitate
- scurtă conversație introductivă despre starea vremii, anotimp
Captarea Data va fi "scrisă" cu cifre magnetice și voi face un mic joc conversaţia - cifre stimularea
atenţiei O7 cu aceste cifre , joc ce include operații matematice. Voi magnetice interesului şi
desena pe tablă o lebădă, având ca punct de plecare cifra 2. -marker a curiozităţii
Voi informa elevii că le voi citi o poveste despre bunatate, pentru lecţie
despre iubirea de frați, o poveste care îi va face mai curajoși
și nu în ultimul rând, mai buni...la matematică.Mă voi asigura aprecieri
O8 că temele pentru acasă au fost făcute. verbale

O4 Voi verifica cantitativ şi calitativ realizarea temelor. Elevii conversația caietele de


Verificarea vor urmări individual tema, corectându-se acolo unde este lucru individual aprecieri
temei cazul. elevilor verbale

Obiectivele lecţiei pe care le voi urmări vor fi prezentate - expunere


Enunţarea O8 elevilor într-o manieră accesibilă printr-o trecere în revistă a (comunicare) capacitatea
obiectivelor mijloacelor de realizare selectate pentru lecţie. în formă cât mai frontal de a
accesibilă concentrare a
atenţiei
conversaţia frontal aprecieri
Actualizarea Vor fi reamintite cateva definiții în legătură cu tema lecției, verbale
cunoştinţelor dar după citirea poveștii.
Le voi citi povestea 'Lebedele', în timp ce elevii vor urmări
O8 imaginile pregătite. - povestirea -laptop frontal
Va urma o scurtă discuţie despre conţinutul textului citit. - observarea - imagini
Elevii vor spune dacă le-a plăcut, ce le-a plăcut mai mult . - observarea
Dirijarea Le voi arăta copiilor ce am primit de la Eliza (cele 3 scrisori). videoproiect comportamen
învăţării - Dar oare ce vrea Eliza să ne spună? - conversaţia or telor elevilor
( ANEXA )
O6 Le voi aminti acestora de fata moşneagului care a ales cea
mai mica dintre lăzi și voi deschide mai întâi plicul cel mai frontal
O1 mic in interiorul căruia se află prima sarcină de rezolvat. - urmărirea
Elevii vor fi solicitaţi să răspundă la întrebări și vor efectua 3 plicuri atentă
exerciţii de calcul mintal. (Anexe) colorate de activităţii
O2 După deschiderea plicului mijlociu elevii vor parcurge un diverse elevilor
traseu imaginar (planșă pentru suport vizual) însoțiți de Eliza marimi ce evaluarea şi
prin efectuarea a 20 de operații. (Anexe) - exerciţiul conțin completarea
După deschiderea celui mai mare plic, vor fi împărţite diverse răspunsurilor
fişele de lucru, iar elevii vor rezolva exerciţiile în echipe sarcini elevilor
(Anexe ). Se cere elevilor să citească atent cerinţele, să pentru elevi
O3 comunice, să relaţioneze în cadrul grupului.
Un membru al fiecărui grup desemnat de ceilalţi va citi individual încurajarea
O4 rezolvarea. Unde este cazul se corectează, se explică. explicaţia participării
Celor care au reuşit să termine mai rapid fișa le voi cere să active a
O6 rezolve un labirint tematic. - planșă tuturor
flipchart - pe grupe elevilor
cu traseul
de parcurs

- fişe de
lucru aprecieri
verbale
O4 Li se va comunica elevilor în ce constă tema pentru acasă. - fișe de
O2 ( Anexe ) - explicaţia lucru frontal aprecieri
Se vor face precizările necesare privind modul de realizare a - munca - mici desene verbale
temei pentru acasă. independentă de colorat individual
Elevii vor fi recompensaţi cu câte o imagine (' fotografia de acasa
la nuntă a Elizei') pe care o vor colora acasa.
5 frunze mari și 6 frunze mici
La plimbare au plecat
Și din copac au zburat
Câte frunze ai de colorat? ........ ........ = .........

Uniți printr-o linie continuă și în ordine crescătoare numerele de mai jos.


FIȘĂ DE LUCRU

1. Uniți printr-o linie continuă și în ordine crescătoare numerele din desenul de mai jos.

2. Pe lac se văd 5 nuferi, doar 2 sunt înfloriți. Cîți nuferi nu au floare?

3. Floarea unui nufăr are 7 petale, iar a celălalt are 10 petale. Câte petale au cei doi nuferi la un loc?
Și cântece și jocuri încinseră îndată Și cântece și jocuri încinseră îndată
Eliza în mireasă era frumos îmbrăcată Eliza în mireasă era frumos îmbrăcată
Iar cei care-au văzut-o la toți au spus cu rost Iar cei care-au văzut-o la toți au spus cu rost
Că alta mai frumoasă în lume nici n-a fost, Că alta mai frumoasă în lume nici n-a fost,
Nici prinț mai fericit. Nici prinț mai fericit.
Și-așa povestea noastră Și-așa povestea noastră
Ajunse la SFÂRȘIT. Ajunse la SFÂRȘIT

Și cântece și jocuri încinseră îndată Și cântece și jocuri încinseră îndată


Eliza în mireasă era frumos îmbrăcată Eliza în mireasă era frumos îmbrăcată
Iar cei care-au văzut-o la toți au spus cu rost Iar cei care-au văzut-o la toți au spus cu rost
Că alta mai frumoasă în lume nici n-a fost, Că alta mai frumoasă în lume nici n-a fost,
Nici prinț mai fericit. Nici prinț mai fericit.
Și-așa povestea noastră Și-așa povestea noastră
Ajunse la SFÂRȘIT. Ajunse la SFÂRȘIT
Dragi copii,

Eu am reușit să desfac vraja crăiesei celei rele, dar am și pentru voi câteva sarcini de
rezolvat. Vă rog să mă ajutați, rezolvându-le corect. Am aflat că sunteți foarte isteți și că
matematica vă place. Sunt convinsă că mă pot baza pe ajutorul vostru .
Iată prima sarcină de rezolvat
Am țesut din greu și cu multe sacrificii cele 11 cămăși cu mâneci lungi pentru frații mei.
Răspunzând corect la câteva întrebări, voi, dragi copii, veți reuși să realizați alte 11 cămăși
minunate.
Spor la muncă!
Cu drag, Eliza

Dragi copii,

Iată cea de-a doua sarcină pentru voi

Vă rog să parcurgeți împreună cu mine drumul spre marea cea mare pornind chiar de la
izvorul din pădure. Cu siguranță călătoria nu va fi grea, căci eu am să vă indic drumul, doar să
mă ajutați la .... câteva operații matematice. Vă mulțumesc tuturor!

Cu drag, Eliza
Dragi copii,

V-am trimis, dragi copii o mică scrisoare, de fapt... o fișă care trebuie rezolvată. Este
ultima sarcină de rezolvat.Veți obține la finalul orei pe lângă satisfacție și o mica recompensă
care va fi cu siguranță o amintire frumoasăde la mine.

Mult spor!

Cu drag, Eliza
Nume și prenume............................................. Data.....................................

FIȘĂ DE LUCRU - " Lebedele"


1. Craiul avea 11 băieți și o fată. Câți copii avea craiul în total ?
Ştiu Vreau să ştiu Rezolv
(Am aflat)
craiul avea 11 băieți și câți copii avea în total
1 fată

2. Calculează:
15- 4+ 9+ 2+ 14 - 13 + 19 -
4 5 4 9_ 2 5 4

Rezultatele obținute așează-le în ordine descrescătoare:

3. Eliza s-a întors la palat când a împlinit 15 ani. Ea a stat departe de tatăl său 8 ani. La
ce vârstă a fost dată în grija țăranilor pentru a fi crescută?

Ştiu Vreau să ştiu Rezolv


(Am aflat)
 Eliza s-a întors la palat
când aîmplinit 15 ani la ce vârstă a fost dată în
 ea a stat departe de tatăl grija țăranilor
său 8 ani
4. Crăiasa văzând cât de frumoasă și deșteaptă devenise fata, a încercat cu ajutorul
broaștelor fermecate să-i schimbe înfățișarea Elizei.

N-a reușit, iar cele 3 broaște pe care vrăjitoarea a vrut să le folosească contra fetei s-au
transformat în 3 maci. Calculează şi colorează floarea ce indică rezultatul corect!

4 + 11 = 9+6 =

13 15 17

5. Eliza a împletit deja 7 cămăși din cele 11 pe care trebuie să le termine.


Câte cămăși mai are de lucrat pentru a desface vraja mamei vitrege?

Ştiu Vreau să ştiu Rezolv


(Am aflat)
Eliza a împletit 7 cămăși din câte cămăși mai are de
cele 11 împletit

Cum te-ai simțit lucrând această fișă?


Nume și prenume........................................... Data........................

Fișă de lucru
Numerele naturale de la 0 la 20

1) Încercuiește folosind culorile verde, albastru sau violet:


 Numerele mai mici decât 12:
13 7 9 17 10 15 8 6 20
 Numerele mai mari decat 13:
10 15 12 8 17 4 14 19 21
 Numerele mai mari decat 8, dar mai mici decat 18:
11 10 7 13 9 16 20 17 14

2) Scrie numerele următoare


 în ordine crescătoare (adică del cel mai ............ la cel mai ....................)
18 6 11 10 9 20 5 ........................................................................
 în ordine descrescătoare (adică del cel mai ............ la cel mai .................)
4 17 6 0 7 19 13 .........................................................................
3) Din suma numerelor 14 şi 5 scade numărul natural 9.
.

4) Află numerele cu 6 mai mici decât 6, 9, 12 și numerele cu 4 mai mari decât 11, 14 și 7.

.............................. . ........................... .............................

.............................. ............................. ..............................


5) Din cel mai mic număr impar de două cifre identice scade cel mai mic număr impar de o cifră.

6) Suma a trei numere este 12. Dacă primul număr este 4, iar al doilea este 5 află ultimul număr.
Eliza se uita la pietricelele, bucățile de sticlă și de lemn aduse de apă la mal se gândea:

Apa se mișcă mereu și


tot ce-i aspru netezește; ea nu obosește.
Tot așa am să fiu și eu, neostenită;
vă mulțumesc că m-ați învățat asta,
voi, valuri veșnic mișcătoare!
Îmi spune inima că o dată și o dată
aveți să mă duceți la frații mei dragi.

S-o însoțim pe Eliza să ajungă la marea cea mare pornind cu ea chiar de unde
izvorăște râul!
Vor fi folosite pentru "itinerariul" Elizei 20 de operații matematice cu nr. în concentrul 0-20..

S-ar putea să vă placă și