Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învătământ: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Brăila


Cadru didactic: Profesor itinerant şi de sprijin, Cărbunaru Săndica
Clasa: a VI-a
Numele elevilor: B. I., T. M.-R.
Diagnostic: Dificultăţi de învăţare
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Terapie cognitivă/ Matematică
Unitatea de învăţare: Numere întregi
Subiectul lecţiei: Numere întregi. Operații cu numere întregi.
Tipul lecţiei: Recuperativ - cognitivă / Fixare şi sistematizare
Scopul lecţiei: Dobândirea capacității de a efectua operații cu numere întregi în contexte variate
Competenţe specifice:
1.1 Identificarea caracteristicilor numerelor întregi în contexte variate
3.1. Aplicarea regulilor de calcul şi folosirea parantezelor în efectuarea operaţiilor cu numere
întregi
Obiective operaţionale:
O1- Să recunoască mulţimea numerelor întregi Z şi submulţimile Z*- şi Z*+ ;
O2- Să ordoneze și să compare numere întregi;
O3- Să efectueze calcule cu numere întregi utilizând reguli de calcul şi proprietăţi ale operaţiilor în
context variate.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, problematizarea, Ciorchinele,
Cubul, Jocul didactic, munca independentă.
Materiale didactice: fişă de lucru, fişă de evaluare, flipchart.
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu activitatea
independentă.
Evaluare:
forme: orală şi scrisă
metode: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare scrisă, stimulente, chestionarea orală.
Durata: 50 de minute

BIBLIOGRAFIE:

 Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa Şcolară clasa a VI-a


 D. Brânzei, D. Zaharia, M. Zaharia, Mate 2015, Editura Paralela 45, 2015
Desfăşurarea activităţii

Obiective Conţinutul învăţării


Momentele operaţio- Activitatea profesorului Activitatea elevilor Material Metode şi Evaluare
lecţiei nale didactic procedee
1. Moment Asigură condiţiile optime pentru -se pregătesc pentru materialele
organizatoric desfăşurarea activităţii. activitate necesare conversaţia -observarea
Propune un exerciţiu de dezgheţ: ,,Cine -elevii se descriu, pe lecţiei sistematică
suntem?” rând, în cinci cuvinte.
2. Captarea Se va realiza prin intermediul unui semn
atenţiei de carte, pe care elevii îl vor afla pe masă, pe -observarea
care este scris un citat al lui Blaise Pascal - citesc mesajul, sunt Anexa 1 sistematică
,,Obiectul matematicii este atât de serios, atenți și răspund
încât este util să nu pierdem ocazia pentru a-l întrebărilor adresate -conversaţia
O3 face puțin mai distractiv” euristică -aprecieri
Pentru a introduce noțiunea de număr verbale
întreg, profesorul prezintă o problemă din …. −30
viața cotidiană:
,,Într-o zi de iarnă, la ora 12,
termometrul indica o temperatură de 50,
iar până seara scade cu 80. Ce
temperatură indică termometrul seara?’’
3.Anunţarea Va anunţa titlul lecţiei şi obiectivele:
subiectului şi - lecţia de astăzi se numeşte: -elevii sunt atenți şi -conversaţia
a obiectivelor “Operații cu numere întregi” urmăresc ce li se
- În cadrul lecţiei ne propunem consolidarea comunică
cunoştinţelor dobândite anterior: ordonarea
numerelor întregi, compararea lor precum și
adunarea, scăderea, înmulțirea și împărțirea
numerelor întregi.
4. Verificarea Pentru a verifica cunoştintele însuşite, - completează - conversaţia - orală
cunoştinţelor propune câteva întrebări ce constituie suportul ciorchinele pe baza euristică
însuşite teoretic pentru rezolvarea exerciţiilor propuse răspunsurilor:
anterior - Cum se notează mulţimea numerelor -ℤ - explicația -aprecieri
întregi? - ...din submulțimea verbale
O1 - Din cine este formată mulţimea numerelor nr. întregi pozitive și
întregi? submulțimea nr. - activitatea
- Cum se notează mulţimea numerelor întregi întregi negative -flipchart individuală -observarea
pozitive şi mulţimea numerelor întregi - Z+ ¿¿ și Z−¿¿ sistematică
negative? -…pe o axă, de-a Anexa 2
- Unde și cum sunt așezate numerele? dreapta și de-a stânga (Ciorchinele)
punctului de origine
0
- Puntem efectua și calcule cu numerele - da, dar trebuie
întregi? Cum? respectate regulile de
Răspunsurile vor fi completate pe flipchart calcul și …le -Ciorchinele
tip - Ciorchine enumeră
5. Dirijarea Se va realiza cu ajutorul unor exerciții - rostogolesc cubul și -conversaţia -orală şi
învăţării O1 folosind metoda Cubul. spun cifra care - explicaţia scrisă
şi fixarea Cer elevilor să rostogolească, pe rând, un corespunde feței de - exerciţiul
cunoştinţelor O2 cub confecționat pe fețele căruia sunt scrise deasupra cubului. Cub -metoda -observarea
cifrele de la 1 la 6. Cubul sistematică
O3 Explic că fiecărei cifre îi corespunde o -problemati-
cerință. Cele șase cerințe sunt elaborate de la Anexa 3 - zarea -aprecieri
simplu la complex. Fișă de lucru - activitatea verbale
Solicit elevii să rezolve exercițiile scrise -rezolvă exercițiile individuală
sub fiecare din cele șase cerințe. respectând cerințele.

6. Asigurarea O2 Va da elevilor o fişă de evaluare, le va - rezolvă individual Anexa 4 – -explicaţia -scrisă


feedback-ului explica cerinţele şi va supraveghea activitatea exerciţiile, respectând Fişă de -exerciţiul -aprecieri
şi evaluarea O3 Face aprecieri generale asupra modului de cerinţele evaluare -activitatea
desfășurare a lecției, evaluează participarea individuală -verbale
elevilor la lecție și modul de rezolvare a
sarcinilor.
Anexa 2

AXA NUMERELOR

-nr. pozitive sunt situate de


la origine spre dreapta
-nr. negative sunt situate de
la origine spre stânga

NUMERE
ÎNTREGI NUMERE
NEGATIVE = NUMERE ÎNTREGI
Z−¿¿ ÎNTREGI POZITIVE = Z+ ¿¿
Ex: -56, -9, -103, Ex: +34, 75, 11,
=ℤ +148, 2509

REGULI DE
CALCUL

ADUNARE ȘI ÎNMULȚIRE ȘI
SCĂDERE: ÎMPĂRȚIRE
+ cu + = + (nr se + x/: + = + (nr se
adună) x/:)
- cu - = - (nr se adună) - x/: - = + (nr se x/:)
+ x/: - = - (nr se x/:)
- cu + = semnul celui
mai mare (nr se scad)
Anexa 3
Fişă de lucru

Metoda CUBULUI

1. Descrie modul de ordonare a numerelor întregi pe axa numerelor:

2. Compară perechile de numere:


15 __ -15; -11 __ +9; -14 __ 4; -101 __ -7; 13 __ -523

3. Analizează propozițiile de mai jos și bifează-le pe cele care reprezintă un adevăr:


• o datorie de 1360 lei se scrie....... +1360
• înălţimea unui munte de 1400m ....... +1400
• o reducere de preţ cu 75 le; ....... -75
• un câştig de 1500 lei ....... -1500
• o mărire de preţ cu 36 lei ....... +36
• adîncimea unei mări de 175 m ....... +175

4. Asociază calculele din colana A cu rezultatele din coloana B


A B
-64 + 28 -135
-22 : (-2) -60
-32 + (-28) -36
27 x (-5) 11

5. Aplică cunoștințele matematice și află:


-suma dintre cel mai mic număr întreg de două cifre diferite și cel mai mare număr întreg din trei
cifre diferite.

6. Andrei și Lidia efectuează în același timp următorul calcul:


(−6 ) ∙ (−4 ) +(−5)∙(+7)

Rezolvare Andrei: Rezolvare Lidia:


−24−35=−59 +24−35=−11

Observă modul de calcul al celor doi și Argumentează care dintre cei doi a rezolvat corect
exercițiul?

.........................................................................................................
Anexa 4
Fişă de evaluare

1. ,,Diagrama buclucașă” - Completați diagrama alăturată:

2. ,,Cărămizile adunării”
Completați, știind că fiecare număr întreg este egal cu suma numerelor întregi ce se găsesc în cele
două căsuțe de sub căsuța numărului:

−10 +12 −7 +5

3. Joc didactic – „Cuvântul magic”


Așezați în ordine crescătoare numerele întregi înscrise pe cartonașele alăturate, apoi citiți cuvântul
obținut:

-507 57 -7 -75

B O V A R

Succes!

S-ar putea să vă placă și