Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Profesor:
Data: 30.01.2020
Clasa a XII-a
Disciplina: Matematică -Algebră
Unitatea de învăţare: Inele de polinoame cu coeficienţi într-un corpcomutativ (Q, R, C, Zp, p prim)
Tema lecţiei: Divizibilitatea polinoamelor. C.m.m.d.c. si c.m.m.m.c. al polinoamelor. Teorema lui
Bezout.
Durata/locul: 50 min/ sala de clasă
Tipul lecţiei: Transmiterea de cunoştiințe

Competenţe generale:
 1.Folosirea terminologiei specifice matematicii în contexte variate de aplicare;
 2.Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contextual cuprinse în enunturi
matematice;
 3.Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice în rezolvarea de probleme;
 4.Analiza de situații-problemă în scopul descoperirii de strategii pentru optimizarea soluțiilor.
Competenţe specifice:

 Recunoașterea structurilor algebrice, a mulțimilor de numere, de polinoame și de matrice


 Aplicarea unor algoritmi în calculul polinomial sau în rezolvarea ecuațiilor algebrice.
 Determinarea unor polinoame sau ecuații algebrice care îndeplinesc condițiile date.
 Exprimarea unor probleme practice, folosind structuri algebrice sau calcul polinomial.
 Aplicarea, prin analogie, în calcule cu polinoame, a metodelor de lucru din aritmetica
numerelor.

Obiective operaţionale:
 Cognitive
OC1- Să verifice daca un polinom se divide la un alt polinom ;
OC2-Să calculeze catul si restul impartirii a doua polinoame;
OC3- Să calculeze c.m.m.d.c respectiv c.m.m.m.c. a două polinoame
 Afective
OA1-să dovedeasca interes pentru informatiile prezentate, prin participarea activa;
OA2-dezvoltarea spiritului de observatie si a concentrarii in rezolvare;
OA3-să se conformeze cerintelor profesorului îmbunatatindu-si continuu performantele;
OA4-stimularea curiozitatii si dezvoltarea simtului critic;
 Psiho-motorii
OP1-să pastreze ordinea, disciplina si linistea in clasa pentru buna desfasurare a lectiei;
OP2-să scrie corect, frumos si ingrijit problemele propuse;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee:
- conversatia,
- exercitiul frontal si individual,
- explicatia, exemplificarea,
- problematizarea,
- munca independenta pe grupe de elevi cu fise de exercitii
 Modul de organizare al clasei:
- frontal,
- individual – independent

 Procedee de evaluare :
-analiza raspunsurilor primite;
- analiza si compararea rezultatelor elevilor;
- aprecierea corectitudinii rezolvării aplicatiilor (verbala / notarea activitatii elevilor).

Desfășurarea lecției

Strategii didactice
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei
Metode, Forme de
procedee activitate

1. Moment
organizatoric Se face prezența și se notează elevii absenți Conversaţie Frontal

2. Verificarea Se verifica tema pentru acasa si se rezolva eventualele Conversaţie


temei pentru nelamuriri Frontal
frontală
acasa
3. Anunţarea Se captează atenţia clasei prin anunţarea temei lecţiei şi a
temei si a obiectivelor: Conversaţie Frontal
obiectivelor
4. Dirijarea Se introduc noțiunile din lecția nouă Explicatia Colectiv –
invatarii/reactual Conversatia independent
i- Definiție
zarea
Fie f,gK[X]. Un polinom dK[X] se numeşte un cel mai
cunostintelor
mare divizor comun al polinoamelor f şi g dacă :
dobandite
anterior 1. d este divisor comun al lui f şi g, adică df şi dg;
2. oricare ar fi alt divisor comun d1 al polinoamelor f şi g,
atunci d1d

Definiție

Două polinoame f,gK[X] se numesc prime între ele dacă cel


mai mare divizor comun al polinoamelor este 1

Teorema lui Etiene Bezout Fie f,gK[X], d cel mai mare


divizor comun al polinoamelor atunci există polinoamele u,v
K[X], astfel încăt d= uf+vg.

Definiție

Fie f,gK[X]. Un polinom mK[X] se numeşte un cel mai mic


multiplu comun al polinoamelor f şi g dacă :
1. fm şi gm (m este multiplu comun pentru f şi g)
2. oricare ar fi m1K[X], multiplu comun pentru f şi g
rezultă mm1

Se rezolvă din carte E3, E5/110

Se impart fisele de lucru..

Fisa 1

1) Se considera polinomul f= X  2 X  1
3 2

a) Aratati ca f(1)=0
b) Determinati catul si restul impartirii polinomului f
la polinomul
g  X 2  2 X  1 (BAC 2013)

2) Aratati ca polinomul f  X  2 X  1 este divizibil cu


2

X  1 . Aflati catul impartirii.

3) Aratati ca polinomul f  X  9 X  X  9 este


3 2

divizibil cu X  1 .
2

4) Se considera polinomul f  X  4 X  1
3

a) Calculati f(0)+f(1)
b) Aratati ca f+1 este divizibil cu X  4
2

5) Se considera polinomul f  X  2 X  X  2
3 2

a) Calculati f(0)+f(1)
b) Aratati ca f este divizibil cu X  1
2

6) Aflati a  R pentru care polinomul f  X  a este


2

divizibil cu X  2
7) Aflati m  R pentru care polinomul
f  X 3  mX 2  4 este divizibil cu X  2

8) Se considera polinomul f  X  2 X  5 X  m
3 2

a) Aflati m  R pentru care polinomul f este


divizibil cu X  1
b) Pentru m  2 aflati catul impartirii lui f la X  1

9) Fie f  X  X  X  X  4
4 3 2

a) Aratati ca f este divizibil cu X  1


b) Calculati f (1)  f (2)  ...  f (2014)

10) Fie f  ( X  1)  ( X  2) 2014 . Aratati ca f nu este


2014

divizibil nici cu X  1 , nici cu X  2 .


Fişa 2

1.Se consideră polinomul cu coeficienti reali


f =x 3−6 x 2 + x+14 .
a) Calculati f(-1)+f(2);
b) Determinati catul si restul impartirii lui polinomului f la
x 2+ x+1;

Fişa 3
FORMA ALGEBRICĂ A POLINOAMELOR

I.Să se determine în funcţie de parametrul real m, gradul


polinomului f :

a)
f ∈ R [ X ] , f =( m 2−3 m+2 ) X 3 + ( m 2−4 m+3 ) X 2 + ( m 2−1 ) X + 4 ;
b) f ∈ C [ X ] , f =( m 2 +1 ) X 3 + ( m 2 +m ) X 2 +mX + 1;
c) f ∈ Z 3 [ X ] , f =( m+ 2^ ) X 2 + ( m 2−1^ ) X + m .

II Să se determine parametrii pentru care polinoamele f și g sunt


egale :

a)
f , g ∈ R [ X ] , f =−n X 3 +2 X 2− X 5+ 13 , g=−X 5 + ( m−1 ) X +2 X 2 −16 X 3 +13
b)
f , g ∈ R [ X ] , f =−5 X 3 +12 X 2−3 mX + 2 , g=( p+1) X 3+ ¿
.

III.Să se determine parametrii pentru care polinomul f este


polinomul nul :
a) f ∈ R [ X ] , f =( a−1 ) X 2+ 2bX + c+ 2.

b)
f ∈ C [ X ] , f =( m2 +1 ) X 3 + ( n+ m ) X 2+ ( n+ ip ) X + p−ir .

IV.a)Se consideră polinomu:


f ∈ R [ X ] , f =−2 X 4 + X 3−4 X 2 +3 X −1.Calculați:
f ( 1 ) , f (−1 ) , f ( 2 ) , f (−3 ) .

b)Se consideră polinomul : f ∈ C [ X ] , f = X 4 −2 X 2+ 9.


Calculați: f ( √ 2+ i).

c) Fie polinoamele : f , g ∈ R [ X ] , f =−X 2 +4 X−3 și


g=−5 X 3−2 X 2 +3 X . Calculați :
a ¿ f ( 2 ) −g (2 ) ; b) 5 f ( 5 ) −g ( 5 ) .

d) Se consideră polinomul f ∈ Z 5 [ X ] , f =¿
3^ X 5 + 3^ X 3 + 3^ X + 4^ . Calculați : f ( 0^ ) + f ¿ ).
e) Se consideră polinomul f ∈ Z 5 [ X ] , f =¿ X 4 + 4^ X .
Calculați : f ( 0^ ) + f ¿ ).
f) Dacă f ∈ Z 3 [ X ] , f =X 3+ 2^ X , să se arate că
f ( x )= 0^ , ∀ x ∈ Z 3 .
g) Se consideră polinoamele f , g ∈ Z 3 [ X ] , f =X 3 + X + 1^ și
g= 2^ X + 1^ .Să se arate că
f ( x )=g ( x ) , ∀ x ∈ Z 3 .

V a) Se consideră polinomu: f ∈ R [ X ] , f =2 X 5−5 X + a.Să se


determine parametrul a pentru care

f ( 2 ) =0.

b ¿ Se consideră polinomu: f ∈ R [ X ] , f =−X 3+ aX +b.Să


se determine parametrii a și b pentru care

f (−1 ) =−2 ș i f ( 2 )=−8.

VI.a) Să se determine polinomul f ∈ R [ X ] , grad f = 1, ştiind că:


f(-1)=8 și f(2 )=-1.

b) Să se determine polinomul f ∈ R [ X ], grad f = 2, ştiind


că: f(1)=0,f(0)=1 și f(2 )=5.
FIŞA 4. ADUNAREA ȘI ÎNMULȚIREA
POLINOAMELOR

1.Să se determine suma și produsul monoamelor:

a) f , g ∈ R [ X ] , f =−2 X 3 , g=5 X 3;
b) f , g ∈C [ X ] , f =(1−i) X 4 , g=(1+i) X 4;
c) f , g ∈ Z 5 [ X ] , f =¿ 3^ X 5 , g=¿ 2^ X 5.

2.Să se determine suma polinoamelor f și g :

a)
f , g ∈ R [ X ] , f =3 X 2+ 4 X +2 , g=−2 X 2 +5 X−8
b)
f , g ∈ R [ X ] , f =2 X 4 + X 3 + X 2−X −2 , g=X 4−X 3 −X 2 + X ;
c) f , g ∈C [ X ] , f =X 4 +i X 3+(1−i) X−2,
g= X 4 −i X 3−X 2 +iX + 1;
d) f , g ∈ Z 3 [ X ] , f =X 3 + X + 1^ , g= X 2+ X + 1^
3. Să se scrie sub formă algebrică polinoamele:
a)
f ∈ R [ X ] , f =5+ X + 2 X 2+3 ( 2 X −X 2 ) + 4( X 4 + X 3)−1
;
b) f ∈ Z 5 [ X ] , f =¿
^ 2^ X+ X ¿ ¿ 2)+ 2^ ( 3^ X 3 + 3^ X ) + 4^ X ¿
2^ ( X + 1^ ) + 3(
.
4. Să se efectueze produsul polinoamelor:
a) f , g ∈ R [ X ] , f =4 X+ 2 , g=−2 X 2+ 2 X−1
b) f , g ∈ R [ X ] , f =3 X 2+ 4 X +2 , g=−X 2 + X −2
c) f , g ∈ R [ X ] , f =X ( X −1), g=( X +1)( X +2)
d) f , g ∈ Z 3 [ X ] , f =X 2 + X + 1^ , g= X +2

5. Să se scrie sub formă algebrică polinoamele:


a) f ∈ R [ X ], f =X ( X −1 ) + ( X −1 )( X −2 ) ;
b) f ∈ R [ X ], f=
( X +1 )2 + ( X −1 )2−( X −1 )( 2 X −1 ) ;
c) f ∈ R [ X ], f=
( 2 X +1 )2 + ( 2 X−1 )2 + ( 2 X−1 ) ( 2 X +1 );
d) f ∈ C [ X ] ,f=( X +i )2 + ( X −i )2 + ( 2 X −i ) ( 2 X +i ).

6. Să se determine polinomul f în condițiile:


a) f ∈ R [ X ], f ( X−1 )= X 2+ X−2;
b) f ∈ Q [ X ], f ( 2 X −1 )=8 X 3 −1.

c) Se consideră polinomul f ∈ R [ X ],
f  aX 4  bX 3  cX 2  dX  1 , a  0 . . Să se determine
parametrii a, b, c, d pentru care forma algebrică a polinomului
g   X  1  X  1  f 6
este X −1.

Pe rând , câte un elev rezolvă la tablă câte un exercitiu.


Ceilalţi elevi lucrează in continuare pe caietul de clasă.
Dacă e nevoie profesorul sau elevii pot interveni.
Se impune supravegherea permanentă a elevilor pentru
desfăşurarea în condiţii optime a lecţiei.
5.Asigurarea Se repeta cu elevii algoritmul de rezolvare a exercitiilor. Explicaţie
Individual
feedback-ului Exerciţiul
6. Evaluare Aprecierea elevilor care au răspuns în timpul lecţiei Conversaţie Frontal
7. Tema pentru Exerciţiile ramase nerezolvate din fisa de lucru si din culegere Conversaţie Frontal
acasă de la pag. Explicaţia

S-ar putea să vă placă și