Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lectie

Data: 03.06.2013
Clasa: a IX-a C
Domeniul / Disciplina: Matematica (Algebra)
Titlul lectiei: Relatiile lui Viete
Unitatea de nvare: Functia de gradul II
Tipul lectiei : Formare i fixare de priceperi i deprinderi
Scopul lectiei: Transmitere si insusire de noi cunotine
Profesor : Opris Raluca Ioana
Institutia de invatamant: Liceul Sanitar Vasile Voiculescu
Durata lectiei: 50 minute
Locul de desfasurare: Sala de clasa

Competene specifice:
1. Diferenierea, prin exemple, a variaiei liniare de cea ptratic
2. Completarea unor tabele de valori necesare pentru trasarea graficului funciei de gradul 2
3. Aplicarea unor algoritmi pentru trasarea graficului funciei de 2 (prin puncte semnificative)
4. Exprimarea proprietilor unei funcii prin condiii algebrice sau geometrice
5. Utilizarea relaiilor lui Vite pentru caracterizarea soluiilor unei ecuaii de gradul 2 i pentru rezolvarea unor sisteme de ecuaii
6. Identificarea unor metode grafice de rezolvare a ecuaiilor sau sistemelor de ecuaii

Obiective operaionale:
La finalul leciei elevii vor fi capabili:
1. S rezolve ecuaia de gradul 2 cu discuie despre tipul de soluii n funcie de semnul lui ;
2. S scrie Relaiile lui Vite pentru o ecuaie de gradul 2;
3. S formeze ecuaia de gradul 2 cnd I se cunosc soluiile;
4. S identifice Relaiile lui Vite ntr-o expresie;
5. S determine valoarea unor expresii ce conin soluiile ecuaiei folosind Relaiile lui Vite , fr a rezolva efectiv ecuaia;

Strategii didactice : mixte ( exersativ-aplicative, algorimtice)
a) Metode de nvare: expunerea, nvarea prin descoperire, explicaia, conversaia euristic, exerciiul, problematizarea
b) Mijloace de nvare: manual, culegere de probleme
c) Metode de evaluare: evaluare continu pe parcursul leciei, notarea la finalul orei

Bibliografie:
[1] Marius Burtea, Georgeta Burtea, Matematic. Manual pentru clasa a IX-a: trunchi comun+curriculum difereniat .Editura Carminis
Pitesti 2005















DESFURAREA LECIEI

Nr.
Crt.
Etapele leciei
Obiec
tive
CONINUTUL LECIEI
Metode i
procedee
Forme de
organizare
1.
Moment
organizatoric
Asigurarea condiiilor optime pentru desfurarea leciei .
Verificarea prezenei.
Verificarea frontal a temei calitativ i cantitativ.

Conversaia Frontal






2.












Reactualizarea
cunotinelor i
captarea
ateniei
O1 Se rezolv la tabl urmtoarea exerciiu:
Aflai suma i produsul soluiilor ecuaiei: 0 4 2
2
= x x .
Voi discuta cu elevii despre algoritmul de rezolvare a unei ecuaii de gradul 2,
discuia dup .
= + + c b a c bx ax , , , 0
2
, 0 a
ac b 4
2
=
1) Dac <0 ecuaia nu are soluii reale
2) Dac =0 ecuaia are o singur soluie (2 soluii egale)
a
b
x
2
=
3) Dac >0 ecuaia are 2 soluii reale distincte
a
b
x
2
2 , 1

=




Exerciiul
Conversaia
euristic
Problematizarea
Frontal
3.


Anunarea
temei i a
obiectivelor



Voi anuna titlul leciei Relaiile lui Vite relaii ntre rdacini i coieficienii
unei ecuaii de gradul 2, subliniind obiectivele urmrite.







Conversaia
Frontal
Elevii i
noteaz titlul
leciei n
caiete.
4.
Prezentarea
noului coninut


Pornind de la forma general a unei ecuaii de gradul 2 voi deduce mpreun cu
elevii formulele pentru Relaiile lui Vite.
Expunerea
Explicaia
Frontal
Elevii

i dirijarea
nvrii




O2

































= + + c b a c bx ax , , , 0
2
, 0 a
0 4
2
= ac b
1 2
2 2
b b b
x x
a a a
+
+ = + =
2 2
1 2 2
( 4 )
. .
2 2 4
b b b b ac c
x x
a a a a
+
= = =
Notm cu
1 2 1 2
, .
b c
S x x siP x x
a a
= + = = = numite Relaiile lui Vite.
Franois Vite (1540-1608), diplomat i matematician francez, a activat n
Paris, fiind unul din creatorii algebrei moderne.
Aplicaii:
1) Scriei Relaiile lui Vite pentru euaiile cu soluiile
2 1
, x x :
0 1 8 4 )
0 3 7 2 )
0 11 3 )
2
2
2
= + +
= +
= +
x x c
x x b
x x a

Rezolvare:

= = =
= = + =

= = =

= = =
= = = + =

= = =
2
3
2
7
Viete lui relatiile Din
3 , 7 , 2 )
11
1
11
3
1
3
Viete lui relatiile Din
11 , 3 , 1 )
2 1
2 1
2 1
2 1
a
c
x x P
a
b
x x S
c b a b
a
c
x x P
a
b
x x S
c b a a

= = =
=

= = + =

= = =
4
1
4
1
2
4
8
Viete lui relatiile Din
1 , 8 , 4 )
2 1
2 1
a
c
x x P
a
b
x x S
c b a c

Exerciiul



Se rezolv la
tabl





Exerciiul



Un elev rezolv
la tabl
Restul elevilor
n caiete



















lucreaz la
tabl i n
caiete



Frontal
Un elev
rezolv la
tabl i
restul n
caiete.



Frontal


























O4

O5

































2) Fie ecuaia 0 4 3
2
= x x cu soluiile
2 1
, x x .
Calculai:
2
2
2
1
2 1
2 1
2 1
)
1 1
)
)
)
x x d
x x
c
x x b
x x a
+
+

+

Rezolvare:
( ) ( ) 17 4 2 3 2 2 )
4
3
4
3 1 1
)
4
1
4
)
3
1
3
4 , 3 , 1 )
2 2
2 1
2
2 1
2
2
2
1
2 1
2 1
2 1
2 1
2 1
= = = + = +
=

= =
+
= +
=

= = =
=

= = = +
= = =
P S x x x x x x d
P
S
x x
x x
x x
c
a
c
P x x b
a
b
S x x
c b a a

Determinarea ecuaiei de gradul 2 cnd se cunosc soluiile acesteia:
Voi deduce forma ecuaiei cu elevii pornind de la forma general a ecuaiei de
gradul 2:
= + + c b a c bx ax , , , 0
2
, 0 a
0 4
2
= ac b
0 0 0 : / 0
2 2 2
= + = + + = + + P Sx x
a
c
x
a
b
x a c bx ax
Relatia
2
0 x Sx P + = reprezint forma de sciere a ecuaiei de grdul 2 cnd se
cunosc soluiile.
Observatie: Dac
1 2
, x x sunt soluiile reale ale ecuaiei
2
0, 0 ax bx c a + + =
atunci exist egalitatea:
2
1 2
( )( ) ax bx c a x x x x + + = numit descompunerea
trinomului n factori.





Un elev rezolv
la tabl
Restul elevilor
n caiete















Expunerea
Explicaia
Conversaia
euristic
















Frontal


















Frontal


















O3



Aplicaii:
3) Scriei ecuaia de gradul 2 care are soluiile:
a) 5 , 2
2 1
= = x x
b) 3 2 , 3 2
2 1
= + = x x
Rezolvare:
( )( )
TEMA) e (verificar 0 1 4 este ecuatia
1 3 4 3 2 3 2 4
4 3 2 3 2 )
TEMA) e (verificar 0 10 3 este ecuatia
10 5 2
3 5 2 )
2
2 1
2 1
2
2 1
2 1
=
= = + = = =
= + + = + =
=
= = =
= + = + =
x x
x x P
x x S b
x x
x x P
x x S a









Exerciiul
Problematizarea









Frontal









5.




Asigurarea
performanelor

O1
O2
O3
O4

Voi rezolva mpreun cu elevii urmtorul exerciiu:
Se consider ecuaia de gradul 2 : ( ) 0 1 1 2
2
= + + + + m x m mx unde

un
parametru real.
a) Demonstrai c ecuaia are soluii reale distincte pentru orice

;
b) Determinai

astfel nct s aib loc relaia:


( ) 3
2 1 2 1
= + x mx x x m
.
Rezolvare:
( ) ( ) ( )
* 2 2
, 0 1 1 m 4 1 2 4
0 daca distincte reale solutii are Ecuatia )
R m m m ac b
a
> = + + = =
>

3 3
1 1 2
) = =
+
+ |

\
| +
m
m
m
m
m
m
m b

Conversaia
Exerciiul
Problematizarea
Frontal
Elevii
rezolv
n caiete
i la
tabl
6.
ncheierea
activitii
Voi recapitula mpreun cu elevii Teorema nou predat
Voi evalua activitatea elevilor pe parcursul orei
Voi nota unii elevi.
Tema pentru acas: Exerciii din fi

Conversaia
i
noteaz
tema



Data: 11.05.2012
Titlul leciei

..............................................................................
Fi de probleme

1) Scriei Relaiile lui Vite pentru ecuaiile cu soluiile
2 1
, x x :
( ) ( ) 0
2
3
6
3
1
) 0 3 2 2 1 )
0 19 12 3 ) 0 1 8 4 ) 0 3 7 2 ) 0 11 3 )
2 2
2 2 2 2
= + = + + +
= + = + + = + = +
x x f x x e
x x d x x c x x b x x a

2) Fie ecuaia 0 4 3
2
= x x cu soluiile
2 1
, x x .
Calculai:
2
2
2
1
2 1
2 1 2 1
)
1 1
) ) ) x x d
x x
c x x b x x a + + +
3) Fie ecuaia 0 3 4
2
= + x x cu soluiile
2 1
, x x .
Calculai:
2
2
2
1
2 1
2 1 2 1
)
1 1
) ) ) x x d
x x
c x x b x x a + + +

4) Scriei ecuaia de gradul 2 care are soluiile:
a) 5 , 2
2 1
= = x x

b) 3 2 , 3 2
2 1
= + = x x
c)
5
1
,
3
2
2 1
= = x x
d)
3 , 11
2 1
= = x x

5) Fie ecuaia de gradul 2:
( ) 0 1 1 2
2
= + + + + m x m mx

unde

un parametru real.
a) Demonstrai c ecuaia are soluii reale distincte pentru orice

;
b) Determinai

astfel nct s aib loc relaia:


( ) 3
2 1 2 1
= + x mx x x m
.
6) Fie ecuaia de gradul 2:
0 3 2
2
= + + m mx mx

unde

un parametru real.

a) Determinai
*
R m
, unde este un parametru real ;
b) Rezolvai ecuaia pentru m= -3 ;
c) Determinai
*
R m
, astfel nct
( ) 2
2 1 2 1
= + x mx x x

S-ar putea să vă placă și