Sunteți pe pagina 1din 7

Profesori: Guu Igor Matematic

PROIECT DIDACTIC

Clasa a VIII-a Data 24.01.2017 Numrul leciei n modul (conform proiectrii didactice de lung durat): 4/48 Numrul leciei conform orarului: 5 Durata: 45/

Capitolul:_ Ecuaii de gradul II cu o necunoscut Subiectul lecie: Formula de rezolvare a ecuaiilor de gradul II, forma complet
Subcompetenele curriculare:__ 5.1, 5.2, 5.5, 5.6

Obiectivele leciei: La finele leciei elevii vor fi capabili:


O1 S recunoasc n diverse contexte i s exemplifice ecuaii de gradul II cu o necunoscut;
O2 S clasifice ecuaiile n funcie de coeficieni i s exemplifice fiecare tip;
O3 S analizeze rezolvarea unei ecuaii de gradul II n contextul corectitudinii, simplitii, claritii i semnificaiei rezultatelor;
O4 S deduc i s aplice algoritmul de rezolvare a ecuaiilor de gradul II n diverse contexte;
O5 S manifeste independen n gndire i aciune;

Tipul leciei:_lecie de formare a capacitilor de nelegere a cunotinelor (ERRE)

Tehnologii didactice
a) Forme de organizare:
-frontal(macro-grupuri); -n perechi; - individual;
b) Metode i procedee de predare nvare
- Metoda exerciiului; - Conversaia euristic;
- Metoda activitatea cu manualul; - Instruirea asistat de calculator
- Metoda algoritmic;
c)Mijloace de nvmnt :

Ministerul Educaiei al Republicii Moldova. Matematic. Curriculum pentru nvmntul gimnazial (clasele a 5-a a 9-a). Autori: I. Achiri, V. Ceapa, R.
Copceanu .a. Chiinu: Lyceum, 2010
Achiri Ion .a. Matematic. Manual pentru clasa a VIII-a Editura Cartdidact, Ciinu 2013, pag. 88-48 ISBN 978-9975-54-107-7
Mijloace de nvmnt obiectuale tabl, cret colorat, foi albe A4 cu grila de coordonate,
Prezentarea n Power Point, computerul, tabla interactiv.

Evaluarea
Tipul Forme, metode, tehnici de evaluare
Curent, instructiv, fr aprecieri cu note Evaluare oral i n scris, lucrare independent fr aprecieri cu note

1
Profesori: Guu Igor Matematic

CENARIUL LECIEI

Obiective
Nr. Secvenele Timp
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
crt. leciei dozaj

I Evocarea
Salut elevii. Pe tabl este indicat data i inscripia Salut profesorul. Elevul de serviciu anun numele Se verific
1. Salutul.
1 Tem n clas. persoanelor absente. (vizual)dac
Moment
min Verificarea pregtirii de lecie. elevii au
organizatoric
O1 Analizeaz, discut, prezint soluia: ecuaie de gradul rechizitele
-Captarea
Propune problema de captarea ateniei. Apare un slide doi cu o necunoscut, coeficienii ce reprezint ziua necesare.
inial a
O2 (Slide 2)cu ecuaia 25 2 ++2017=0. Propune elevilor s curent.
ateniei
caracterizeze ecuaia dat.
elevilor.
O3 Enun subiectul, obiectivele leciei. Slide3-4 Particip la enunarea obiectivelor.
De repetat: 4 pag.48, M.
-Formularea Prezint sarcinile, situaia de nvare.
O4 De rezolvat: ex. 1, colonia 2., pag.92
obiectivelor -Care a fost tema pentru acas?
-Avei ntrebri la tema pentru acas?
Formuleaz i discut ntrebrile (dac exist). Evaluare
2. -Verificarea
2 Rspund la ntrebrile profesorului. oral
temei pentru -Ce este o ecuaie de gradul doi?
min Ecuaia de forma 2 + + = 0, 0,
acas
, ,
3. -Reactualiza- -Dup care criterii clasificm ecuaiile de gradul II?
Dup numrul de termeni.
rea cunotin- -Exemplificai.
Dau exemple de ecuaii complete i incomplete. ntrebri
elor i a
7 orale
capacitilor -Propune lucrare independent cu verificare imediat.
min
(slide 8)

2
Profesori: Guu Igor Matematic

1) Scriei coeficienii ecuaiilor de gradul doi: Lucreaz independent.


Varianta 1. Varianta 2.
) 14 5 1 = 0, ) 162 8 + 1 = 0,
2
La tabl, elevul care finiseaz primul, scrie rspunsul,
b) 1 18 + 812 = 0. b) 18 + 32 = 0.
calculeaz, pentru fiecare variant n parte.
2) Calculai discriminantul ecuaiei i indicai numrul
ei de soluii:
Varianta 1. Varianta 2.
) 22 + 3 + 1 = 0, ) 92 + 6 + 1 = 0,
b) 22 + + 2 = 0. b) 2 + 5 6 = 0.
Realizarea
II
sensului
- Consolida- Sarcina 1
4. rea materiei O1 Profesorul propune elevilor s alctuiasc algoritmul de Se utilizeaz slide 11.
rezolvare al ecuaiei: 52 8 + 3 = 0.
i formarea 6 Lucru n perechi. Exerciii
I etap lucru n perechi. (3-4 min).
capacitilor min O2 Alctuiesc algoritmul de rezolvare al ecuaiei: orale i n
( la nivel de 52 8 + 3 = 0. scris
II etap lucru frontal.
reproducere; O3
Se face bilanul lucrului n perechi, Deduc un algoritm general, noteaz pe caiete.
la nivel se alctuiete un algoritm general de rezolvare, innd
productiv); O4 cont de toate etapele rezolvrii.
Schema se proiecteaz pe tabl, se noteaz de elevi n
caiete. Urmresc i repet concomitent algoritmul. Lucrare
indepen-
Fiecare etap de rezolvare se verific cu slidul.
Se prezint o variant a algoritmului.(slide 11)
dent

3
Profesori: Guu Igor Matematic

O1

O2

O3

O4

6 Pentru formarea deprinderilor de aplicare a

Min algoritmului propune lucrare independent.


Sarcina 2. Utiliznd algoritmul i fia instrucional
(Anexa 1), rezolvai ecuaia:22 9 + 10 = 0. Utiliznd algoritmul i fia instrucional (Anexa 1),
elevii rezolv ecuaia:22 9 + 10 = 0.

Fiecare etap de rezolvare se verific cu slidul

4
Profesori: Guu Igor Matematic

Lucrare in perechi, pe variante Elevii lucreaz n perechi pe variante. Lucru in


7
Pentru formarea deprinderilor de rezolvarea ecuaiilor perechi, pe
min propune Un elev (varianta I) rezolv i expune n glas modul
variante
Sarcina 3. de rezolvare, al doilea ascult, completeaz,
Varianta I. Varianta II. corecteaz.
2 11 152 = 0 , [1]) 22 + 7 30 = 0 [1])
Propune autoverificarea dup exemplul rezolvat. Slide 15. Elevii mai apoi se schimb cu rolurile..
Efectueaz autoverificarea dup exemplul
rezolvat. Slide .

.
III Reflecie

5. -Evaluarea 9 O1 Propune lucrare independent n dou variante, Rezolv individual, utiliznd algoritmul, compar cu
atingerii min O2 Exerciiul 3, pag. 89, C, V. I. Slide 16 rezultatele de pe slide.
obiectivelor O3
preconizate: O4

5
Profesori: Guu Igor Matematic

(curent,
instructiv,
fr aprecieri
cu note);

- Prezentarea Propune tema pentru acas (slide).


6. temei pentru 1 De repetat: 4.3 pag.88,M.;
acas min O1 De nvat: Algoritmul de rezolvare a ec de gr II Noteaz n agend.
Anexa 1;
O2 De rezolvat: ex. 12a, (pag.95,M);
De continuat cu rubricile produsul i suma soluiilor
2 O3 ecuaie;
-Bilanul min Elevii rspund la ntrebrile formulate.
7. Suplimentar: S se deduc pentru cazul b=2k.
leciei. O4 ntrebri
a) Bilanul cantitativ -Formula de rezolvare a ecuaiilor de gradul II, forma orale
-Ce am studiat astzi la lecie? complet . Algoritmul de rezolvare.
-Ce este o ecuaie de gradul doi? Ecuaia de forma 2 + + = 0, 0, , ,
-Cte soluii poate avea o ecuaie de gradul II?
Discriminant
-De ce depinde numrul de soluii al ecuaiei de gradul

6
Profesori: Guu Igor Matematic

II?
Repet algoritmul notat
-Care este de rezolvare de rezolvare al unei ecuaii de
gradul II?
4 b) Bilanul calitativ
Se revine la obiective. Completeaz anexa 2.

Se determin care obiective au fost realizate la lecie.


Se trag concluzii privind activitatea clasei de elevi n
ansamblu i a unor elevi n particular.
IV Extindere
Date istorice
-Prezentarea
6. n Europa pentru prima dat, n 1202, matematicianul
temei pentru
italian Leonardo Fibbonaci, expunee formulele de
acas.
rezolvare a ec. de gradul II n Cartea abacului.

-De elaborat un proiect, utiliznd criteriile, Ecuaiile


de gradul II n cotidian.(Anexa 3).
Mulumesc pentru lecie. La revedere!
La revedere!

S-ar putea să vă placă și