Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 17/01/2023
Clasa: a VI-a
Disciplina de învățământ: Matematica
Profesor: Morea Natalia

Unitatea de învățare: Numere raționale


Tema lecției: Aflarea unei fracții dintr-un număr
Tipul lecției: Însușire de noi cunoștințe

 Obiectivul principal al lecției: Efectuarea calculelor cu fracții și rezolvarea de


exerciții și probleme cu fracții ordinare.

Competenţe specifice:

1.2. Identificarea fracţiilor ordinare în contexte variate


2.2. Efectuarea de calcule cu fracţii folosind proprietăţi ale operaţiilor aritmetice
3.2. Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu fracţii ordinare
4.2. Utilizarea limbajului specific fracţiilor în situații date
5.2. Analizarea unor situaţii date în care intervin fracţii pentru a estima sau pentru a
verifica validitatea unor calcule
6.2. Reprezentarea matematică, folosind fracțiile, a unei situaţii date, în context intra și
interdisciplinar (geografie, fizică, economie etc.)
Strategii didactice 
a) Metode și procedee: explicația, exemplificarea, conversația, exercițiul, descoperirea,
problematizarea.
b) Mijloace de realizare: manual, culegere de probleme și exerciții
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Resurse materiale:
Materiale didactice: fişe de lucru, proiect didactic.
Mijloace de învăţământ: tabla, creta.

1
Desfășurea lecției
Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
didactice
I. Moment Noteaz în catalog elevii absenţi şi verifică dacă sunt condiţii Elevii se pregătesc pentru lecție Conversația
organizatoric optime pentru desfăsurarea lecţiei.
(1 min)
II. Captarea Solicit elevilor să prezinte exercițiile din temă la care au Elevii sunt atenți și rezolvă la tablă Conversația
atenției întâmpinat dificultăți și rezolvă la tablă exercițiile, dacă este exercițiile nerezolvate din temă,
(2 min) cazul. dacă este cazul.
III. Scriu titlul lecției pe tablă: „Aflarea unei fracții dintr-un Elevii sunt atenți. Conversația
Anunțarea temei număr natural” și anunț obiectivele.
și a obiectivelor În această lecție, elevii vor învăța împărțirea fracțiilor
(2 min) ordinare și ce înseamnă inversa unei fracții.
IV. Ora va debuta cu un joc prin care elevii își reamintesc Elevii se vor gândi la răspunsul Conversația
Reactualizarea operațiile învățate până acum. ghicitorii. Frontal
cunoștințelor Elevii vor avea de dezlegat o ghicitoare:
(10 min) Un întreg de îl împarți
Părți egale tu să faci!
Una sau mai multe iei,
Spune-mi, matematic, ce-i? (Fracţia)
Se recapitulează operațiile învățate până acum, modul de
calcul și condițiile impuse pentru a le efectua.
Se recapitulează operațiile învățate până acum, modul de
calcul și condițiile impuse pentru a le efectua. Se aleg patru
elevi care vor extrage câte două bilețele pe care sunt scrise
câte o fracție. Fiecare elev trebuie să le adune, să le scadă și
să le înmulțească și să le aducă la puterea a doua și a treia.

2
V. Dirijarea Profesorul prezintă partea teoretică a lecției exemplificând Observația
învățării constant noțiunile. Problematiza
Se dă următoarea problemă: Elevii notează pe caiete.
(25 min) rea
Un călător are de parcurs un drum de 8 km. El a parcurs
3/4din drum. Câți kilometrii a parcurs călătorul? Exercițiul
1. Câți kilometri reprezintă 1/4 din drum?
8 km : 4 = 2 km
2. Câți kilometrii reprezință 3/4din drum?
2 km ‧ 3 = 6 km

Dacă ar trebui să enunțăm o regulă cum ar suna? Elevii notează pe caiete.


!Pentru a afla o fracție dintr-un număr natural procedăm
astfel:
- Împărțim numărul natural la numitorul fracției
- Rezultatul îl înmulțim cu numărătorul fracției Observația
(se scrie regula în caiete)
Problematiza
Fie numerele naturale a, b, c, cu b ≠ 0. Elevii rezolvă exercițiile propuse. rea
a a a‧c Exercițiul
Aflăm fracția din c, atunci ‧ c =
b b b
În continuare se împarte câte o fișă de lucru și se lucrează
exercițiile de pe fișă.

VI. Tema Propune spre rezolvare exercițiile neabordate din fișa de Își notează în caiete tema pentru Conversaţia
pentru acasă lucru plus temă din manual. acasă.
(2 min)

3
Fișa 2

2 3 9 2
5
din 50 = 7
din 49 =
11
din 77 =
3
din 111 =

10 25 3 7
din 24 = din 21 = din 32 = din 100 =
3 7 8 4

3 11 4 5
din 66 = din 75 = din 234 = din 124 =
11 5 9 4

2 3 5 4
din 64 = din 96 = din 121 = din 99 =
8 4 11 3

S-ar putea să vă placă și