Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data :
Clasa : 10 D
Obiectul : Matematică –Algebră
Unitatea de învăţare : Metode de numărare
Tema lecţiei : Aranjamente. Aplicaţii
Tipul lecţiei : lecţie de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor
Durata : 50 minute
Profesor :
Scop: sa calculeze şi
Obiective operaţionale :
Să cunoască noţiunile de permutare şi aranjament
 : să cunoască şi să aplice în practică formulele pentru calculul numărului de
aranjamente de n elemente luate câte
 : să cunoască condiţii pentru existenţa

O : să cunoască şi să aplice în practică formulele pentru calculul


O : Identificarea tipului de formulă de numărare adecvată unei situaţii date,

O : Exprimarea caracteristicilor unor probleme în scopul simplificării modului de


numărare
Strategii didactice :
Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observaţia, expunerea, exerciţiul.
Mijloace şi materiale didactice: manual, culegeri, fişă de lucru, tabla, creta
Forme de organizare: frontală, individuală.
Moduri de activitate cu elevi: Consolidarea teoriei prin practică
Surse informaţionale: Manual cl.a X-a , M Ganga ,ed. Mathpress
Manual cl.a X-a , M Burtea, ed, Carminis
Exerciţii şi probleme de matematică ,cl. X , D. Drăcea,
ed. Cardinal
Etapele lecţiei Obiecti Strategiile didactice Evaluarea
vele Conţinutul lecţiei
Metode şi Forme de
vizate
procedee activitate
Activitatea profesorului Activitatea elevului

1 2 3 4 5 6 7
Moment -noteaza apsentele
organizatoric -noteza titlul lectie pe tabla
Captarea Aranjează elevii pe grupe
atentiei: -anunta obiectivele pe care si-a propus sa -elevii noteza titlul lectie
Anuntarea le atinga
titlului lectiei - precizarea planului de recapitulare
Recapitularea Ce se numeşte aranjament de n elemente A=
conţinutului luate câte k ?
Se numeste aranjament de n
elemente luate câte k orice mulţime
ordonată alcătuită din k elemente
ale mulţimii A
Conversatia Frontala Cunoştere
Câte astfel de aranjamente de n elemente a
luate câte k sunt? = n (n - 1)(n - 2)… (n –k + 1) noţiunilor
unde 0k n, n,k N şi a
Formulele de calcul a numărului de elevii scriu formulele pe tablă formulelor
aranjamente de n elemente luate câte k studiate
=

= (n –k +1 )
=n
Cosolidarea Elevii primesc fise de lucru. Responsabilul – liderul – grupei Conversatia
cunoştinţelor Sunt împărţiţi în grupe a câte 4 elevi. împarte sarcinile între membrii euristica
pe bază unor În total 6 grupe, două grupe vor avea grupei astfel încât fiecare să poată Alegerea
aplicaţii O acelaşi subiect pe fişe rezolvă un exerciţiu, chiar şi cu celei mai
practice Reguli: ajutor din partea celorlalţi adecvate
- fiecare elev din grupă trebuie să Pe grupe formule
O
rezolve cel puţin un execiţiu pentru
- Elevii unei grupe se pot ajuta între ei Elevii rezolvă exerciţiile din fişă individual rezolvarea
- Liderul grupei împarte sarcinile şi ă exerciţiilo
oferă ajutor
- Nota unei grupe va fi nota fiecărui
O : elev din grupa respectivă
- Timp de lucru 10 minute Munca
- După care din fiecare grupă vor ieşi independentă Frontală
doi elevi la tablă şi vor rezolva 2 Aplicarea
exerciţii la tablă sau vor explica cum formulelor
se rezolvă un astfel de exerciţiu studiate în
practică
Profesorul observă evoluţia elevilor şi
oferă explicaţii dacă este cazul. Elevii rezolvă ce nu au reuşit Exerciţiul
După 10 minute elevii ies la tablă şi singuri şi îşi notează ce au avut frontală
explică ce au avut de lucru şi cum au ceilalţi de lucru Explicaţia
procedat
Apecierea -se apreciază fiecare grupă în parte frontal
activităţii
elevilor
Evaluarea Notează tema frontală
Tema acasa exerciţiile de pe fişa celorlalte
grupe ce nu au fort rezolvate la tablă
Fisa
Fişă nr. 1

1. Dacă x = 4! +2! şi y = A cel mai mare număr este………….


2. Rezolvaţi ecuaţia (n +2)! = 20 n!

3. Aduceţi la o formă mai simplă expresia

4. Să se rezolve sistemul:

Fişă nr. 2

1. Calculaţi

2. Rezolvaţi ecuaţia A

3. Aduceţi la o formă mai simplă expresia

4. a) Demonstraţi că pentru  k N are loc relaţia: k k!= (k +1)! – k!


b) Calculează valorea sumei următoare: S = 1 1!+ 2 2!+…..+ n n!, pentru
n N , n fixat

Fişă nr. 3

1. Calculaţi

2. Rezolvaţi ecuaţia = 12
3. Să se determine domeniul D de definiţie al funcţiei f : D  R, f(x)=

4. Să se rezolve sistemul:

S-ar putea să vă placă și