Sunteți pe pagina 1din 4

GRUP SCOLAR AGROMONTAN “ROMEO CONSTANTINESCU”

Prof. DANIELA PODUMNEACA

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.03.2010
Clasa: a X-a C
Obiectul: Matematică M2
Profesor: DANIELA PODUMNEACĂ
Unitatea de învăţare: Elemente de combinatorică
Tema lecţiei: Aranjamente
Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere de noi cunoştinţe
Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
A. Cognitive:
OC1: să definească şi să aplice noţiunea de permutare;
OC2: să definească noţiunea de aranjamente;
OC3: să dea exemple în care intervine noţiunea de aranjamente;
OC4: să rezolve exerciţii care implică formula de calcul a aranjamentelor;
OC5: să scrie relaţii de recurenţă între aranjamente;
OC6: să rezolve ecuaţii în care este necesar calculul aranjamentelor.
B: Psiho-motorii:
OP1: Să manifeste interes pentru lecţie.
OP2: Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
C: Afective:
OA1: Să participe activ la lecţie.
OA2: Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, metoda exerciţiului, transferarea


cunoştinţelor, problematizarea.

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, creta, manualul, culegeri de probleme pentru


examenul de bacalaureat.

I
GRUP SCOLAR AGROMONTAN “ROMEO CONSTANTINESCU”
Prof. DANIELA PODUMNEACA

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Etapele Competenţe Strategii didactice


lecţiei specifice Conţinutul lecţiei Metode şi Procedee de
procedee evaluare
1. Moment Asigur condiţiile optime pentru conversaţia în grup
organizatoric desfăşurarea lecţiei.
2. Captarea C1 Verific frontal următoarele noţiuni: conversaţia în grup
atenţiei şi - regulile generale ale combinatoricii euristică
verificarea (regula sumei, regula produsului); exemplul
cunoştinţelor - numărul de funcţii;
- permutări.
3. Anunţarea Anunţ titlul lecţiei: ”Aranjamente” conversaţia în grup
temei şi a precum şi obiectivele operaţionale.
obiectivelor Scriu titlul pe tablă.
4. Dirijarea C1 Propun elevilor următoarea metoda individual
învăţării problemă: „Din cei şase membrii ai exerciţiului
unui birou trebuie să alegem o echipă problematizarea
de conducere constând dintr-un conversaţia
director executiv şi un secretar. Câte euristică
echipe se pot forma?” în grup
Soluţia problemei o discut
împreună cu elevii: „Directorul poate
fi ales din cei şase şi pentru fiecare
director ales putem alege secretarul
din restul de cinci persoane, deci în
total 6∙5=30 de echipe diferite
(conform reguli produsului). Dacă metoda Individual
numerotăm membrii biroului cu exerciţiului
numerele 1, 2, 3, 4, 5 şi 6, atunci problematizarea
fiecare echipă se poate reprezenta conversaţia
printr-o pereche ordonată de numere. euristică
Prima componentă va fi numărul În grup
corespunzător directorului iar a doua
numărul corespunzător secretarului.
Aceste perechi vor fi reprezentate
într-un tabel.

II
GRUP SCOLAR AGROMONTAN “ROMEO CONSTANTINESCU”
Prof. DANIELA PODUMNEACA
Propun apoi următoarea problemă:
„Dacă în această echipă trebuie să metoda Individual
alegem şi un administrator, atunci exerciţiului
cum se schimbă numărul echipelor problematizarea
posibile?” conversaţia
Soluţia va fi descoperită de euristică
asemenea cu ajutorul elevilor: În grup
„Pentru fiecare echipă din problema
precedentă putem alege un
administrator din cele patru persoane
rămase, deci numărul echipelor
creşte de 4 ori = 120 de echipe
diferite”.
Pe baza exemplelor voi da definiţia
aranjamentelor: problematizare
C2 a) Orice mulţime ordonată, construită a
C3 din elementele unei mulţimi se conversaţia
numeşte un aranjament al mulţimii euristică
respective (pentru un aranjament nu Individual şi în
este necesar să folosim toate grup
elementele mulţimii).
b) Orice mulţime ordonată cu k
elemente, construită din elementele
unei mulţimi X se numeşte un
aranjament de ordin k.
Voi face cu ajutorul elevilor
următoarele observaţii:

- ; metoda
exerciţiului Individual şi în
-
problematizarea grup
În cele ce urmează voi scrie conversaţia
formula pentru calculul euristică

aranjamentelor:

Se vor rezolva câteva exerciţii în


C4 care se aplică această formulă şi se
va urmări ca simplificările Individual şi în
rapoartelor întâlnite să se facă corect. grup
(de la exerciţiul 4, pag. 270, manual

III
GRUP SCOLAR AGROMONTAN “ROMEO CONSTANTINESCU”
Prof. DANIELA PODUMNEACA
Mathpress – Mircea Ganga)
Voi scrie pe tablă patru formule de metoda
recurenţă ce urmează a fi exerciţiului
demonstrate într-o oră viitoare: problematizarea

a) conversaţia
euristică
b)

c) Individual

d)

Vom rezolva 2-3 exemple care


C5 implică aplicarea unei relaţii de
C6 recurenţă dintre cele precizate.
Tot cu ajutorul formulei de calcul metoda
a aranjamentelor şi a relaţiilor de exerciţiului Individual şi în
recurenţă, elevii vor rezolva la tablă, problematizarea grup
îndrumaţi de către profesor, 1-2 conversaţia
ecuaţii în care intervin aranjamente. euristică

5. Evaluarea Apreciez cunoştinţele elevilor, conversaţia individual


progresului notez elevii care s-au evidenţiat. discuţia libera
realizat
6. Obţinerea Propun câteva exerciţii în care transferarea în echipă
performanţei C4 elevii să aplice cunoştinţele cunoştinţelor
şi asigurarea C5 dobândite pe parcursul acestei ore.
feed-back- C6 Elevii vor lucra în echipa şi vor
ului schimba rezultatele între ei.
7. Tema C1 C2 Manual Mathpress – Mircea
pentru acasă C3 C4 Ganga, pag. 269, ex. 2) b, c; pag 270,
C5 C6 ex. 4) h, i, j, k, l .

IV

S-ar putea să vă placă și