Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.03.2019
Clasa: a X-a B
Obiectul: Matematică M2
Profesor: Trancă Maria-Cristina
Unitatea de învăţare: Elemente de combinatorică
Tema lecţiei: Combinări
Tipul lecţiei: Lecţie de consolidare și transmitere de noi cunoştinţe
Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
A. Cognitive:
- să definească noţiunea de permutare;
- aplice noţiunea de permutare;
- să definească noţiunea de aranjamente;
- să aplice noţiunea de aranjament;
- să definească noţiunea de combinări;
- să aplice noţiunea de combinări;
- să dea exemple în care intervin noţiunile de permutări, aranjamente și combinări;
- să rezolve exerciţii care implică formulele de calcul ale aranjamentelor și combinărilor;
- să rezolve ecuaţii în care este necesar calculul aranjamentelor și permutărilor;
- să aplice în probleme practice noțiunile de combinatorică.
B: Psiho-motorii:
- Să manifeste interes pentru lecţie.
- Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
C: Afective:
- Să participe activ la lecţie.
- Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, metoda exerciţiului, transferarea


cunoştinţelor, problematizarea.
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, creta, manualul, culegeri de probleme pentru
examenul de bacalaureat.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Etapele Competenţe Strategii didactice


lecţiei specifice Conţinutul lecţiei Metode şi Procedee de
procedee evaluare
1. Moment Asigur condiţiile optime pentru conversaţia în grup
organizatoric desfăşurarea lecţiei.
2. Captarea C1 Verific frontal următoarele noţiuni: conversaţia în grup
atenţiei şi - numărul total de funcţii euristică
verificarea - numărul de funcţii surejective; exemplul
cunoştinţelor - permutări; metoda
- aranjamente. exerciţiului
Se rezolvă la tablă câteva exerciții
din fișă.
3. Anunţarea Anunţ titlul lecţiei: ”Combinări” conversaţia în grup
temei şi a precum şi obiectivele operaţionale.
obiectivelor Scriu titlul pe tablă.
4. Dirijarea C1 Propun elevilor următoarea metoda individual
învăţării problemă exerciţiului
Fie mulțimea A={1,2,3,4,5}. Câte problematizarea
submulțimi cu 3 elemente are conversaţia
mulțimea A? Dar câte numere de 3 euristică
cifre distincte se pot forma? în grup
Voi face cu ajutorul elevilor
următoarele observaţii:

- ;

Fie mulţime finită A cu n elemente.


Numărul submulțimilor cu k Individual
elemente (k ≤ n) alemulțimii A se
numesc combinări de n luate câte k.
Numărul combinărilor de n metoda
elemente luate câte k se exerciţiului
problematizarea În grup
notează şi este dat de
C2 formula conversaţia
C3 euristică
C4

Se vor rezolva câteva


exerciţii din fișă în care se
Individual
aplică această formulă şi se va
C5 urmări ca simplificările
C6 rapoartelor întâlnite să se facă problematizare
a
corect.
conversaţia În grup
euristică
Formula combinărilor
complementare metoda
exerciţiului
problematizarea
Se continuă cu exemple din conversaţia
euristică Individual şi în
fișă. grup

5. Evaluarea Apreciez cunoştinţele elevilor, conversaţia individual


progresului notez elevii care s-au evidenţiat. discuţia libera
realizat
6. Obţinerea Propun câteva exerciţii în care transferarea în echipă
performanţei C4 elevii să aplice cunoştinţele cunoştinţelor
şi asigurarea C5 dobândite pe parcursul acestei ore.
feed-back- C6 Elevii vor lucra în echipa şi vor
ului schimba rezultatele între ei.
7. Tema C1 C2 Se vor rezolva exercițiile ramase
pentru acasă C3 C4 din fișa de lucru.
C5 C6
Fișă de lucru

Exerciţii și probleme propuse

1. Să se calculeze: a) b) 2 c)

d) e) f) .
2. Să se determine numărul natural n pentru care următoarele numere au sens:
a) b) c) d) .
3. Câte numere de cel mult 3 cife distincte se pot forma cu cifrele 1,2,3,4,5,6,7. Dar
submulțimi?
4. Se consideră mulţimea A={2,4,6,8,….,28,30}.Să se determine câte submulţimi
cu trei elemente conţine mulţimea A.
5. Care este probabilitatea de a câștiga la LOTO 6/49? Dar la 5/40?
6. Aflați nuărul natural n care verifică:
a) . b) .
c) . d) .

7. Aflați numărul natural n care verifică inecuaţiile:


a) . b) .
c) . e) .
8. Să se rezolve în N sistemele de ecuaţii:

a) b)

9. Să se determine numărul natural x cu pentru care numerele şi


sunt termenii consecutivi ai unei progresii aritmetice.

S-ar putea să vă placă și