Sunteți pe pagina 1din 10

PLAN DE LECŢIE

Data:22.I.2013

Clasa :a V-a

Scoala:

Profesor: Stirb Mirela-Roxana

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare:Numere rationale pozitive

Titlul lectiei: Amplificarea si simplificarea fractiilor

Tipul lecţiei:mixta

Competente specifice: La sfâ rşitul orei, elevul va fi capabil :

O1– să enunţe modul de amplificare a unei fracţii ordinare;

O2 – să enunţe modul de simplificare a unei fracţii ordinare

O3 – să amplifice fracţii ordinare;

O4 – să simplifice fracţii ordinare

O5 – sa defineasca fractia ireductibila

Strategii didactice :

Metode si procedee:

conversatia,explicatia,exercitiul,munca pe grupe,munca diferentiata

Mijloace de invatamant:

tabla,creta,fisa de lucru ,culegere Editura Paralela 45, culegere Editura Art,

Forme de organizare : frontal,individual,pe grupe


Desfăşurarea lecţiei

Secvenţele Activitaţi ale lecţiei


lecţiei Resurse Activitatea elevilor Strategii Modalităţi
didactice de
evaluare

-verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în Elevii vor avea pe bănci conversatia
catalog; caietele şi culegerea.
1.Moment -verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare Pregătirea caietelor de temă în
organizatoric defaşurarii orei; clasă
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna
desfaşurare a orei;

- Elevii prezintă caietele de


temă pentru verificare.
2.Verificarea Verific cantitativ si calitativ tema scrisă . În acest sens Dacă este cazul vreunei greşeli, Activitate
temei rog elevii să prezinte caietele de teme şi să – elevii îşi autocorectează sub comună
autocorecteze temele după rezultatele profesoarei. îndrumarea profesoarei şi a
colegilor conversatia frontala
.
-elevii raspund oral la
-se face o scurta reactualizare a cunostintelor ,prin intrebarile adresate de
adresarea unor intrebari la nivelul intregii clase: a
profesor:o fractie are forma
3.Actualizarea Care este forma generala a unei fractii? b
cunoastintelor Care sunt elementele unei fractii? ,unde a este numarator,b
noi Ce reprezinta numitorul unei fractii? numitor si linia de
Ce reprezinta numaratorul unei fractii? fractie;numitorul ne arata in Activitatea
Cate tipuri de fractii cunoasteti? cate parti impartim intregul,iar frontala Evaluarea
Ce sunt fractiile echivalente? numaratorul cate parti luam din frontala
intreg;tipuri de Conversatia
fractii:echiunitare(numaratorul= explicatia Evaluarea
numitorul);subunitare(numarato individual
rul<numitorul), a
supraunitare(numaratorul>numi
torul)
Fractiile echivalente sunt
fractiile care reprezinta aceiasi
parte dintr-un intreg

4. Anunţarea Se anunta titlul noii lectii:


temei şi a Amplificarea si simplificarea fractiilor explicaţia
obiectivelor Se anunta obiectivele urmarite:la sfarsitul orei va Elevii vor nota în caiete
trebui sa stiti sa amplificati sis a simplificati o
fractie,sa rezolvati exercitii care implica notiunile noi
studiate
Incepem cu definitia amplificarii:
a Elevii vor nota în caiete
Def: A amplifica fracţia b cu un număr natural
nenul înseamnă a înmulţi atât numărătorul cât şi
numitorul cu acelaşi număr n.
Obs!!Prin amplificare se obţine o fracţie egală cu cea
dată.
Se notează:
n)
a n⋅a Explicaţia
= , b , n∈ N∗
b n⋅b -cu ajutorul elevilor obtinem Conversatia
2) 5)
7 14 3 15 fractiile dupa amplificare,pe
= = baza definitiei date Activitatea
Exemple: a) 5 10 ; b) 10 50 ;
9) frontala
5.Dirijarea 1 9
=
invaţarii c) 4 36
a
Def:A simplifica fracţia b cu un număr natural
nenul înseamnă a împărţi atât numărătorul cât şi
numitorul cu acelaşi număr n.
Prin simplificare se obţine o fracţie egală cu cea dată.
Se notează:
(n
a a :n
= , b , n ∈ N∗
b b :n -cu ajutorul elevilor obtinem
(2 (5 (5 (9
14 7 25 5 1 9 1 fractiile dupa simplificare,pe
= = = = baza definitiei date
Exemple: a) 10 5 b) 50 10 2 ; c)36 4
a
Pe baza definitiei date,elevii vor
Obs!! Fracţia b se numeşte ireductibilă dacă a şi b
mai da exemple de fractii
nu au divizori comuni diferiţi de 1
ireductibile
( aN, bN*)
-fractia care nu se mai poate simplifica se numeste
fractie ireductibila
2 25 19 5
; ; ;
Exemple de fracţii ireductibile: 5 17 2 9

Dupa introducerea notiunilor noi,clasa se va imparti in Aprecieri


4 grupe a cate 4-5 elevi,care vor primi fiecare cate o Elevii vor rezolva pe grupe Activitate verbale
6.Asigurarea fisa de lucru cu exercitii diferite ca grad de exercitiile primate,discutand individuală,
feed-back-ului dificultate.Elevii vor avea la dispozitie aproximativ 10 rezolvarea lor,si cerand ajutorul Munca in Analiza
minute pentru rezolvarea cerintelor,primind indicatii si unora dintre colegii de grupe răspunsuri
sugestii de la proesor unde este cazul. grupa,sau ajutorul profesorului Exerciţiul lor
Dupa terminarea cerintelor exercitiului,cate un conversatia Evaluarea
reprezentat sau 2 din fiecare grupa va iesi la table frontala
pentru rezolvarea unui tip de exercitiu de pe fisa
primita.

Impreuna cu intreaga clasa,repetam notiunile noi


7..Retenţia si introduse:ce inseamna a amplifica si a simplifica o -elevii vor raspunde,oral la Conversaţia Probe
transferul fractie?Ce este o fractie ireductibila? intrebarile adresate de profesor orale
Notarea
Se vor nota elevii care s-au remarcat la lectie răspunsuri
lor

8.Tema pentru -exerciţiile rămase din fişă Conversaţia


acasă -exercitii din culegere
Fisa de lucru-grupa 1.

1.Amplificati cu 2 urmatoarele fractii:

5 10
6 20

12 50
21 70

2.Simplificati cu 2 urmatoarele fractii:

8 6
36 20

24 20
10 32
Fisa de lucru-grupa 2.

1.Amplificati urmatoarele fractii pentru a obtine numitorul 12:

1 5
a) 2 b) 3

7 9
c) 6 d) 4

2.Simplificati urmatoarele fractii mai intai cu 2,apoi cu 3:


12
a) 24 b) 30
60

36 102
c) 96 d) 76

Fisa de lucru –grupa nr.3


1.Amplificati cu :
5
2
a)cu 22,urmatoarea fractie: 3
2

7
3
b)cu 33,urmatoarea fractie: 12
3

3
5
c)cu 5,urmatoarea fractie: 8
5

5 7
2 ∙3
d)cu 2∙3,urmatoarea fractie: 2 3
2 ∙3

2.Simplificati :
5
2 2
a)cu 2 ,urmatoarea fractie: 3
2

7
3 3
b)cu 3 ,urmatoarea fractie: 12
3

3
5
c)cu 5,urmatoarea fractie: 8
5

5 7
2 ∙3
d)cu 2∙3,urmatoarea fractie: 2 3
2 ∙3

Fisa de lucru-grupa nr.4


1.Aflati numerele naturale x si y care sa verifice urmatoarele egalitati :
y)
3 x
=
a) 5 10

y)
7 21
=
b) x 15

x 9
c ) =
8 24

(x
6 3
=
d) 8 y

(y
15 3
e) x =4

y)
x +2 32
f)10 = 40

2.Simplificati,pana ajungeti la fractii ireductubile:


20 4
a) 30 b) 12

100
c)
150

S-ar putea să vă placă și