Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lectie

Data : Data :
Scoala Scoala
Clasa : a II-a Clasa : a IV-a
Institutor: Institutor:
Aria curriculara: Limba si comunicare Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Limba si literatura romana Disciplina: Matematica
Continutul invatarii: Buburuza-Eugen Jianu Continutul invatarii: Adunarea si scaderea fractiilor cu acelasi
Tipul lectiei: consolidare numitor
Obiective de referinta: Tipul lectiei: consolidare
- să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat; Obiective de referinta:
- să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu; -sa efectueze operatii de adunare si scadere a numerelor naturale
- redarea prin cuvinte proprii a conţinutului textului; cu utilizarea algoritmilor de calcul si a proprietatilor operatiilor;
- să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii. Obiective operationale:
Obiective operationale: - sa utilizeze corect terminologia matematica
-să citească corect,fluent,conştient şi expresiv textul,ţinând cont corespunzatoare;
de semnele de punctuaţie şi de conţinutul acestuia; - sa ordoneze crescator sau descrescator fractiile;
-să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la fragmentul citit; - sa compare fractii cu acelasi numitor sau cu acelasi
-să ordoneze cuvinte pentru a formula răspunsul la o întrebare; numarator;
-să redea prin cuvinte proprii,cu sprijin,(câte)un fragment din text; - sa afle termenul necunoscut ;
- să găsească caracteristicile specifice anotimpului primăvara; - sa rezolve corect exercitiile,respectand ordinea efectuarii
- să sesizeze mesajul transmis de autor; operatiilor ;
- să identifice în textul lecţiei cuvinte cu una, două, trei sau patru - sa calculeze suma sau diferenta a doua sau mai multe fractii
silabe; care au acelasi numitor;
- să despartă în silabe cuvintele date; - sa scrie fractii ca o suma de doua fractii cu acelasi numitor ;
- să identifice consoanele şi vocalele din enunţurile indicate; - sa scrie o fractie ca diferenta de doua fractii ;
- să gasească cuvintele potrivite pentru completarea rebusului; Strategia didactica:
. Resurse procedurale: conversatia, dialogul, explicatia,
exercitiul, problematizarea, munca independenta
Resurse materiale: manualul, fise de munca independenta
Strategia didactica: 4. Forme de organizare: frontala, individuala
1. Resurse procedurale: exercitiul, explicatia, conversatia, Evaluare:
brainstorming,ciorchinele, munca individuala - initiala- prin analiza cunostintelor insusite anterior
2. Resurse materiale: manualul, fise de lucru - continua- prin analiza raspunsurilor date de elev pe
3. Forme de organizare: frontala, individuala parcursul activitatii si prin analiza muncii individuala a
Evaluare: elevului
- initiala- prin analiza cunostintelor insusite anterior - finala- prin analiza activitatii desfasurate
- continua- prin analiza raspunsurilor date de elev pe Locul de desfasurare: sala de clasa
parcursul activitatii si prin analiza muncii individuala a Durata: 45’
elevului
- finala- prin analiza activitatii desfasurate
Locul de desfasurare: sala de clasa
Durata: 45’

Desfasurarea activitatii

Etapele lectiei Activitatea invatatorului Activitatea Etapele lectiei Activitatea invatatorului Activitatea
elevilor elevilor
Moment Asigur climatul necesar Elevii se Moment Asigur climatul necesar Elevii se pregatesc
organizatoric desfasurarii in bune pregatesc pentru organizatoric desfasurarii in bune conditii pentru lectie
1’ conditii a lectiei. lectie 1’ a lectiei.

Activitate independenta Activitate directa


Verificarea si Reactualizarea cunostintelor
reactualizarea Fisa 1- care are ca scop Rezolva cerintele prin intrebari :
cunostintelor reactualizarea de pe fisa Reactualizarea -Ce este o fractie?
cunostintelor .( anexa 1 ) primita. cunostintelor -Ce arata numaratorul ?Dar
10’ Captarea atentiei numitorul ?Cand o fractie Elevii raspund la
3’ este echiunitara ?Dati intrebari.
exemple !
Ce este unitatea
fractionara ?
Cum este o fractie
subunitara fata de intreg ?
Aflati o doime
din :90,100,420;
Aflati o treime din:99,33,24;
Cate patrimi formeaza un
intreg?Cate doimi formeaza
un intreg ?

Enuntarea Astazi,la matematica vom


obiectivelor lucra exercitii si probleme
cu adunarea si scaderea
1’ fractiilor cu acelasi numitor.
- Scriu titlul pe tabla.

Dirijarea invatarii -numesc mai multi elevi


6’ pentru a rezolva exercitii la
tabla(vor extrage din cosulet
cate un exercitiu) :
1)Comparati :
9/8-3/8…..1/5+5/5
2/7+4/7…..9/7-5/7
4/9-2/9…..10/11-8/11
Activitate independenta 35/17-18/17…..7/32+10/32
68/130+25/130…..93/130-
15/130
2)Calculati :
(94/70-36/70)+13/70=
81/75-(34/75+21/75)=
(159/300-48/300)+189/300=
68/100+25/100+20/100=
(9/5+4/5-3/5)+(2/5+12/5)=
(9/9-4/9)-(17/9-15/9)=

3)Scrie fractia 4/8 ca suma


de trei fractii.
4)Scrie fractia 9/15 ca
diferenta de doua fractii.
5)Aflati valoarea lui ,,x’’ :
Verificarea temei Se scrie pe tablă cuvântul 43/87-x=12/87
si Primăvară. Elevii găsesc x+32/64=56/64
Enuntarea cuvinte legate prin înţeles ciorchinele 25/90+x=78/90
obiectivelor de acesta. Se ajunge la x-61/100=40/100
3’ titlul lecţiei: Buburuza.
Se verifică răspunsurile la
întrebările date ca temă.
Se pune întrebarea: ,,Ce s- brainstorming Activitate Fisa de lucru ( anexa 3 )
Dirijarea ar întâmpla dacă nu am independenta
invatarii avea primăvară?” Rezolva cerintele
Copiii răspund în asalt de 31’ de pe fisa de lucru
idei. primita.
30’

-Citirea textului de catre


elevi.
-povestirea pe scurt a
conţinutului;
-lectura textului în lanţ,
selectiv,pe roluri;
-explicarea cuvintelor
noi din lecţie şi folosirea
acestora în enunţuri
proprii;

Un elev citeste primul Elevii citesc ,


fragment. Al doilea elev formuleaza
pune o intrebare in intrebari in Rezolva exercitiile.
legatura cu fragmentul legatura cu
citit la care trebuie sa continutul Dau explicatiile necesare
raspunda al treilea elev. textului si acolo unde este cazul.
Se procedeaza la fel cu raspund la aceste
cele patru fragmente. intrebari .

Asigurarea -Se lucreaza exercitii pe


retenţiei şi fisa ( anexa 2 )
transferului
Corectez acolo unde este
cazul. Rezolva sarcinile .

Obţinerea Activitate independenta Obtinerea


performanţei performantei Verificarea fisei de lucru.
6 Ex.4/anexa 2 6’ (frontal)

Asigurarea Tema pentru acasa:


transferului 1’ Soricelul/83. 1’ ex.3-6 pag.80
Numele ……………………. Data:………….

Fisa de lucru
(Anexa 1)

1. Ordonează enunţurile si transcrie-le in caiet in ordine corespunzatoare :

Buburuza este tristă, considerându-se neimportantă.

Primăvara, animalele îşi încep activităţile.

Buburuza se bucură când află că are un rost pe lume.

Sosirea primăverii trezeste plantele la viată.

2. Desparte cuvintele în silabe, apoi subliniază consoanele:

toporasii —
larmă —
albine —
scoarţă —
buburuza –

3. Scrie cuvinte cu sens opus următoarelor cuvinte:

vesel - …………..... a se întrista -………………..


cald - ………….. ... important -…………….....
se întoarce - ………….. ... prima -…………….....
plin - ...................... aproape - ........................

4.Formează perechi de cuvinte cu acelaşi înţeles:

crâng curăţă
larmă voioasă
deretică pădurice
veselă insectă
crudă a se întoarce
a reveni gălăgie
buburuză fragedă
gâză măriuţă
Numele………………………. Data:
……….
Fisa de lucru
( Anexa 2)

1. Scrie, din textul „Buburuza”, cuvintele ce arată însuşiri:

- primăvara ......................………….. ......................


- ghioceii ..........................…………. ......................
- brânduşele .....................………….. buburuza ......................
- toporaşii ..........................………… ......................
- frunza ...............……… şi ..................…..
- soare ................……..

2. Înlocuiţi cuvintele subliniate cu altele asemănătoare ca înţeles:

A sosit primăvara voioasă. S-au deschis mugurii copacilor. A apărut frunza


fragedă. Au revenit păsările călătoare. Păduricea e plină de gălăgia lor.
Albinele curăţă stupul, iar mieii aleargă pe pajişte.
Buburuza se consideră mică şi lipsită de importanţă, pentru că nimeni nu o
remarcă. Ea este prima insectă care anunţă venirea primăverii.

A sosit primăvara ................... . ............................. mugurii copacilor. .....................


frunza ..................... . ............................ păsările călătoare. ............................. e plin
de ....................... lor.
Albinele ....................... stupul, iar mieii ......................... pe pajişte.
Buburuza se consideră mică şi ............................................., pentru că nimeni nu
o ........................................... . Ea este prima ........................... care..............................
venirea primăverii.

3. De ce acest text se numeşte „Buburuza” ?


.....................................................................................................................................
...........................................................................................................................................
......................................................................................................................

4. Găseste în textul lectiei cinci cuvinte care să înceapă cu o vocală urmată de o


consoană si apoi colorează buburuza:
...........................................................................................................................................
..............................................................
Numele……………….. data………..

Fisa de lucru
( Anexa 3 )

1. Scrie ce fracţie reprezintă părţile colorate din fiecare desen:

2. Încercuieşte fracţia corespunzătoare părţilor luate în considerare din fiecare întreg:

1 1 1 2 2 2 3 3 3 2 4 3 4
; ; . ; ; . ; ; . ; ; . ;
4 2 3 5 4 3 8 6 4 8 6 7 5
6 5
; .
8 7

3. Colorează după cum îţi indică fracţia:

1 4 6 8 2
4 6 8 12 6

3 12 5 10 7 4
4. Se dau fracţiile , , , ,
6 12 5 9 3
, 8
. Completează tabelul conform cerinţei:
Fracţii subunitare Fracţii supraunitare Fracţii echiunitare

5.Se dau cifrele 5, 7, 8. Scrie trei fracţii subunitare, trei supraunitare şi trei echiunitare.

6. Compară fracţiile :
3
6
4 7 6 3 2 7 7 5 8 10
5 5 6 3 4 9 11 9 9 10
100
100
7. Efectuează:
2 3 3 4 3 1 10 2 8 2 3
7
+ 7
= 8
+ 8
= 4
+ 4
= 10
- 10
= 9
- 9
- 9
=

3 4 29
1+ 5
= 1- 6
= 15
-1=

8.Calculati:

2/9 + 4/9 = 6/15 + 3/15 = 5/8 + 2/8 =


7/9 – 3/9 = 4/5 – 2/5 = 3/8 – 1/8 =
2/9 + 1/9 = 13/15 –10/15= 10/12-4/12=

3/7 + 2/7 – 4/7 = 3/7 + 2/7 – 4/7 = 10/17-3/17-2/17=

9.Comparati fractiile date :

4/6…..1/6 2/4…..3/4 3/4 …..4/4 1/4. ….1

2/6…..2/4 5/6…..6/6 3/6…..2/6 12/12. ….14/14

10.Scrieti in ordine crescatoare fractiile:

a) 4/7 , 1/7 , 6/7 ; ……………………………. …


b) 2/9 , 2/8 , 2/5 ; …………………………….….
c) 6/9 , 8/9 , 3/9 ; ………………………………..
d) 3/5 , 1/5 , 2/5 ; ………………………………..
e) 8/19 , 8/8 , 8/10 ; ……………………………..
f) 7/8 , 7/13 , 7/11 ; ……………………………..

11.Completati fractiile date astfel incat ele sa fie :


a) supraunitare:

…../7 , …../3 , …../8 , …../15 , ……/10 , …./4 , …../2 , …./14 , …../36 , …../28;

5/…. , 4/ …. , 11/…. , 13/ ….. , 10/ … , 7/ … , 4/… , 2/….. , 18/ …. , 12/ … ;

b) echiunitare:

…./3 , …./10 ,…../2 ,…../14,…./8,…./7,…./5,…../9,…../11,…../17;


2/….. ,1/….. ,4/….. ,16/….. ,23/….. ,14/….. ,6/….. ,12/…. ,73/….. ,41/…. ;

c) subunitare:
…../3 ,…../8 ,…../5 ,…../6 ,…../10 ,…../13 ,…../19 ,…./33 ,…../9 ,…../2 ;
1/…. ,7/…. ,3/…. ,29/….. ,34/…. ,21/…. ,11/…. ,8/…. ,3/…. ,13/…. ,21/……

Care este starea ta de spirit la finalul testului?

S-ar putea să vă placă și