Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Clasa: a II -a
Data: 06.03.2018
Unitatea de învățămant: Școala Gimnazială Rediu
Prof. înv. primar: Șandru Adelina Elena
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale Naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea tematică: Prin toate colțurile lumii
Forma de realizare: activitate integrată
Subiectul lecţiei: Fracţii (jumătate/doime, sfert/pătrime)
Tipul lecţiei: fixarea și sistematizarea de cunoștințe
Discipline integrate:
 Matematică şi explorarea mediului
 Comunicare în limba română
 Arte vizuale şi abilităţi practice

Competenţe specifice:
Matematică şi explorarea mediului
 1.5. Efectuarea de înmulţiri si împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
 1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice ( sumă, total, termenii unei sume,
diferenta,rest,descazut,scazator,factori, produs, cat, deîmpartit , împărţitor ,<, >, =, +. -,x,:) în rezolvarea şi/sau
compunerea de probleme
 2.2.Evidenţierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane şi corpurilor geometrice identificete
în diferite contexte

Comunicare în limba română:


 2.1.Formulareaunorenunţuripropriiîn diverse situaţii decomunicare
 2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală

Arte vizuale și abilități practice:

 2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

Obiective operaţionale:
 să-și consolideze cunoştintelor referitoare la caracteristicile anotimpului primavara prin completarea unui rebus;
 să utilizeze corect noţiunile matematice – ( sumă, total, termenii unei sume, diferenta,rest,descazut,scazator,factori,
produs, cat, deîmpărţit , împărţitor ,<, >, =, +. -,x,:)
 să efectueze , oral, operaţii de calcul matematic;
 să recunoască, în diverse contexte, jumătatea( doimea) sfertul( pătrimea);
 să citească fracţiile date în mai multe moduri;
 să scrie fracţiile corespunzătoare unor părţi colorate din desene;
 să indice prin colorare fracţiile date;
 să realizeze desene potrivite pentru a reprezenta fracţii;
 să reprezinte cu obiecte fracțiile date;

Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul,observația, problematizarea, jocul didactic , metoda
R.A.I, rebus;
b) Mijloace de învăţământ:caiet de lucru, fişe de muncă independentă, planşa cu rebusul, fişe de
lucru,caiete,lipici,instrumente de scris,minge
c) Forme de organizare : frontală, în perechi, individual

II. Temporale:45 minute


III. Umane: 24 elevi
IV. Forme şi tehnici de evaluare : observareasistematică, aprecieriverbale, evaluarereciprocă, stimulente

V. Bibliografice:
*** Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
Adina Grigore, 1000 de exerciţii şi probleme, Culegere matematică clasa a II-a, Editura Ars Libri, Costeşti-Argeş,
2014.
Matematica şi explorarea mediului pentru clasa a II-a caiet de lucru,Adina Grigore, Augustina Anghel, Claudia
Negritoiu, Editura Ars Libri, Costeşti-Argeş, 2014.
Ghidul cadrului didactic-clasa a II-a,Adina Grigore, Editura Ars Libri, Costeşti-Argeş, 2014.
Conținutul instructiv-educativ STRATEGII DIDACTICE
Etapele lecției Evaluare
Metode si Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
Se pregǎtesc materialele necesare
1.Moment unei bune desfăşurări a lecţiei. Capacitatea
organizatoric Se asigură climatul de încredere Conversaţia Caiete, Frontal elevilor de a se
reciprocă pentru reuşita actului penare,cărţi organiza
didactic.
2.Verificarea
temei Se verifică tema pentru acasă Caietele Frontal
cantitativ şi calitativ. Conversaţia elevilor
Sunt evidenţiaţi elevii care au Individual
rezolvat corect tema, au scris Exerciţiul
caligrafic şi au un caiet îngrijit.

„Ce am învățat ora trecută la Conversaţia Frontal Capacitatea


matematică?”... fracțiile Individual elevilor de a
„Cu ce exemplu am explicat la Exerciţiul răspunde la
3.Reactualizare început noțiunea de fracție?”... întrebări
a cunoştinţelor folosind un măr
- Se cer exemple de fracții întâlnite
în ora precedentă

Se va face prin completarea unui


rebus descoperind după rezolvarea Observaţia Rebusul Frontal Capacitatea
lui anotimpul în care înfloresc Expunerea elevilor de a
pomii. Conversaţia rezolva corect
Se poartă discutii despre rebusul
caracteristicile anotimpului Individual
3.Captarea primavara, prezentându-se
copăcelul trist care nu are nici o
atenţiei floare. Ca să-l înveselească elevii
trebuie să rezolve corect cerinţele
exerciţiilor.

Se va face cu ajutorul unei


ghicitori despre fractie
” O cifră sus și una jos,
Dar așezate cu folos,
Mă fac ușor să înțeleg
Că sunt o parte din întreg ”

4.Anunţarea Se anunţă titlul şi obiectivele lecţiei Conversaţia Caietele Frontal Capacitatea


într-o manieră accesibilă elevilor – Explicaţia elevilor elevilor de
temei
Fracţii (jumătate/doime, concentrare a
sfert/pătrime). atenţiei

Metoda R.A.I –exerciţii orale: Metoda Caiete Frontal Capacitatea


-Ce este o fracţie? R.A.I Minge elevilor de a
-Ce operaţie reprezintă linia de calcula oral şi a
5.Dirijarea fracţie? individual răspunde la
învăţării Aflaţi:jumătatea nr 8 ; sfertul lui întrebări
20; o treime din 30; Conversaţia
Colorează conform cerinţelor-
exerciţii de reprezentare a fracţiilor Exerciţiul Capacitatea de a
1 ,1 , 3, 2 ,2 , 1 scrie corect
2 4 4 2 4 2
Scrie fracţia sub fiecare desen
reprezentat.

 CITIȚI FRACȚIILE: Propun


elevilor să citească fracţiile scrise Individual
pe tablă şi să precizeze, în fiecare Fişe de
caz, în câte părţi a fost împărţit lucru Capacitatea de a
întregul şi câte părţi au fost luate în rezolva sarcinile
considerare: de lucru
1 ,1 , 2 Exerciţiul
2 4 4

Exerciţiu de imaginaţie: Conversaţia


Pentru că ştiu că tuturor vă place
pizza, să ne imaginăm că suntem la
o pizzerie şi voi sunteți bucătarii
(împart fiecărui copil câte o foaie
pe care este desenată câte o pizza, Explicaţia
alături de o rețetă). Voi trebuie să
respectați rețeta pentru a obține o
pizza perfectă.
După rezolvarea fiecărui exerciţiu
se face verificarea , corectarea
eventualelor greşeli şi se discută
modul de rezolvare al exerciţiilor.

6. Obţinerea Muncă independentă Explicaţia Fişă de Individual Capacitatea


performanţei Elevii vor primi o fișa de evaluare. Exercitiu lucru elevilor de a
rezolva probleme
Se vor face aprecieri generale şi Conversaţia Caiet de Frontal Capacitatea
7.Încheierea individuale asupra participării lucru elevilor de a
lecţiei elevilor la lecţie . Se acordă recepta un mesaj
calificative elevilor.
Se va indica tema pentru acasă.
FIŞĂ DE EVALUARE

1. Scrieţi sub formă de fracţie:

a)
__ .

___ ___ ___ ___

b) o pătrime- doi supra patru-


o doime- unu supra patru-

2. Colorează:

mărul întreg : jumătate de măr: un sfert din măr:


Fracții Fracții

O parte sau mai multe părți dintr-un O parte sau mai multe părți dintr-un
întreg împărțit în părți egale reprezintă o fracție. întreg împărțit în părți egale reprezintă o fracție.

O jumătate sau o doime înseamnă o parte dintr-un O jumătate sau o doime înseamnă o parte dintr-un
întreg împărțit în două părți de mărimi egale. întreg împărțit în două părți de mărimi egale.
Scriem: 1 Citim: o doime Scriem: 1 Citim: o doime
2 2
Un sfert sau o pătrime înseamnă o parte dintr-un Un sfert sau o pătrime înseamnă o parte dintr-un
întreg împărțit în patru părți de mărimi egale. întreg împărțit în patru părți de mărimi egale.
Scriem: 1 Citim: o pătrime Scriem: 1 Citim: o pătrime
4 4
O jumătate( o doime) dintr-un întreg are două O jumătate( o doime) dintr-un întreg are două
sferturi( pătrimi). Scriem: 1 2 sferturi ( pătrimi). Scriem: 1 2
2 4 2 4

● Linia dintre cele două numere ale fracției arată că un ● Linia dintre cele două numere ale fracției arată că un
întreg a fost împărțit în părți egale și se numește întreg a fost împărțit în părți egale și se numește
linie de fracție. linie de fracție.
● Numărul de sub linie arată în câte părți egale a fost ● Numărul de sub linie arată în câte părți egale a fost
împărțit întregul. împărțit întregul.
● Numărul deasupra liniei arată câte părți egale am luat ● Numărul deasupra liniei arată câte părți egale am luat
din întreg. din întreg.
 Propun elevilor să citească fracţiile scrise pe planşă şi să precizeze, în fiecare caz, în câte părţi a fost împărţit întregul şi câte părţi au fost luate în
considerare:

S-ar putea să vă placă și