Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECŢIE

I. DATE GENERALE:

Clasa: a V-a
Profesor: Mănăilă Aura Elena
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Fracţii ordinare
Titlul lecţiei: Amplificarea şi simplificarea fracţiilor orinare
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Durata: 50 minute

II. COMPETENŢE GENERALE:


CG1 Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost
definite.
CG2 Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice.
CG3 Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei
situaţii concrete.
CG4 Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a
algoritmilor de prelucrare a acestora.
CG5 Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.
CG6 Modelarea matematică a unor contexte matematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite
domenii.

III. COMPETENŢE SPECIFICE:

CS1 Identificarea în limbajul cotidian sau în probleme a fracţiilor ordinare;

IV. COMPETENŢE DERIVATE

A.Cognitive:
CC1 să amplifice fracţii ordinare ;
CC2 să simplifice fracţii ordinare;
CC3 să utilizeze terminologia aferentă noţiunii de fracţie ( linie de fracţie, numărător, numitor,
fracţii echiunitare, subunitare, supraunitare, fracţii echivalente.);
CC4 Să dea exemple de fracţii ordinare echiunitare, subunitare şi supraunitare.

B: Psiho-motorii:
CP1: Aşezarea corectă în pagină;
CP2: Scrierea lizibilă pe caiete şi pe tablă;
CP3: Utilizarea corectă a mijloacelor auxiliare folosite.

1
C: Afective:
CA1: Participarea activă la lecţie;
CA2: Dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii;
CA3: Reacţionarea pozitivă, dorind să lucreze şi să fie apreciaţi;
CA4: Manifestarea spiritului de competiţie,ordine şi disciplină;
CA5: Manifestarea dorinţei de a învăţa lucruri noi;
CA6: Dezvoltarea simţul estetic şi critic.

V. STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode şi procedee: - conversaţia (euristică, examinatoare)


- explicaţia,
- învăţarea prin problematizare,
- metoda exerciţiului,
- transferarea cunoştinţelor,
- problematizarea,
- învăţarea prin descoperire,
- observaţia sistematizată
Resurse: a) materiale: - Manual de matematica clasa a V-a
- Culegeri de probleme
- cretă albă, cretă colorată, markere colorate
- Fişã de lucru
b) umane: - clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare
- activităţi frontale, individuale;
Forme de organizare: frontal, individual.

VI. MATERIAL BILIOGRAFIC:


- Programa şcolară pentru clasele V-VIII. Aria curriculară : matematică şi ştiinţe
- Manualul școlar
- Culegerea Mate

2
3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Etapele lecţiei OB ACTIVITATEA DE INSTRUIRE SRATEGII DIDACTICE Evaluare
(durata) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de Metode şi Resurse
organizare procedee
1. - asigură condiţiile optime pentru - elevul de serviciu anunţă Conversaţia
Moment desfăşurarea lecţiei; elevii care sunt absenţi
- notează absenţii; - pregătesc materialele necesare
organizatoric - verifică dacă există materialele desfăşurării activităţii.
( 2’) necesare desfãşurãrii lecţiei şi dacă toţi - elevii se pregătesc pentru lecţie
elevii au pe bancă cele necesare.
2. -verifică frontal tema, calitativ şi -elevii comunică Frontal Conversaţia Tabla Orală
Verificarea cantitativ (prin sondaj) şi noţiunile rezultatele/problemele Individual Expunerea Cretă albă Frontală
cunoştinţelor predate anterior şi rezolvă eventualele întâmpinate în rezolvarea Explicaţia Culegere de
anterioare şi neclarităţi/nelămuriri întâlnite. temei Exerciţiul matematică
verificarea - un elev iese la tablă şi Problematizarea Caiete
temei - verifică tema elevilor prin sondaj rezolvă exerciţiul sub
(3’) folosind dialogul profesor-elev, elev- îndrumarea profesorului
elev, prin confruntarea rezultatelor. - prezintă la control caietele de
teme;
-verifică nivelul de aprofundare a -corectează acolo unde este
cunoştinţelor asimilate orele anterioare cazul.
despre “Fracţii echivalente” -răspund la întrebările
profesorului.
3. Captarea Profesorul adresează elevilor câteva Frontal Conversaţia Orală
atenţiei întrebări pentru a-i antrena pentru Elevii raspund la întrebare Individual Expunerea Frontală
(2’) lecţia ce urmează. Explicaţia
Ce înţelegeţi prin amplificare ? Problematizarea
Ce înţelegeţi prin simplificare ?
4. Anunţarea -Anunţarea şi scrierea pe tablă a -Elevii notează în caiet titlul Frontal Conversaţia Tabla
temei şi a titlului lecţiei: lecţiei : Expunerea Caiete
„Amplificarea şi simplificarea „Amplificarea şi Explicaţia Flipchart
obiectivelor
fracţiilor ordinare” simplificarea fracţiilor
( 3’) ordinare”
-Informarea elevilor asupra
obiectivelor principale ale lecţiei care
vor fi prezentate pe flipchart.
- Elevii sunt atenţi

5. Dirijarea Amplificarea fracţiilor Ascultă şi notează în caiete Frontal Conversaţia Tabla Orală
4
învăţării exemplul făcut de profesor. individual Explicaţia Cretă albă Frontală
Exemplu: Problematizarea Fişele Aprecieri
(25’) Verificaţi egalitatea următoarelor fracţii Exerciţiul completate verbale
Transferarea
de ei
cunoştinţelor
Planşele

Scriem:
2)
3 6 3
=
4 8 ( spunem că: am amplificat fracţia 4
cu 2);
3)
2 6 2
=
5 15 ( spunem că: am amplificat fracţia 5
cu 3);
a Elevii notează pe caiete
Definiţie: A amplifica fracţia b cu definiţia şi exemplele.
numărul natural nenul n, înseamă a
înmulţi şi numărătorul a şi numitorul b
cu n. Prin amplificare, se obţine o fracţie
egală cu cea dată.
n)
a n⋅a
=
: b n⋅b
Notăm
5)
7 142)
3 15
= =
Exemple: a) 5 10 ; b) 10 50 ;
Ascultă şi notează în caiete Frontal Conversaţia Tabla Orală
5
9)
1
=
9 exemplul făcut de profesor. Explicaţia Cretă albă Frontală
4 36 Problematizarea Planşele Aprecieri
c) Exerciţiul verbale
Simplificarea fracţiilor Transferarea
Exemplu: cunoştinţelor
Verificaţi egalitatea următoarelor fracţii

Scriem:
6(2 3
=
8 4 ( spunem că: am simplificat
6
fracţia 8 cu 2);
6(3 2
=
15 5 ( spunem că: am simplificat
Elevii notează pe caiete
6 definiţia şi exemplele.
fracţia 15 cu 3);

Definiţie: Fie n 1 un divizor comun al


numerelor naturale a şi b, unde b0.
a
A simplifica fracţia b cu numărul
natural nenul n, înseamă a împărţi şi
numărătorul a şi numitorul b la n. Prin
simplificare, se obţine o fracţie egală cu
6
cea dată.
a( n a : n
=
: b b :n
Notăm
Elevii notează pe caiete
14 ( 2 7 definiţia şi exemplele.
=
Exemple: a) 10 5;
(9
25
(5
5
(5
1 9 1
= = =
b) 50 10 2 ; c)36 4
a
Fracţia b se numeşte ireductibilă dacă a
şi b nu au divizori comuni diferiţi de 1
( aN, bN*)
de fracţii ireductibile:
Exemple
2 25 19 5
; ; ;
5 17 2 9
6. Evaluarea -Elevii care s-au remarcat la începutul Elevii remarcaţi îi mulţumesc Conversaţia Aprecieri
progresului orei şi pe parcursul acesteia fiind activi profesorului Explicaţia verbale
realizat (1’) şi răspunzând corect întrebărilor Frontală
profesorului sunt notaţi si lăudaţi.
7. Obtinerea 1 Elevii răspund la întrebări. Explicaţia Exerciţiul Tabla Frontal
1)Să se amplifice cu 3 fracţiile: a) 2 Câte un elev iese la tablă şi Exerciţiul Explicaţia Individual
performanţei şi 5
rezolvă un exerciţiu propus de Munca Problematizarea
asigurarea …..şi b) 8 …..
profesor iar ceillţi rezolvă pe individuală
feedback-ului caiete exerciţiile
2) Cu ce număr trebuie amplificată fiecare
(10’) din următoarele fracţii astfel încât să
obţinem de fiecare dată fracţii cu
numitorul 12:
1 5 7
2 b) 3 c) 6
a)

3) Aflaţi numerele naturale x şi y astfel


încât fiecare dintre următoarele egalităţi să
fie adevărate
y)
3 x y)
7 21
= =
5 10 b) x 15
a)

7
10
4) Să se simplifice cu 5 fracţiile: a) 15 …..
5
şi b) 20 …..

5) Simplificaţi fracţiile( până obţineţi


fracţii ireductibile):
20 4
a) 30 b) 12
6) Aflaţi numerele naturale x şi y astfel
încât următoarea egalitate să fie adevărată:
6( x 3
=
8 y
8. Concluzii şi Se verifică dacă au ramas nelămuriri / Elevii intreabă eventuale Conversaţia Aprecieri
enunţarea neclarităţi, respectiv în ceea ce priveşte dificultăţi. Explicaţia verbale
rezolvarea temei pentru acasă. Exemplificarea
temei pentru -Vor primi ca temă exerciţiile din
acasă Problematizarea
culegere
Algoritmizarea
( 4’)

8
9
10
11
FIŞA DE ÎNVĂŢARE

Amplificarea fracţiilor

I Verificaţi egalitatea următoarelor fracţii:

12
3 6 2 6
4 înmulţind cu 2 8 5 înmulţind cu 3 15
numărătorul şi numitorul numărătorul şi numitorul

2) 3)
3 6 3 2 6 2
= =
Scriem: 4 8 ( spunem că: am amplificat fracţia 4 cu 2); 5 15 ( spunem că: am amplificat fracţia 5 cu 3);
a
II Reţine: A amplifica fracţia b cu numărul natural nenul n, înseamă a înmulţi şi numărătorul a şi numitorul b cu n.
Prin amplificare, se obţine o fracţie egală cu cea dată.
n)
a n⋅a
=
Notăm: b n⋅b
2) 5) 9)
7 14 3 15 1 9
= = =
Exemple: a) 5 10 ; b) 10 50 ; c) 4 36

III Aplicaţii:
1 5
1) Să se amplifice cu 3 fracţiile: a) 2 ….. şi b) 8 …..
2) Cu ce număr trebuie amplificată fiecare din următoarele fracţii astfel încât să obţinem de fiecare dată fracţii cu numitorul 12:
1 5 7
a) 2 b) 3 c) 6
3) Aflaţi numerele naturale x şi y astfel încât fiecare dintre următoarele egalităţi să fie adevărate
y) y)
3 x 7 21
= =
a) 5 10 b) x 15

FIŞA DE ÎNVĂŢARE
Simplificarea fracţiilor

I Verificaţi egalitatea următoarelor fracţii:

13
6 3 6 2
8 împărţind cu 2 4 15 împărţind cu 3 5
numărătorul şi numitorul numărătorul şi numitorul
(2 (3
6 3 6 6 2 6
= =
Scriem: 8 4 ( spunem că: am simplificat fracţia 8 cu 2); 15 5 ( spunem că: am simplificat fracţia 15 cu 3);
II Reţine: Fie n 1 un divizor comun al numerelor naturale a şi b, unde b0.
a
A simplifica fracţia b cu numărul natural nenul n, înseamă a împărţi şi numărătorul a şi numitorul b la n. Prin simplificare, se obţine o
fracţie egală cu cea dată.
a( n a : n
=
Notăm: b b :n
(2
14 7 25( 5 5( 5 1 9(9 1
= = = =
Exemple: a) 10 5; b) 50 10 2 ; c)36 4
a
Fracţia b se numeşte ireductibilă dacă a şi b nu au divizori comuni diferiţi de 1
( aN, bN*)
2 25 19 5
; ; ;
Exemple de fracţii ireductibile: 5 17 2 9
III Aplicaţii:
10 5
1) Să se simplifice cu 5 fracţiile: a) 15 ….. şi b) 20 …..
2) Simplificaţi fracţiile( până obţineţi fracţii ireductibile):
20 4
a) 30 b) 12
3) Aflaţi numerele naturale x şi y astfel încât următoarea egalitate să fie adevărată:
6( x 3
=
8 y

14

S-ar putea să vă placă și