Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: RĂDUCANU IONELA


DATA: 05.04.2024
CLASA: a VI-a
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: TRIUNGHIUL
Titlul lecției: Medianele unui triunghi.
Tipul lecției: Lecție de predare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul lecției: Dezvoltarea deprinderilor și priceperilor în construirea medianelor unui triunghi.
Timpul/Locul de desfăsurare a lecției: 50 minute/Sala de clasă

COMPETENȚE GENERALE:
§ C.G.1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar;
§ C.G.2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale;
§ C.G.3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice;
§ C.G.4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de
rezolvare pentru o situaţie dată;

COMPETENȚE SPECIFICE:
 C.S.1.6. Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi;
 C.S.2.6. Calcularea unor lungimi de segmente, măsuri de unghiuri în contextul geometriei triunghiului;
 C.S.3.5. Utilizarea unor proprietăţi referitoare la distanţe, drepte, unghiuri, cerc pentru realizarea unor
construcții geometrice;
 C.S. 4.6. Exprimarea în limbaj geometric simbolic şi figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor
importante în triunghi.

Competenţe derivate: pe parcursul orei elevii vor dobândi următoarele competenţe:

A: COGNITIVE
- Să definească mediana unui triunghi.
- Să calculeze corect medianele în triunghi.
- Să utilizeze proprietățile centrului de greutate.
B: PSIHO - MOTORII
P1: Să manifeste interes pentru lecţie.
P2: Să aşeze corect în pagină.
P3: Să scrie lizibil pe caiete.
C: AFECTIVE
A1: Să participe activ la lecţie.
A2: Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicația, expunerea, problematizarea,
descoperirea, observația, demonstrația.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: platforma eduboom, site-ul didactic.ro, dispozitive
electronice, instrumente de tablă, marker, whiteboard, truse de geometrie, fișe de lucru.
METODE DE EVALUARE: evaluare orală, observare sistematică, aprecierea răspunsurilor.

BIBLIOGRAFIE:
-„Mate 2000+CONSOLIDARE” clasa a VI-a, Editura Paralela 45, autori: Dan Zaharia,
Maria Zaharia, 2024;
-„Pedagogie”, Editura Polirom; Constantin Cucos; 2006.
-,,MATEMATICĂ” clasa a VI-a; Editura Booklet, autori: Maria-Daniela Stoica, Titi
Hanghiuc, 2023
- ,,Programa şcolară”-2017 pentru disciplina Matematică clasele a V-a – a VIII-a.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Conținutul activității Strategii didactice
Nr.
Etapele lecției C Metode și Mijloace de Forme de Metode de
crt. Activitatea profesorului Activitatea elevilor
procedee învățământ organizare evaluare
1. Moment -se asigură un climat adecvat -își pregătesc cărțile și Dispozitive
organizatoric desfășurării lecției; caietele, trusele de Conversația electronice Frontal Observarea
- 2 min - - solicită elevilor pregătirea geometrie, Manual sistematică
materialelor necesare desfăsurării Caiete
lecției de geometrie: trusă de
geometrie,
- Verificarea prezenţei elevilor.
2. Verificarea - Se verifică tema frontal, iar în - răspund la întrebări;
temei și cazul în care nu s-au putut rezolva - compară rezultatele; Conversația Dispozitive Observarea
reactualizarea exerciţiile acasă, se rezolvă la - corectează eventualele Explicația electronice sistematică
cunoștințelor tablă. greșeli; Frontal
- 7 min - - dă indicații, sau solicită - ascultă cu atenție Expunerea Aprecierea
rezolvarea pe whiteboard a explicațiile profesorului; răspunsurilor
problemelor neefectuate din temă
(dacă este cazul); Evaluare
orală
3. Captarea - roagă elevii să rezolve rebusul - ascultă cu atenție Conversația Dispozitive Observarea
atenției de pe fișa de lucru; explicațiile profesorului; Explicația electronice sistematică
- 6 min - - participă la activitate ; Descoperirea Site-ul Frontal
didactic.ro Individual
4. Anunțarea - prezintă titlul lecției și o notează - notează titlul lecției pe Conversația Dispozitive
titlului pe whiteboard: caiete; electronice Frontal
lecției și a ”Medianele unui triunghi” - ascultă cu atenţie şi Expunerea Whiteboard Observarea
competențelor - anunță competențele derivate. conştientizează sistematică
derivate competențele urmărite.
- 2 min -
5. Dirijarea C1 - proiectează pe ecran filmulețul - ascultă explicațiile Conversația Dispozitive
învățării de pe platforma eduboom profesorului; electronice
- 12 min - https://eduboom.ro/video/425/linii - notează în caiete; Observația Platforma Frontal Observarea
C2 -importante-in-triunghi-partea-iii - răspund la întrebările eduboom sistematică
și cere elevilor să noteze în caieteprofesorului, când sunt Descoperirea WhiteBoard
noțiunile noi; solicitați; Caiete
C3 - ascultă cu atenție Demonstrația Trusa de Aprecieri
Definiție: Mediana este explicațiile profesorului. geometrie verbale
segmentul de dreaptă care unește Problemati-
C4 un vârf al unui triunghi cu zarea
mijlocul laturii opuse.
Constructie:
Pasul 1: Construim triunghiul;
Pasul 2: Notam triunghiul ABC;
Pasul 3: Fixăm mijlocul
segmentului BC;
Pasul 4. Unim vârful A cu punctul
D;

Urmăm aceiași pași și pentru


construcția medianelor BE și CF.

Teoremă: Medianele unui triugnhi


sunt concurente într-un punct
notat cu G și se numește centrul
de greutate al triunghiului.
Centru de greutate se află la 1/3
de ”bază” și 2/3 de ”vârf”.

6. Fixarea și C1 - propune probleme din fișa - ascultă cu atenție Conversația Dispozitive Observarea
sistematizarea de lucru pentru a fixa explicațiile profesorului Explicația electronice sistematică
cunoștințelor C2 noțiunile noi învățate . - rezolvă cerințele; Demonstrația WhiteBoard Frontal
- 15 min - - notează în caiete Problemati- Caiete Aprecierea
C3 zarea Trusa de răspunsurilor
geometrie Individual
Fișa de lucru Autoevaluare

7. Feedback - Prof. Ce am învăţat astăzi?Cum - răspund la întrebări, Dispozitive


- 4 min - se numește punctul de intersecție -sunt atenți la întrebările Conversația electronice Observarea
al medianelor unui triunghi? Care profesorului. Explicația WhiteBoard Individual sistematică
este proprietatea centrului de Trusa de
greutate? geometrie Aprecierea
Fișa de lucru verbală
8. Apreciere, - anunță ca temă pentru acasă - notează tema;
notare și exercițiile din fișa de lucru - sunt atenți la profesor. Conversația Caiete Frontal Aprecierea
anunțarea rămase, Fișa de lucru orală
temei pentru - face aprecieri asupra desfășurării
acasă lecției și felicită elevii care s-au
- 2 min - remarcat.
MEDIANELE UNUI TRIUNGHI
Fișă de lucru

Rezolvând corect rebusul, pe verticala AB veți descoperi o linie importantă în


triunghi.
1. Dreapta perpendiculară pe segment și care trece prin mijlocul său.
2. Triunghi cu două laturi congruente.
3. Triunghiul care are un unghi drept.
4. Triunghi cu toate laturile de lungimi egale.
5. Semidreapta interioară cu originea în vârful unghiului și care formează unghiuri
congruente cu laturile acestuia.
6. Triunghi care are un unghi obtuz.
7. Triunghi oarecare sau...

1) Desenați un triunghi ABC și medianele acestuia, dacă triunghiul este:


a) ascuțitunghic; b) dreptunghic; c)obtuzunghic.
2) Construiți un triunghi ABC, știind că AB=4cm, BC=6 cm și mediana AD=4 cm.
3) Se consideră triunghiul MNP și se notează cu R și S mijloacele laturilor MN
și,respectiv, MP. Dacă NS ∩ RP={G} și MG ∩ NP={O},arătați că PO=NO.
4) Medianele AE, BF, CD sunt concurente în G. Calculați :
a) AG, dacă AE= 9 cm; c) GF, dacă BG= 12 cm;
b) CD, dacă GD= 5 cm; d) GA, dacă GE= 4 cm.
5) Construiți un tiunghi ABC cu AB= 3 cm, AC= 4 cm și BC= 5 cm. Desenati mediana
corespunzătoare laturii BC. Măsurați lungimea medianei. Ce observați?

S-ar putea să vă placă și