Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data : 31.01.2024
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială NR.1 Dumbrava Roșie
Clasa:a-IV-a B
Învăţător: Oborocianu Roxana-Andreea
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale Naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Investigăm și calculăm (Elemente de geometrie)
Subiectul lecţiei: Perimetrul
Tipul lecţiei: Predare- învățare- evaluare
Competenţe specifice:
1.2. Aplicarea unei reguli pentru continuarea unor modele repetitive;
3.1. Localizarea unor obiecte în spațiu și a unor simboluri în diverse reprezentări;
3.2. Explorarea caracteristicilor,relațiilor și a proprietăților figurilor şi corpurilor geometrice identificate în diferite contexte.

1
Obiective operaţionale:
 Cognitive
O1: să numească figurile geometrice plane;
O2: să descrie caracteristicile principalelor figuri geometrice;
O3: să utilizeze corect și conștient terminologia matematică specifică noțiunii de perimetru;
O4: să aplice formule specifice perimetrului.
 psiho-motorii
O5: păstreze poziţia corectă în bancă, favorabilă activităţii desfăşurate;
O6: să reprezinte grafic figuri geometrice plane folosind instrumentele necesare;
 afective
O7-Dezvoltarea interesului pentru activităţile matematice;
O8-Antrenarea spiritului de corectitudine în munca pe echipe.
Resurse: umane – 15 elevi
temporale – 50 de minute activitate de predare-învățare,evaluare
Strategii didactice:
Metode, procedee și tehnici: conversaţia, explicaţia, exercițiul, demonstraţia, observarția, problematizarea, jocul
Mijloace de învățare: planșă rebus, machetă, fișe de lucru, instrumente geometrice
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Forme și tehnici de evaluare: observarea directă, chestionare orală , utilizarea limbajului matematic, aprecieri verbale, aprecierea
folosind calificative

2
Bibliografie:

1. Alexe C., Brebenel O., Dulman A., Mihăescu, M., Pacearcă Ș., Matematică – manual pentru clasa a III-a, Editura INTUITEXT,
București, 2016.
2.***Curriculum Naţional – Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S, 2012.
3. Dumitru, A., Dumitru L., Stroescu-Logel E., Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Editura Carminis, Pitești, 2005.
4. Mihaescu M., și colaboratorii, Metode activ-participative aplicate în învățământul primar, Editura Didactica Publishing House,
București, 2010.

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob. Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare


lecţiei
Metode, Mijloace Forme de
procedee și de organizare
tehnici învățare
Se asigură condiţiile necesare pentru buna
1.Momentul 2’ conversaţia frontală Observarea
desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de clasă,
organizatoric sistematică
pregătirea materialului didactic, organizarea
colectivului de elevi, stabilirea liniştii.

Se va face captarea atenției cu ajutorul unui rebus.


2.Captarea 5’ exerciţiul planșă –
(Anexa 1)
atenţiei rebus Utilizarea
Elevii sunt solicitați să rezolve rebusul, care
(Anexa 1) limbajului
conține denumirea termenilor matematici învățați,
matematic
iar soluția este: PERIMETRUL . markere
3. Anunțarea Se anunță tema lecției – Perimetrul
1’
temei și a Se anunță obiectivele care vor fi îndeplinite pe conversaţia
obiectivelor parcursul lecției și scopul îndeplinirii acestora:
Astăzi, în cadrul orei de matematică vom lucra cu
figurile geometrice pe care le-am învățat; vom
învăța să le aflăm perimetrul având ca suport
explicația frontal
machete în formă de poligoane.

4
Aceste probleme ne ajută în dezvoltarea
capacității de a gândi într-un mod creativ.
Se notează data și titlul lecției pe tablă.
*Verificarea temei – se verifică tema de acasă
4. Reactualizarea conversaţia Aprecierea
frontal, prin sondaj, corectându-se eventualele
cunoștințelor răspunsurilor
5’ greşeli. Verificarea cunoştinţelor dobândite frontal
anterior se face prin reprezentarea unor elemente
de geometrie la tablă de către elevi,aceștia exerciţiul

respectând cerințele învățătoarei.Voi scoate pe Utilizarea


O1
rând câte un elev la tablă pentru a desena : limbajului

a)Desenează un punct. matematic

b) Desenează o dreaptă.
c) Desenează o semidreaptă.
d) Desenează un segment.
e) Desenează următoarele poligoane :un pătrat,un
dreptunghi,un triunghi.
5.Dirijarea Se pornește de la o machetă în forma de
învățării dreptunghi, realizată de către învățătoare, care are
dimensiunile următoare: Lungimea(L)= 28 m și
lățimea(l)= 12 m (Anexa 2). Macheta reprezintă conversaţia Aprecieri
un teren,iar noi va trebui să aflăm lungimea problematiza- desen - frontal verbale
25’ acestuia pentru a putea fi împrejmuit cu sârmă o rea Anexa 2

singură dată. Pentru a afla lungimea necesară,se va

5
rezolva problema în două moduri: observarea
I.Adunăm toate laturile :
O2 28 m +12 m +28 m +12 m = 80 m(lungimea
terenului) explicația
Sau
II. Înmulțim cu 2 suma lungimii și a lățimii : Observarea
2 x (28m+12m)=2x40 m=80m directă
Tabla
*Ce lungime ar avea terenul dacă desenul nostru
ar avea formă de pătrat cu latura de 12 m?
Se desenează pe tablă și în caiete un pătrat cu exercițiul
latura de 12 m.
Rezolvarea se face de către un elev cu ajutor ,prin
două moduri :
I.Adunăm toate laturile :
Tabla
12 m+ 12 m + 12 m + 12 m = 48 m(lungimea)
O3 Sau exercițiul
II. Înmulțim cu 4 o latură, deoarece acesta are 4 frontal
laturi egale și obținem : 4 x 12 m = 48 m
*Ce lungime ar avea terenul,dacă desenul ar avea
formă de triunghi cu laturile de 28 m, 12 m, 16 m?
Se desenează pe tablă și în caiete un triunghi cu Tabla
laturile respective. frontal Observarea
Se rezolvă de către un elev cu ajutor ,adunând directă

6
toate laturile :
28 m + 12 m + 16 m = 56 m(lungimea)
Se concluzionează mai departe că Perimetrul
reprezintă lungimea tuturor laturilor unui poligon. conversația
Se scrie definiția la tablă, iar elevii scriu în caiete. Tabla
Elevii intuiesc pe baza întrebărilor ajutătoare care exercițiul Individual
este formula perimetrului dreptunghiului :
Câte laturi are dreptunghiul? 4 laturi demonstraţia
Cum sunt laturile? Egale, două câte două. Utilizarea
O4 Așadar spunem că: frontal limbajului
P =L+L+l+l sau 2x(L+l) problematizarea matematic

În continuare se deduce formula perimetrului


Tabla
pătratului.
Câte laturi are pătratul? 4 laturi
Cum sunt laturile oricărui pătrat? Egale.
Caiete
Deci, spunem că:

P = l + l + l + l sau 4 x latura
Se generalizează și formula perimetrului la
triunghi.
Care este poligonul cu 3 laturi? Triunghiul
Frontal
Cum putem scrie formula pentru perimetrul
conversația

7
acestuia? P = l1 + l2 + l3
Manualul
Mai departe se vor rezolva probleme din manual
– pag 79.
exercițiul
1.Desenează figurile geometrice indicate :
 Pătrat cu latura de 5cm. Calculează
explicația Caiete Individual Observarea
perimetrul pătratului.
directă
P = l+l+l+l 5cm conversația

P = 5+ 5 + 5 + 5 = 2O cm

P = 4xl
O4 exercițiul Tabla
P = 4 x5 = 20 cm
 Dreptunghi cu lungimea de 5cm și explicația

lățimea de 3cm.Calculează perimetrul Individual Aprecieri


conversația
acestuia. verbale

P =L+L+l+l 5cm

P =5+5+3+3=16cm 3cm
explicația
P =2x(l+L) 5cm Caiete

exercițiul
P =2x(5+3)=2x8=16cm

*Triunghi cu laturile 3cm,4cm și Tabla Aprecieri


5cm.Calculează perimetrul acestuia Individual verbale

8
P= l1 + l 2 + l 3 3cm
4cm

P=3cm+4cm+5cm=12cm 5cm

Elevii sunt împărțiți în 3 grupe:


6.Obținerea 10’ Problemati-
Grupa Dreptunghiului,
performanței zarea
Grupa Pătratului
Grupa Triunghiului. Pe grupe
Aceștia vor primi câte o fișă cu figura geometrică Fișe de

O4 care reprezintă echipa,având ca sarcină să rezolve exercițiul lucru

o problemă.(Anexa 3)
GRUPA DREPTUNGHIULUI:Perimetrul unui Aprecierea
dreptunghi este de 240 m,iar lățimea de 50 observarea corectitudinii
m.Aflați lungimea dreptunghiului. Pe grupe răspunsurilor
Rezolvare:
P=2x(L+l) jocul
240=2x( L+50)
240=2x L+2x50
240=2xL+100
2x L=240 -100 2x L=140
L=140:2 Problemati-
zarea

9
L=70cm(Lungimea)
exercițiul
GRUPA PĂTRATULUI:
Perimetrul uni pătrat este de 500m.Aflați latura Aprecirea
pătratului! corectitudiniirăs
Rezolvare: observarea Fișe de Pe grupe
punsurilor
P=4xl lucru

500m=4xl l=500:4 l=125m


GRUPA TRIUNGHIULUI: jocul
Perimetrul unui triunghi este de 180m.Știind ca
latura1 este de 48 m,a doua latură este de 2 ori mai
mică decât prima ,aflati a treia latură a trunghiului.
Rezolvare:
P=l1+l2+l3 l1=48m l2=48:2=24m l3=?
180m=48m+24m+l3
180m=48m+24m+l3
180m=72m+l3 l3=180m-72m l3=108m

Se va realiza prin întrebări de control, precum:


7.Realizarea 2’ Observarea
1. Ce este perimetrul?
feedback-ului sistematică
2. Care este formula perimetrului unui pătrat? Conversația Frontal
3. Dar formula perimetrului unui dreptunghi?
4. Formula perimetrului unui triunghi este?

10
Elevii vor nota tema pentru acasă :
8.Asigurarea 1” Conversația Frontal Observarea
Manual,pag.79 exercițiile 2,4,5
retenției și sistematică
transferului
Se fac aprecieri generale asupra desfășurării
9.Aprecieri și 2” Expunerea Aprecieri
lecției. Se notează elevii care s-au remarcat prin
recomandări verbale
răspunsuri foarte bune.

ANEXA 1

*Completează rebusul !

11
REBUS

1.Rezultatul înmulțirii se numește ……………………………. A


2.Pătratul și dreptunghiul au câte 4 unghiuri………………………….
3.Poligonul cu patru laturi egale se numește……………..
4.Rezultatul scăderii se numește ……………………………….
5.Cifrele scrise cu litere se numesc cifre……………………..
6.Poligonul cu laturile opuse egale se numește……………….
7.Poligonul cu trei laturi se numește………………………………
8.Unitatea de măsură pentru lungime este……………………..
9.Rezultatul împărțirii este…………………
10.Pătratul,dreptunghiul și triunghiul se numesc ……………………
*Ce ai obținut pe coloana A -B?.......................... B

ANEXA 2

12
GRUPA DREPTUNGHIULUI

Perimetrul unui dreptunghi este de 240 m,iar lățimea de 50 m.Aflați lungimea


dreptunghiului!
REZOLVARE:

GRUPA PĂTRATULUI

Perimetrul unui pătrat este de 500 m.Aflați latura


pătratului!
REZOLVARE:

GRUPA TRIUNGHIULUI

13
14

S-ar putea să vă placă și