Sunteți pe pagina 1din 19

1. Colorează cu roşu dreptele perpendiculare şi cu albastru pe 2.

Observă, apoi completează corespunzător:


cele paralele  AB ....BD. .; A C
 AB ....CD .;
 AC .... BD ;
 AB = ...... = ........ = ......... .

B D
a b c d

3. Află perimetrul unui trapez cu baza mică de 6 cm, baza mare 4. Perimetrul unui triunghi este de 140 mm. Determină fiecare latură,
de 12 cm, iar laturile neparalele de 7 cm. ştiind că suma primelor două laturi este 79 mm iar suma ultimelor
două este 84 mm.

Succes!
Lucraţi
în
echipă:
Proiect de lecţie

a) metode şi procedee: conversaţia, instructajul


verbal, jocul didactic, exerciţiul, munca independentă, metoda
Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic „Grigore Moisil” cubului, algoritmizarea, problematizarea;
Prof. Înv. Primar: Balan Doina Laura
Clasa: a IV-a D b) mijloace didactice: fişe de lucru, planşe
Data: 22.03.2017 didactice, videoproiector, instrumente de geometrie, cubul, palete
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe cu feţe vesele şi supărate ;
Disciplina: MATEMATICĂ c) forme de organizare: frontală, individuală,
Unitatea de învăţare: Construim machete pentru viitor pe grupe.
Subiectul: Elemente de geometrie – aplicaţii
Tipul lecţiei: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor B) Temporale: durata lecţiei: 50 minute;
C) Umane: colectiv ~ 24 elevi, cadrul didactic;
Mediul de instruire: ~ sala de clasă.
Obiective operaţionale:
1. să recunoască elementele de geometrie studiate; Bibliografie:
2. să prezinte caracteristicile elementelor de geometrie
învăţate; 1. Curriculum National. Programe şcolare pentru clasa a
3. să opereze cu noţiuni de geometrie: linii, laturi , unghiuri, IV-a, 2013
poligon, patrulater, paralelogram, perimetru, semiperimetru etc.; 2. Neculae Dinuţă, Metodica predării matematicii la clasele
4. să rezolve corect probleme cu conţinut geometric; I-IV, EdituraUniversităţii din Piteşti, 2007;
5. să utilizeze limbajul matematic adecvat; 3. Maria Gardin, Florin Gardin, Daniela Berechet, Florian
Berechet - Matematică, culegere de exerciţii, probleme şi teste –
RESURSE: Editura Paralela 45, Piteşti , 2009;
4. Aurelia Arghirescu, Florica Ancuţă – Matematică,
A) Metodologice: Exerciţii şi probleme Editura Carminis , Piteşti , 2008;
5. www.didactic.ro
Scenariul lecţiei

Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


Etapele lecţiei Evaluare
Materia- Procedu- Organiza-
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor
le rale torice
Momentul Se creează condiţiile optime pentru
organizatoric desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului Se pregătesc pentru explicaţia individual
didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea lecţie.
elevilor în activitatea de pregătire.

Verificarea . Caietele Aprecieri


temei şi Verific calitativ tema prin citirea orală de Elevii corectează elevilor Individual verbale
reactualizarea către elevi, se fac aprecieri , se corectează eventualele greşeli. exerciţiul
cunostinţelor eventualele greşeli. Frontal
videopro-
Reactualizez cunoştinţele elevilor cu ajutorul Elevii recunosc iector
videoproiectorului . elementele de geometrie
prezentate.

Captarea Captarea atenţiei elevilor o voi realiza Elevii vor numi


atenţiei recitând o poezie şi prezentând la imaginea rezultată : un
videoproiector ceea ce indică poezia : pitic . videoproie frontal
Dintr-un cerc mai mic ctor
Fac capul unui pitic.
Din triunghi îi fac coif, Explicatia
Şi îl decorez frumos.
Fac un dreptunghi mai mare,
Gata corpul, ca oricare.
Braţe şi picioare două,
Din dreptunghiuri,câte două.
Două cerculeţe ,mâini,
Din triunghiuri papucei,
Să poată alerga cu ei .

Anunţarea Anunţ elevii că vom consolida cunoştinţele Recepţionează titlul


temei referitoare la elementele de geometrie învăţate lecţiei şi obiectivele. conversatia frontal
şi a după care voi prezenta obiectivele lecţiei folosind
obiectivelor un limbaj accesibil. Scriu data şi titlul lecţiei
Scriu titlul lecţiei la tablă. în caiete.
explicatia
Dirijarea
consolidării  Jocul didactic: ” Adevărat/Fals” Aprecieri
verbale
Acest joc se va desfăşura astfel: eu voi Elevii ascultă cu atenţie palete exerciţiul
enunţurile şi ridică paleta frontal
enunţa o propoziţie matematică iar elevii vor corespunzătoare
răspunde cu Adevărat/Fals, utilizând paletele. răspunsului. jocul
didactic
Dacă enunţul meu este adevărat ei trebuie să
ridice paleta „smiley” iar dacă enunţul este videoproie
ctor
greşit/fals vor ridica paleta „sad”. (anexa 1)
fişă de
 Voi expune cu ajutorul Elevii rezolvă pe rând lucru
videoproiectorului câteva aplicaţii-probleme pe exerciţiile/problemele.
care elevii le vor rezolva pe fişa primită. (anexa exerciţiul
2)
Obţinerea  “Să ne jucăm cu cubul”
performan- Elevii sunt împărţiţi în grupe.
ţelor Liderii fiecărei grupe vor răsturna pe rând Metoda
cubul pe feţele căruia vor fi scrise “cuvintele Recepţionează cubului Pe grupe
cheie” de pe fişe (Anexa 3 ), apoi vor lua fişele informaţiile cu privire la cub Aprecieri
indicate de acesta. regulile jocului verbale
După ce voi explica modul de rezolvare a
sarcinilor, elevii vor avea la dispoziţie 5 minute.
Descrie: trapezul; fişe
Compară: Ce e asemănător şi ce e diferit
între: pătrat şi romb ?
Asociază: Semiperimetrul unui romb este Jocul
832 m. Află latura şi perimetrul rombului! didactic
Analizează: Perimetrul unui pătrat
măsoară 84 cm. Care va fi perimetrul unui alt
pătrat care are latura de 3 ori mai mare?
Aplică: Două pătrate cu latura de 9 cm
sunt aşezate unul lângă altul. Care este
perimetrul dreptunghiului obţinut? exerciţiul
Argumentează: De ce trapezul nu este un
paralelogram?

Evaluare Pentru a verifica gradul de consolidare a Rezolvă sarcinile. fişe de Explicaţia Probă scrisă
cunoştinţelor, vor avea de rezolvat o fişă de lucru Metoda
evaluare folosind metoda cadranelor.(Anexa nr.4) cadranelor individual
Aprecieri Fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii şi a
asupra participării elevilor. Frontal Aprecierea
activitatii Notez elevii care au participat activ la lecţie. Ascultă verbală

Tema pentru Tema pentru acasă : să finalizeze sarcinile primite Notează pe caiete tema conversaţia
acasă pe fişa de evaluare şi Ex. Pr. 52-54/149 pentru acasă. culegerea frontal
(culegere)
ANEXA NR . 1

Fişă de muncă independentă

1. Scrie în tabel litera corespunzătoare fiecărei forme plane :

a)
Denumire Litera
b)
Dreaptă
Linie frântă
c)
Semidreapta
d) Linie curbă
Segment de dreaptă
e) Drepte perpendiculare
Poligon
f) Drepte paralele

g)

h)

2. Continuă fiecare din desenele următoare pentru a obţine :

a) un triunghi b) dreptunghi c) un romb


ANEXA NR . 2

SARCINI DE LUCRU

1.Desenează:
-un segment de dreaptă
-o semidreaptă.

2.Desenează două drepte paralele în poziţie :


a) orizontală
b)verticală

3.Trasează o dreaptă paralelă cu dreapta dată:

(d)

4.Unghiul AOB este : a) ascuţit ; b) drept ; c) obtuz :

5.Observă, apoi completează: A B


 AB este paralelă cu ….; DA este paralelă cu …...;
 AC şi DB sunt ....................................;
 AB = ...... = ........ = ......... . D C
6.Desenează un dreptunghi cu lungimea de 15cm şi lăţimea de 3 ori mai mică.Notează-l
şi apoi spune care sunt laturile paralele şi egale. Calculează perimetrul dreptunghiului.

7. Desenează
a)un trapez cu baza mare de 7 cm şi baza mică de 3 cm
b)un trapez care să aibă un unghi drept

8.O grădină de legume în formă de dreptunghi are perimetrul de 90 m. Lungimea este de


4 ori mai mare decât lăţimea. Află cât măsoară lungimea şi lăţimea grădinii .

9.Un teren de sport de formă pătrată are latura de 32 de metri. Câţi metri de sârmă sunt
necesari pentru a împrejmui terenul cu 3 rânduri de sârmă?

10.Perimetrul unui triunghi oarecare este 276. Care sunt laturile, dacă acestea sunt
exprimate prin numere consecutive ?
ANEXA NR . 3

Fişă de evaluare

1.Colorează cu roşu dreptele perpendiculare şi cu albastru pe cele paralele

a b c d

2.Scrie denumirea fiecărei figuri geometrice date:

____________ ___________ _________ ________ _______ _________

3.Află perimetrul unui trapez cu baza mică de 6 cm, baza mare de 12 cm, iar
laturile neparalele de 7 cm.
Lucraţi în echipă!
Lucraţi în echipă:
Anexa 3

DESCRIE TRAPEZUL

Lucraţi în echipă!
Lucraţi în echipă:

COMPARĂ PĂTRATUL ŞI
ROMBUL
ASEMĂNĂRI DEOSEBIRI

Lucraţi în echipă!
Lucraţi în echipă:

ASOCIAZĂ:
Semiperimetrul unui romb este 832 m. Află
latura şi perimetrul rombului!

Lucraţi în echipă!
Lucraţi în echipă:

ANALIZEAZĂ :
Perimetrul unui pătrat măsoară 84 cm.
Care va fi perimetrul unui alt pătrat care are
latura de 3 ori mai mare?

Lucraţi în echipă!
Lucraţi în echipă:

APLICĂ:
Două pătrate cu latura de 9 cm
sunt aşezate unul lângă altul. Care
este perimetrul dreptunghiului
obţinut?

Lucraţi în echipă!
Lucraţi în echipă:

ARGUMENTEAZĂ:
De ce trapezul nu e un
paralelogram?

Anexa 1
JOC DIDACTIC ADEVĂRAT/FALS

1. Linia frântă închisă se numeşte poligon. A


2. Poligonul cu trei laturi se numeşte patruleter. F - patru
3. Triunghiul echilateral are toate laturile şi unghiurile egale. A
4. Triunghiul isoscel are 2 laturi de lungimi egale. A
5. Perimetrul este suma lungimilor laturilor unui poligon. A
6. Patrulaterul cu laturile opuse perpendiculare şi egale se numeşte paralelogram. F - paralele
7. Semiperimetrul este suma lungimilor a două laturi consecutive. A
8. Paralelogramul cu laturile consecutive perpendiculare (formează un unghi drept) se numeşte
dreptunghi. A
9. Dreptunghiul cu toate laturile egale (lungimea este egală cu lăţimea) se numeşte pătrat. A
10. Paralelogramul cu laturile egale şi unghiurile neperpendiculare se numeşte romb. F
perpendiculare
11. Patrulaterul cu două laturi opuse paralele şi celelalte două laturi neparalele se numeşte trapez. A
12. Laturile neparalele ale unui trapez se numesc baze (mică - b şi mare - B). F - paralele
13. Toate razele cercului sunt de lungimi diferite. F - egale
14. Un cerc se construieşte numai cu ajutorul compasului. Locul unde se fixează compasul este centrul
cercului. A

S-ar putea să vă placă și